 |
13.12.2022 |
Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която България е страна-домакин, ще демонстрира утре, 14 декември 2022 г., пълни оперативни способности в рамките на учение „Strike Back“. Действията на военнослужещите от бойната група в района на учебен полигон „Ново село“ ще бъдат наблюдавани от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командира на Съвместното оперативно командване на Италия генерал-лейтенант Франческо Паоло Филиуоло и командира на многонационална дивизия „Югоизточна Европа“ бригаден генерал Дорин Тома. След наблюдаваните бойни действия те ще дадат кратки изявления за представителите на медиите. В учение „Strike Back“ ще участват военнослужещи от Италия, България, Албания, Гърция, Република Северна Македония и САЩ.
* * * Бойната група в България беше формирана на 1 март 2022 г. като нашата страна изпълняваше ролята на рамкова държава и на страна-домакин. В състава й освен българско формирование от Сухопътните войски беше включена механизирана рота от Сухопътните войски на САЩ. На 4 март 2022 г. беше декларирано постигането на първоначални оперативни способности.
От 17 октомври 2022 година Италия пое ролята на рамкова държава, като България продължава да изпълнява ролята на страна-домакин. Към момента в състава на бойната група са включени над 900 военнослужещи от италианската бригада „Пинерело“, както и военни формирования от България, САЩ, Албания, Гърция, Република Северна Македония, Черна гора, и Турция.
Предвижда се бойната група да участва в учения на НАТО, което ще повиши колективните отбранителни способности и оперативна съвместимост на съюзниците в Алианса.
|
12.12.2022 |
Сътрудничеството в областта на отбраната между България и Държавата Израел обсъдиха днес, 12 декември, заместник-министърът на отбраната Катерина Граматикова и делегация от Министерството на отбраната на Държавата Израел, включваща представители на дирекция „Международно отбранително сътрудничество“ (SIBAT) и Израелските военновъздушни сили (IAF).
Срещата се проведе по покана на министъра на отбраната Димитър Стоянов и е част от усилията, които ръководството на министерството на отбраната полага за осигуряване на заместваща авиационна техника до пълното усвояване на изтребителите F-16 Bl. 70.
Заместник-министър Граматикова благодари на израелската страна за бързото отзоваване на българската покана и очерта основните предизвикателствата пред българските ВВС при изпълнение на мисията по охрана на въздушното пространство на страната.
Н. Пр. Йорам Елрон – посланик на Държавата Израел в София, изказа благодарност за топлия прием и подчерта отличните отношения между двете държави, в т.ч. и ролята на страната ни за спасяване на еврейската ни общност по време на Втората световна война. Той подчерта, че сигурността е важна част от двустранните отношения, а водещите израелски компании редовно участват в Международната изложба на отбранителна техника „Хемус“. Н. Пр. Елрон изрази надежда, че днешната среща е само началото и нова страница, която се отваря в отношенията между двете държави.
В разговорите участваха още заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров, представители на дирекция „Политика по въоръженията“.
|
12.12.2022 |
 Студенти първокурсници от Нов български университет (НБУ) се запознаха днес, 12 декември, с някои акценти от отбранителната политика на Република България. Посещението в Министерството на отбраната се организира от Дирекция „Отбранителна политика и планиране“ по инициатива на департамент „Национална и международна сигурност“ на НБУ и със съдействието на политическото ръководство на Министерство на отбраната. Студентите са от специалността „Гражданска и корпоративна сигурност“ в НБУ и използваха възможността да се запознаят отблизо с функциите и задълженията на Министерството на отбраната.
Пред младите хора бяха представени някои от актуалните теми от дневния ред на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на Европейския съюз, както и възможностите за участие в стажантски програми и старт на кариерата в структурите на отбраната и сигурността.
От името на ръководството на Министерството на отбраната, директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев поздрави гостите за проявения интерес и подчерта, че в областта на сигурността и отбраната работят експерти, завършили международни отношения, политология и други специалности.
Студентите поставиха въпроси, свързани с превъоръжаването и модернизацията на Българската армия, средата на сигурност, предизвикателствата, пред които страната ни е изправена във връзка с войната в Украйна и други.
Младежите се запознаха и с историята на една от емблематичните сгради на държавни институции в София, в която се помещава Министерството на отбраната, както и с част от експонатите на Националния военноисторически музей, изложени в нея, които представят забележителни моменти от развитието на българската армия.
