 |
17.06.2011 |
Министърът на отбраната Аню Ангелов ще участва в 28-та международна конференция по глобалната сигурност (16-18 юни), организирана от Центъра за изследване на стратегическите решения (Center for Strategic Decision Research). Конференцията се провежда в Париж по покана на министъра на отбраната на Франция Жерар Лонге. Министър Ангелов ще бъде основен докладчик в панела „Перспективи на регионалните лидери: Балкани и Черноморски регион”.
Конференцията по глобална сигурност ще събере в Париж министрите на отбраната на редица държави, сред които Франция, Великобритания, Италия, Белгия, Нидерландия, Швеция, Полша, Чехия, Турция, Словения, Босна и Херцеговина, Черна гора, Хърватия и др.
В рамките на посещението си във Франция министър Ангелов ще посети и 49-то издание на Международното парижко авиационно изложение – Бурже. Той ще разговаря с представители на водещи световни производители в областта на авиацията и авиониката, оръжейни системи, радио- и навигационни системи и платформи и сателитни комуникации.
Министър Ангелов ще има и среща с френския си колега Жерар Лонге. Двамата ще обсъдят двустранното сътрудничество в сферата на сигурността и отбраната, както и актуални въпроси от дневния ред на НАТО.
По време на посещението министър Ангелов ще проведе преговори с френската компания „Юрокоптер” за частично прекратяване на договора за доставка на хеликоптери за българските въоръжени сили.
|
16.06.2011 |
Началникът на Военновъздушните сили генерал-майор Константин Попов замина днес, 16 юни, на четиридневно работно посещение в Кралство Швеция. Визитата е по покана на началника на Щаба на Военновъздушните сили на Швеция генерал-майор Андерс Силвер.
Генерал-майор Попов ще участва в семинар на тема „Въздушна мощ”, на който са поканени и делегации от САЩ, Бразилия и ЮАР. На форума ще бъдат дискутирани въпроси, свързани с анализа на заплахите и произтичащите оперативно-технически изисквания, както и съвременни аспекти и стратегически насоки за развитието на Военновъздушните сили.
По време на визитата генерал-майор Константин Попов ще посети формирования от шведските ВВС.
|
14.06.2011 |
В Карлово от днес, 14 юни 2011 г., ще се проведе в продължение на три дни командно-щабно учение за сертифициране на военно формирование за логистично осигуряване. Формированието е от състава на поделение 34750 – Карлово. То е декларирано за силите на НАТО с ниска степен на готовност.
Учението ще се ръководи от бригаден генерал Красимир Кънев, командир на военно формирование 34750- Карлово. Представители на Командването на силите на НАТО в Мадрид ще проведат мониторинг на действията на личния състав по време на учението. Председател на комисията за сертифицирането е полковник Иван Неделчев – помощник-началник на Сухопътни войски по ресурсите.
|
14.06.2011 |
„Този законопроект не засяга само Министерството на отбраната, той има отношение и към други ведомства, но най-вече засяга гражданите на България”, каза днес, 14 юни, министърът на отбраната Аню Ангелов, който взе участие в обществената дискусия, на която се обсъди проекта на Закон за резерва на Въоръжените сили на Република България. „Необходимостта от такъв закон е продиктувана от два фактора – професионализацията на Българската армия и отпадането на задължителната военна служба”, обясни министър Ангелов. „Основната мисия на резерва на Въоръжените сили е ясно очертана. Важното в проектозакона е, че резервът се комплектува на доброволен и задължителен принцип”, допълни още министър Ангелов. Той подчерта, че в почти всички държави-членки на НАТО този принцип е възприет при формиране на резерва на професионалните армиите.
По-нататък в изложението си министър Аню Ангелов разясни, че в проектозакона се уреждат обществените отношения, свързани с ръководството, състава, подготовката, отчета и службата в резерва. Той съобщи, че финансовото осигуряване на резерва се извършва от държавния бюджет, чрез бюджета на органите и структурите от системата за сигурност, областите и общините. Финансовата обосновка за окомплектоване на резерва през първата година, след евентуалното приемане на проектозакона, възлиза на 30-35 млн. лева. „В следващите години тази сума ще намалява”, подчерта министър Ангелов.
В заключение министър Ангелов изтъкна, че в почти всички държави-членки на НАТО този принцип е възприет при формиране на резерва на професионалните армиите.
Полковник Стоян Стаматов, началник на отдел „Резерв на Въоръжените сили” в дирекция „Управление на човешките ресурси” в Министерството на отбраната представи брифинг на законопроекта пред аудиторията.
Обществената дискусия се проведе във Военна академия „Г.С.Раковски”. В нея участваха експерти от министерства и ведомства, от военните окръжия в страната, от области и общини, от неправителствени организации, които работят в областта на отбраната и сигурността, от военно-патриотични организации и представители на работодателите.
|
14.06.2011 |
Модулна група от военно формирование 26400 - Благоевград унищожи вчера, 13 юни, два корозирали артилерийски снаряда, открити в Национален парк „Пирин”.
Модулната група е с ръководител старши лейтенант Димитър Димитров .
|
13.06.2011 |
Разузнавателните подразделения от военно формирование 34750 – Карлово от днес, 13 юни, провеждат петдневно полево обучение. То ще премине под формата на комплексни тактически занятия за водене на разузнаване в различни ситуации и действия в сложни условия. Ръководител на учението е подполковник Асен Караиванов.
Военно формирование 42600 – Мусачево ще проведе командно-щабно учение в района на поделението. Целта е да се провери готовността на командването за планиране и провеждане на мероприятия по ядрена, химическа и бактериологична защита и екология.
|
13.06.2011 |
Модулна група за разузнаване, идентифициране и унищожаване на открити невзривени боеприпаси от състава на Сухопътните войски унищожи на 10 юни (петък) боеприпас, открит зад бензиностанция „Лукойл” на ул. „Борислав Огойски” и ул. „Люба Григорова” в кв. Горна баня, София. Модулната група, с ръководител капитан Тодор Тодоров, е от военно формирование 34 340 – София.
|
13.06.2011 |
Министърът на отбраната Аню Ангелов ще вземе участие утре, 14 юни, в обществената дискусия, на която ще се обсъди проекта на Закон за резерва на Въоръжените сили на Република България. Тя ще се проведе във Военна академия „Г.С.Раковски” и в нея ще участват експерти от министерства и ведомства, от военните окръжия в страната, от областните управи и общини, от неправителствени организации, които работят в областта на отбраната и сигурността, представители на военно-патриотични организации и на работодателите.
Законопроектът ще бъде представен от полковник Стоян Стаматов, началник на отдел „Резерв на Въоръжените сили” в дирекция „Управление на човешките ресурси” в Министерството на отбраната. По време на дискусията ще бъдат обсъдени основни въпроси от законопроекта - нуждата от създаването и приемането на такъв закон, принципите, на които се комплектува резерва на въоръжените сили, службата в резерва и запаса, предоставянето на техника, както и военното обучение на гражданите за усвояване на знания за отбрана на страната, защита на отечеството и за действия при екстремни ситуации.
Дискусията се организира, за да достигне законопроектът до по-широк кръг от експерти, които имат отношение към изграждането на Въоръжените сили на страната, както и да се изразят конструктивни предложения, коментари и корекции.
Началото на дискусията е от 11.00 ч. в зала „Г.С. Раковски” (Аулата) на ВА „Г.С. Раковски”. Журналистите, които желаят да отразят събитието, следва да се явят на входа на Военна академия в 10.30 ч. и да носят лична и журналистическа карта.
|
13.06.2011 |
За първи път полеви учебен полигон „Ново село” е домакин на съвместна българо-американска подготовка, с участие на подразделение от Сухопътните войски на Република Сърбия. Тя се провежда в периода 12-26 юни 2011 г. под наименованието „BLACK SEA ROTATION FORCES - 2011” (BSRF-11).
Целта на „BLACK SEA ROTATION FORCES - 2011” (BSRF-11) е да се повиши подготовката на военнослужещите за изпълнение на задачи, характерни за многонационални операции - патрулиране, ескортиране, действия при контролен пост, действия при попадане на импровизирано взривно устройство, медицинска евакуация и др, което ще доведе и до постигане на по-добра оперативната съвместимост между участващите подразделения. По време на съвместната подготовка ще бъде усъвършенствана и системата за управление при провеждане на многонационални операции. Военнослужещите ще проведат обучение в стрелба с въоръжението на бойните машини и стрелковото оръжие на страните-участнички. Ще бъдат реализирани и съвместни хуманитарни проекти.
В рамките на съвместната подготовка в района на летище Крумово ще бъдат проведени дневни и нощни парашутни скокове, в които ще участват над 300 военнослужещи от военно формирование 32 990 – Пловдив, Щаба на Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и Министерството на отбраната.
В „BLACK SEA ROTATION FORCES - 2011” участват военни формирования от Сухопътните войски на Република България, до 100 военнослужещи и до 15 единици техника от морската пехота на САЩ, както и до 40 военнослужещи от подразделение от Сухопътните войски на Република Сърбия.