Срещата се явява част от политиката на Министерството на отбраната за сближаване с академичната общност, за подпомагане повишаването на прозрачността и разбирането за ролята на въоръжените сили за изпълнение на конституционните задължения по опазване на суверенитета и териториалната цялост на страната.
|
09.12.2022 |
|
09.12.2022 |
„Помощта, която ще дадем, е изцяло съобразена с приоритетите на Украйна. Не даваме нито С 300, нито самолети МиГ -29, нито Су- 25.“ Това каза в интервю за Нова телевизия министърът на отбраната Димитър Стоянов. Той припомни, че при анализа за определянето на помощта, която може да бъде оказана, подходът е бил консервативен, с оглед на осигуряването на всички способности на Българската армия.
„Изпълняваме си задълженията по охрана на въздушното пространство на България. В момента тя се извършва със самолети МиГ-29, както и със системите за противовъздушна отбрана“, каза още министър Стоянов.
„Доводите на Австрия и Нидерландия нямат нищо общо с показателите, с които се определя готовността на България за влизане в шенгенското пространство“, коментира министър Стоянов по другата актуална тема. Той беше категоричен, че България трябва да защитава твърдо своя интерес. „Дипломацията работи много усърдно и министрите на вътрешните работи, на външните работи и на правосъдието са в непрекъснати разговори с представителите на Нидерландия и Австрия“, подчерта министър Стоянов.
„От встъпването ми в длъжност досега съм отговорил на всички въпроси на народни представители и съм присъствал на всички заседания, на които съм бил поканен“, категоричен бе Димитър Стоянов. Той опроверга упреците, че министрите от служебния кабинет имат пренебрежително отношение към Народното събрание.
Министърът подчерта, че е от 2 август досега Министерството на отбраната, чрез своето дружество „Снабдяване и търговия“, няма нито един реализиран договор, по който да са разходвани средства на Софийска стокова борса. Има реализирани договори по продажба на имущество, което е излишно на Българската армия. 18 млн. лв. са постъпили в бюджета на Министерството през такива договори. На 7 декември тези договори са изпратени в Народното събрание.
|
09.12.2022 |
|
07.12.2022 |
     Военнослужещи от Българската армия бяха удостоени днес, 7 декември, с висше военно звание с укази на президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев. Церемонията се проведе в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 в София и на нея присъстваха министърът на отбраната Димитър Стоянов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Държавният глава удостои с висше офицерско звание „генерал-лейтенант“ досегашния командир на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, който заема длъжността „заместник-началник на отбраната“.
Бригаден генерал Деян Дешков бе удостоен с висше офицерско звание „генерал-майор“, освободен от длъжността „командир на 61-а механизирана бригада“ и назначен за командир на Сухопътните войски.
Полковник Иван Иванов бе назначен на длъжността „заместник-началник на щаба по операциите“ в щаба на многонационалния корпус „Югоизток” в Сибиу, Румъния, и удостоен с висше военно звание „бригаден генерал“.
От името на удостоените с висше офицерско звание новоназначеният заместник-началник на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов изказа благодарност към военното и политическото ръководство за оказаното доверие.
„На новите длъжности ще работим за поддържането и развитието на способностите на Българската армия да изпълнява задачите си по трите мисии на Въоръжените сили“, заяви той. „Нашите основни задължения ще бъдат по продължаване, а в някои случаи и за ускоряване на модернизацията на Българската армия и поддържането на необходимото взаимодействие със съюзниците ни в НАТО“, категоричен бе генерал-лейтенант Попов.
Той отбеляза също, че рязката промяна в средата за сигурност е наложила формулирането на нови задачи към Въоръжените сили, но изискванията за това как трябва да служат не са променени. Новоназначеният заместник-началник на отбраната посочи, че ако те следват моралния закон и следят за дисциплината и реда, винаги ще управляват успеха. „Това е начинът, по който ние ще служим и това ще изискваме от нашите подчинени“, заключи генерал-лейтенант Попов.
На церемонията присъстваха още заместник-министрите на отбраната Теодора Генчовска и Катерина Граматикова, заместник-началниците на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев и генерал-лейтенант Цанко Стойков, командири на видовете въоръжени сили, началникът на политическия кабинет на министъра на отбраната Владко Владов, висши офицери от Българската армия.
|
06.12.2022 |
Със заповед на командира на Сухопътните войски са обявени 225 вакантни войнишки длъжности за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища.