От българска страна в съвместната подготовка са включени офицери от Щаба на Сухопътните войски, подразделения от военни формирования 24150-Стара Загора, 46690 – Пловдив, 46700 – Сливен и 28610 – София, инженерно подразделение от военно формирование 22 220-Сливен; военнослужещи от състава на полигон „Ново село”, сили и средства от Щаба по осигуряването и поддръжката, екипи на Служба „Военна полиция” и Военно-медицинска академия.
Ръководител на „BLACK SEA ROTATION FORCES - 2011” от българска страна е полковник Цветко Иванов Червенков – началник на сектор в отдел „Бойна подготовка на войските” във военно формирование 22 450 – София.
Церемонията по откриването на съвместната подготовка ще се състои утре, 14 юни, от 10.00 ч. на Полеви учебен полигон „Ново село”.
В района на полигона ще бъдат допускани постоянно акредитираните журналисти, след представяне на лична и журналистическа карта.
|
13.06.2011 |
Щабно пожарно-тактическо занятие ще се проведе в периода 13-16 юни в сградата на Министерството на отбраната на ул. „Дякон Игнатий” № 3 и прилежащите територии.
Занятието ще се проведе съгласно утвърдения график на Столичното управление „Пожарна безопасност и защита на населението”.
|
13.06.2011 |
Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов ще участва в Годишната конференция на Съюзното командване по трансформацията на НАТО на тема „Изводи от срещата на върха в Лисабон и по-нататъшна трансформация в съответствие с новата Стратегическа концепция на НАТО”. Форумът ще се проведе в Белград, Сърбия, в периода 13-15 юни 2011 г.
В тазгодишната среща участват началници на отбраната и експерти в областта на разработването на стратегически концептуални документи от държавите-членки на НАТО, държавите от Партньорство за мир, Средиземноморския диалог, Истанбулската инициатива за сътрудничество и осем водещи контактни държави.
Целта на форума е да се обсъдят нови подходи за ефективно развитие на способностите, изграждане и използване на общите ресурси, подготовка, партньорство и подпомагане.
|
10.06.2011 |
„Бригада „Югоизточна Европа” се развива като практическа реализация на идеята за „интелигентна отбрана”. Нашите държави вече от доста дълго време работят усилено върху тази нова философия”, заяви заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова на откриването на срещата на заместник-началниците на отбраната на страните от Югоизточна Европа. „От нас зависи да продължим да изграждаме SEEBRIG като оперативно съвместими и развръщаеми сили за управление на кризи, способни да служат на интересите на общата ни сигурност”, допълни тя в обръщението си към участниците в срещата.
Годишната среща на заместник-началниците на отбраната на страните от Югоизточна Европа се проведе вчера, 9 юни, в Истанбул, Република Турция. Това е единственият форум от такъв ранг в рамките на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (SEDM) и има съществено значение за планирането и ефективността на военното сътрудничество. Срещата беше ръководена от заместник-министъра на отбраната Августина Цветкова - председател на Политико-военния направляващ комитет на SEDM. В нея от българска страна участва и заместник-началникът на отбраната генерал-майор Йордан Йорданов.
На форума бяха представени националните виждания в осъществяването на реформите в отбранителния сектор на страните-участнички в SEDM и беше направен преглед на военнотехническите дейности в рамките на Процеса. Заместник-началниците на отбраната на страните от Югоизточна Европа обсъдиха и проектите за сътрудничество, представени от Секретариата на SEDM - изграждането на симулационни мрежи чрез провеждането на компютърно-подпомагани учения, сътрудничеството във военното обучение и изграждането на сателитна връзка между военните болници на страните – участнички в SEDM. В изказването си пред участниците във форума заместник-министър Цветкова посочи инициативата на НАТО за изграждане на интегритет в сферата на отбраната и борбата с корупцията като възможен проект, който би засилил политико-военното сътрудничество между държавите-участнички в SEDM. „Ние сме семейство от нации с различен опит, но имаме едни и същи цели, и вярвам, че в рамките на такъв бъдещ проект ще можем да споделим нашия опит и отговорности”, отбеляза тя. България потвърди желанието си за постоянно разполагане на Щаба на Многонационалната бригада „Югоизточна Европа” (SEEBRIG) на територията на страната след 2015 г. Беше подчертано, че осъществяването на това предложение ще спомогне за превръщането на бригадата в многонационално формирование с необходимите способности за разполагане и ефективно участие в операции по поддържане на мира. Предложението на заместник-министър Августина Цветкова следващата среща на заместник-началниците на отбраната през 2012 г. да бъде проведена в нашата страна беше прието от участниците във форума.