Конкурсите ще се проведат от 11 до 25 май 2023 г. и включват изпит по физическа подготовка, тест за проверка на общата култура на кандидатите и събеседване. При равен бал на по-предно място се класира кандидат, подписал договор за служба в доброволния резерв.
До 20 януари 2023 г. кандидатите подават необходимите документи чрез структурите на Централното военно окръжие.
Обявените длъжности са във формированията от Сухопътните войски както следва:
във военното формирование 52750 – София - 20 места; в гарнизон Стара Загора - 25 места; в гарнизон Ямбол - 55 места; във военното формирование 52740 – Хасково – 15 места; във военното формирование 38220 – Плевен - 5 места; във военното формирование 34750 – Карлово - 80 места; във военното формирование 28330 – Смолян – 15 места; във военното формирование 42600 – Мусачево, 10 места;
Обявата за конкурса и приложенията към нея може да видите ТУК
|
05.12.2022 |
Развитие и задълбочаване на сътрудничеството в областта на отбраната обсъдиха днес, 5 декември, министърът на отбраната Димитър Стоянов и посланикът на Република Турция Н. Пр. Айлин Секизкьок на среща в Министерството на отбраната. Акцент в разговорите беше поставен на взаимодействието между двете страни при изпълнението на решенията на срещата на Върха на НАТО през юни в Мадрид за усилване на Източния фланг на Алианса.
Министър Стоянов и Н. Пр. посланик Секизкьок обсъдиха и възможностите за развитието на съвместни проекти в областта на иновациите и военно-техническото сътрудничество. Те изразиха общо становище, че набелязаните съвместни дейности в областта на отбраната са в интерес не само на двете страни, но допринасят и за сигурността на страните-членки на НАТО.
|
05.12.2022 |
 Съвместната мисия по усилена охрана на въздушното пространство, изпълнявана в продължение на един месец от Военновъздушните сили на Република България и на Кралство Испания, завърши успешно. Българските и испанските изтребители изпълняваха съвместно задачи по охрана на въздушното пространство от 14 ноември 2022 г. Мисията е в изпълнение на мерките за гарантиране на сигурността на съюзниците от Алианса и на задачите в Постоянно действащия план за противовъздушна и противоракетна отбрана в Интегрираната система на НАТО (NATINAMDS).
На официална церемония командирът на авиобаза Безмер полковник Милен Димитров изказа благодарност за ползотворното сътрудничество и за инициативите, които българските и испанските военнослужещи осъществиха заедно в Ямбол и авиобазата.
„Съвместни мисии като тази са доказателство за оперативната съвместимост на съюзните военновъздушни сили в рамките на Алианса и са успех за НАТО“, заяви командирът на 111 ескадрила от испанските ВВС майор Франциско Зарза Торес. Той изрази признателност към личния състав на авиобазата за отличното домакинство.
Мисията на НАТО по Air Policing се осъществява под контрола и ръководството на Съюзното военновъздушно командване в Рамщайн, Германия. Обединеният център за въздушни операции на НАТО в Торехон осигурява контрола на непрекъснатата денонощна мисия. Организацията на Северноатлантическия договор продължава да осигурява изпълнението на задачи в мирно време, гарантиращи опазването на въздушното пространство на всяка една от страните-членки на Алианса.
В периода ноември-декември шест изтребителя Eurofighter F-2000 Typhoon от Военновъздушните сили на Кралство Испания съвместно с българските си колеги участваха в мисия по колективна отбрана и опазване сигурността на въздушното пространство на съюзниците от Алианса над България.
|
04.12.2022 |
„Министерството на отбраната си свърши работата навреме в съответствие с решението на Народното събрание за предоставяне на въоръжение и техника на Украйна. Ние подготвихме необходимия доклад, който беше приет от Министерския съвет навреме. Документите бяха изпратени на 1 декември в Народното събрание с два списъка. Единият третира въпросът какво въоръжение ще бъде представено на Украйна, а другият – какво въоръжение ще бъде изпратено за тренировъчната мисия на ЕС.“ Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 4 декември, в предаването „120 минути“ на БТВ.
Министър Стоянов подчерта, че с предложението за предоставяне на въоръжение и техника на Украйна по никакъв начин не е ощетена Българската армия. „Не сме компрометирали способностите на Българската армия. Осигурили сме мирновременните и военновременните формирования, попълването на загуби, резервните части и това, което е останало в анализа, сме го коментирали с украинската страна“, посочи той.