По-рано същия ден в Истанбул се проведе церемония по повод предислоцирането на Щаба на бригада Югоизточна Европа в Лариса, Гърция.
|
09.06.2011 |
Военни формирования от Сухопътните войски проведоха в периода 3 - 9 юни тактически учения за повишаване на бойната подготовка на личния състав и командирските умения на офицерите. На полеви учебен полигон „Корен” военно формирование 54060 – Шумен проведе две тактически учения - с бойна стрелба на механизираните роти и батальонно тактическо учение. В тях участваха повече от 400 военнослужещи. Ръководител на учението беше подполковник Анатоли Първанов. Група от щаба на Сухопътни войски, с ръководител полковник Гошо Мерджанов - помощник-началник на Сухопътни войски по подготовката, оказа методическа помощ и контрол на обучаемите.
Военно формирование 28330 – Смолян, проведе ротно тактическо учение под ръководството на капитан Иван Троев. Бойните действия се проведоха в пресечена планинско-гориста местност. Личният състав направи преход от 40 километра в силно пресечена местност. Ротно специално тактическо учение на военно формирование 34750 – Карлово се проведе на териториален учебен център „Тюлбето” под ръководството на майор Драгой Попов. В учението участваха и инженерни подразделения за бойна и обща поддръжка. Ротни тактико-специални учения на военно формирование 52630 – Пловдив се проведоха в района на града, под ръководството на командира на военното формирование подполковник Добромир Милев. Целта на ученията беше да се усъвършенстват уменията на командирите при провеждане на операции за унищожаване на терористични лагери.
|
09.06.2011 |
След края на официалната среща на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО, която се проведе в Брюксел, министърът на отбраната Аню Ангелов даде брифинг за медиите, на който обобщи основните теми от заседанията и представи българската позиция по тях. Той посочи, че в рамките на двудневната официална среща са се провели интензивни заседания в няколко различни формата: среща с партньорите, участващи в операцията на НАТО “Обединен защитник”, две заседания на Съвета на НАТО, заседание на Съвета НАТО-Русия на ниво министри на отбраната, което се провежда за първи път от август 2008 г., и разширено заседание с държавите, допринасящи към операцията на ИСАФ в Афганистан.
Срещите протекоха под знака на задачите, произтичащи от срещата на Високо равнище на НАТО в Лисабон, посочи министър Ангелов. По всички поставени от тази среща задачи бяха представени и одобрени предложения и документи. Акцентите от тези срещи са важни за България, като член на НАТО и за Алианса като цяло, допълни той.
Предлагаме на Вашето внимание пълния текст на брифинга на министър Ангелов:
По Либия: От военните органи на НАТО беше отчетено, че налагането на оръжейното ембарго и зоната, забранена за полети, продължава успешно. В резултат на успешните действия на НАТО, режимът на Кадафи е със силно намален потенциал, но все още притежава капацитет, застрашаващ цивилното население. България подкрепи решението НАТО да продължи операцията и след 27 юни с три месеца.
Общо е мнението, че НАТО не бива да има водеща роля в периода след конфликта, както и че Алиансът няма да изпраща войски за сухопътна операция в Либия. Подчертах, че водещата роля в следконфликтния период следва да се поеме от други организации под ръководството на ООН и Контактната група за Либия, като НАТО има поддържащи функции, ако бъдат поискани. Решението ще се основава на същите три принципа, определящи сегашния ангажимент на Алианса.
Отбелязано беше успешното участие в операцията в продължение на 31 денонощия на фрегатата “Дръзки” в оръжейното ембарго. В отговор на належаща необходимост от попълване на командните органи на операцията България ще изпрати пет български офицери в авиационното и морското компонентни командвания.
По ПРО: В Съвета на НАТО беше отчетено изпълнението на поставената от Лисабон задача и беше утвърден План за действие по ПРО.
Изпълнението на плана за действие по ПРО ще позволи още на Срещата на високо равнище на НАТО през 2012 г. да бъде декларирана оперативна готовност на първата междинна способност за ПРО на НАТО.
Потвърдена беше българската позиция за спазване на принципа за неделимост на сигурността в НАТО и за осигуряването на еднакво ефективна защита на територията и населението на всички страни-членки. Изграждането на противоракетния щит се извършва при поддържане на прозрачност и конструктивен диалог с Русия. Посочих готовността на България да обсъжда всички опции за географското разположение на елементите на системата.