„Това, което изпращаме е в топ три на приоритетите на Украйна като искано от нас въоръжение“, заяви министърът на отбраната Димитър Стоянов. „Списъците са съгласувани с украинската страна и аз мисля, че колегите от Украйна ще останат доволни“, каза той.
Министър Стоянов изрично подчерта, че в списъците не са включени зенитноракетни комплекси С 300, както и самолети МиГ-29 и Су-25. „Предложението засяга основно Сухопътни войски“, каза той.
България е изпълнила абсолютно всички технически изисквания, за да бъде част от Шенгенското пространство. Не може във всеки един момент да се поставят допълнителни критерии, те трябва да бъдат еднакви за всички държави, коментира министър Стоянов в отговор на въпрос. „България е суверенна държава, сама определя как да бъде управлявана и решава сама проблемите си“, заяви той.
Министър Стоянов припомни, че страната ни охранява шенгенската граница на ЕС. Натискът от мигрантския поток е 4 пъти по-голям в сравнение с предишни години и въпреки това през последните месеци притокът от мигранти е намален. „От септември Българската армия участва със 700 военнослужещи в охраната на границата. В момента на границата има 200 военнослужещи“, посочи министърът на отбраната. Той отбеляза, че Българската армия работи по възстановяването на целостта на оградата по държавната граница. До ноември военнослужещите са ремонтирали около 121 км, като до края на годината инженерното съоръжение ще бъде възстановено напълно.
|
02.12.2022 |
В изпълнение на решението на Народното събрание от 3 ноември 2022 година, Министерството на отбраната внесе предложение за предоставяне на военна и военно-техническа подкрепа за Украйна и принос на България към мисията на Европейския съюз за подпомагане на Украйна - EUMAM UA в Министерския съвет. Решението на кабинета вече е внесено в Народното събрание.
В изпълнение на решението на НС, Министерството на отбраната проведе консултации с Украйна за координиране на вида и обема на военната и военно-техническата подкрепа, техника и боеприпаси. Информацията за обема и вида на помощта е включена в класифицирано приложение към проекта на решението.
Освен военното имущество, Министерският съвет предлага на Народното събрание да одобри в рамките на националния принос към мисията EUMAM UA участието на военнослужещи от Въоръжените сили на Република България в Звеното за военно планиране и провеждане на военни мисии на ОПСО на ЕС в Кралство Белгия, както и в Общовойсковото командване по подготовката в Полша и/или в Специализираното командване по подготовката във Федерална Република Германия. В рамките на мандата на мисията се предлага всяка година бойни санитари от украинските въоръжени сили да се подготвят в Република България.
|
01.12.2022 |
  С тържествена церемония Военномедицинската академия отбеляза 131 години от своето създаване. Политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната изразиха уважение и признателност към работата и постиженията на лечебното заведение.
„Във Военномедицинска академия Министерството на отбраната и българското общество виждат силата на професионализма, съчетан с изключителна човечност, грижа и себеотрицание“, посочи в поздравителния адрес от името на министъра на отбраната заместник-министър Теодора Генчовска. Тя подчерта дълбокото уважение към всички лекари и здравни работници, които през годините със своя труд са допринесли за развитието на ВМА и утвърждаването й като научен и медицински център от национално значение. „Поздравявам Ви за постоянния стремеж към технологично обновяване, към въвеждане и усвояване на най-съвременните методи за диагностика и лечение. Научното израстване и непрестанно професионално усъвършенстване на екипа от специалисти е основният двигател на развитието на Военномедицинската академия“, се казва още в поздравителния адрес от министър Стоянов.
„Дейността на Българската армия е немислима без адекватно медицинско осигуряване и поддържане на здравния статус на военнослужещите и цивилните служители, за което всички лично сме ви благодарни“, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. Той посочи, че от началото на февруари тази година Българската армия изпълнява многобройни мероприятия, което допълнително натоварва и медицинските кадри на всички нива. „Заедно сме в полеви условия, заедно сме в учения и тренировки по суша, въздух и море, заедно се готвим и участваме в мисии и операции на територията на страната и зад граница. Екипи военни медици утвърдиха статута на българската военна медицина в многобройното си участие в тренировъчната мисия на Европейския съюз в Мали. Обучавате нашите бойни санитари, осигурявате медицински евакуации и животоспасяващи трансплантации, полагате грижи и внимание за бъдещето на българската военна медицина – младите лекари“, обърна се адмирал Ефтимов към ръководството и личния състав на Военномедицинската академия.
Пред паметника в двора на лечебното заведение бяха положени венци и цветя в знак на признателност към загиналите медицински чинове. На тържествената церемония бяха връчени награди от министъра на отбраната и началника на отбраната на медици от различни структури на ВМА.
|
01.12.2022 |
Двадесет и третото редовно заседание на Съвместната комисия по прилагане на споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната (ССОО) се проведе днес, 1 декември, чрез видеоконферентна връзка.
Форумът бе открит и ръководен от съпредседателите на комисията от двете страни – заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков и заместник-директорът на дирекция „Партньорство, сътрудничество в сферата на сигурността и противоракетна отбрана“ в командването на Силите на САЩ в Европа бригаден генерал Едуард Воан.
В заседанието участваха членовете на Съвместната комисия и ръководителите на подкомитетите към нея. От българска страна се включиха представители на Министерството на отбраната и Българската армия, Министерството на околната среда и водите, Министерството на финансите и Министерството на труда и социалната политика. От американска страна участие взеха представители на командването и компонентните командвания на Силите на САЩ в Европа, Инженерния корпус на Сухопътните войски на САЩ в Европа, Офиса на аташето по отбрана и Офиса за отбранително сътрудничество към американското посолство у нас.
По време на разговорите бяха отчетени резултатите по прилагането на споразумението за периода от предходното заседание на комисията, проведено през март тази година. Обсъдени бяха въпроси по сътрудничеството между двете страни във всички области на ССОО, като бе акцентирано върху развитието на инфраструктурата на договорените съоръжения и на системите С2 на въоръжените ни сили, както и провеждането на планираните съвместни българо-американски подготовки и учения. В хода на заседанието американската страна представи инициативата на САЩ за сътрудничество в сферата на сигурността в черноморския регион „US-Bulgaria All Domain Awareness Significant Security Cooperation Initiative“. В рамките на събитието бяха очертани и насоките за бъдещото сътрудничество.
|
30.11.2022 |
 „Приемам тази награда като израз на признание и висока оценка за дейността на българските военнослужещи, участващи в операцията на стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR). Българската армия вече 22 години дава своя принос за стабилността и изграждането на доверието в Косово. Уверявам ви, че всеки български военнослужещ е оставил частица от сърцето си във вашата държава и носи в душата си спомена от одобрението, надеждата и доверието, които е видял в очите на косовското население.“ Това каза командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Валери Цолов на церемония в Гербовата зала на президентството. На нея той получи от президента на Република Косово Вьоса Османи – Садриу почетен медал за приноса на българските военнослужещи, участвали в мисията на Многонационалните сили за стабилизиране в Косово (KFOR), към мира и стабилността в страната. В церемонията участваха президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев, заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Генерал-майор Цолов отбеляза, че наградата е и оценка за работата на Съвместното командване на силите като структура за ръководство и административно управление на българските военни контингенти, участващи в мисии извън територията на страната.
„Наградата е символ на ползотворното сътрудничество между нашите държави, основаващо се на усилията за запазване на мира, укрепване на сигурността и защита на демократичните ценности в Югоизточна Европа“, заяви генерал-майор Цолов.
* * * Българската армия се включи в операцията на Многонационалните сили за стабилизиране в Косово (KFOR) през февруари 2000 г. с инженерно-строителен взвод с обща численост до 40 военнослужещи. Те изпълняваха задачи по изграждане, поддържане и ремонт на инженерни съоръжения и се включиха във възстановяването на сгради за нуждите на местното население. До 2009 г. Българската армия участва в състава на KFOR с инженерно-строителен взвод, щабни офицери в Щаба на операцията в гр. Прищина и с тренировъчна група, която подпомагаше подготовката на изграждащите се Косовски сили за сигурност. От 2010 г. продължи участието на български военнослужещи в Щаба на KFOR в Прищина.
Сега България участва в операцията на KFOR с военен контингент от 32 военнослужещи. Те изпълняват задачи в бази „Филм Сити“ и „Ново село“ в района на Прищина. Допълнително се поддържат в готовност рота и национален елемент за развръщане в състава на Силите на оперативния резерв на KFOR.
От 2000 г. до сега в операцията на НАТО в Косово са участвали над 1250 военнослужещи.
|
« 1 2 3 4 5
492 493 494 » |
|
 |