По кибернетичната защита: Беше обсъдена и одобрена новата политика и отбелязан напредъкът по изготвянето на Плана за действие по противодействие на тази изключително актуална в съвременните условия заплаха, както за отделните държави-членки, така и за Алианса като цяло.
Практическото коопериране между отделните страни-членки и в НАТО е от особена важност за развитието на способностите за кибернетична защита. Приоритетни области на плана трябва да бъдат: сътрудничество в подготовката и сертификация на екипи за бързо реагиране при кибер инциденти (кибер атаки), създаване на условия за съвместно използване на софтуерни инструменти за мониторинг, контрол и разследване на подобни инциденти, обмен на експерти и поуки от практиката между страните-членки, като и участие в съвместна подготовка и учения по кибернетична защита.
В изказването си също така посочих, че е изключително важно в прегледа на сдържането и отбраната да се отчете, че ПРО не трябва да се разглежда като заместител на конвенционалните и ядрените способности на Алианса.
По сътрудничеството с Русия: За първи път от август 2008 г. (след събитията в Грузия) се проведе заседание на Съвета НАТО - Русия с участието на министрите на отбраната. Заседанието се характеризираше с конструктивен дух на сътрудничество.
Обсъдени бяха инициативи и конкретни дейности на сътрудничеството между НАТО и Русия, включително по ПРО. Изграждането на две независими и координирани системи ще е от взаимна полза и на двете страни за посрещане на заплахите за сигурността в 21-ви век. Провеждането на съвместни учения по противоракетна отбрана на театъра на военните действия е друга важна област, с която ще се повиши оперативната съвместимост.
Отчетен беше приносът на Русия по отношение на Афганистан чрез предоставяне на така наречения Северен коридор за транзит за снабдяване и доставки, както и с инициативи за борба с наркотиците, противодействие на тероризма и др.
В изказването си посочих, че противоречията по ПРО не трябва да спират процеса на преговори за определяне на политическите принципи и цели,както и техническите параметри на координация на двете отделни системи. В случая не трябва страните да се придържат към принципа "нищо не е договорено, ако не е договорено всичко".
По реформата на агенциите на НАТО: Отбелязан е напредък в хода реформата в резултат на бизнес анализите и плана за реализация. Одобрени бяха предложенията за по-нататъшна работа в отделните направления на реформата, както и цялостната стратегия.
Решенията, които предстои да се вземат в тази област по задача, поставена от Лисабон, трябва да бъдат базирани на обективни финансово – икономически разчети и общоприети критерии за анализи и оценка.
Възможността да използваме опита и експертизата на агенциите на НАТО в процеса на модернизация на въоръжените сили е от особено значение. За нас е от особена важност бъдещите агенции наистина да постигнат по - голяма ефективност и ефикасност, да предложат повече и по-качествени продукти и услуги и едновременно с това да реализират значими икономии. По Командната структура на НАТО: Може би най-значимото постижение в рамките на настоящата официална среща на министрите на отбраната от НАТО беше утвърждаването на предложението на генералния секретар и военните органи на НАТО за състава и географското разположение на една нова командна структура на НАТО. Това предложение отговаря на приетия в Лисабон модел и на тенденцията за намаляване личния състав на настоящата командна структура. В същото време тя ще отговаря в по-пълна степен на изискванията на съвременните операции.
Ревизираното предложение на Генералния секретар получи консенсусна подкрепа от страните-членки. Ние също се присъединихме към него, защото е стъпка за изграждане на стройна и ефективна Командна структура. В него се съдържат нови елементи, които отразяват поуките от операциите на НАТО. Важно за ефикасността на новата Командна структура ще бъде пълното окомплектоване на щабовете с качествен личен състав.
По „Интелигентната отбрана”: По станалата популярна като “Интелигентна отбрана” инициатива за изграждане на отбранителни способности чрез многонационални и новаторски подходи, от Съюзното командване по трансформацията (СКТ) беше представена информация и конкретни предложения за оптимизиране на работата. Инициативата получава широка подкрепа от страните-членки и ние дадохме висока оценка на работата на целевата група на СКТ. Предложени са 46 проекта в 5 области, по-голямата част от които могат да бъдат осъществени с участието на малък брой страни, включително и партньори. Ние внимателно ще прегледаме проектите и ще определим нашето участие в онези от тях, които съвпадат с нашия инвестиционен план и с неотложните нужди на българските въоръжени сили. Подкрепихме и идентифицираните от СКТ 25 критерии за успешното изпълнение на проектите
По операцията на НАТО в Афганистан: По отношение на операцията в Афганистан се отбелязва постигнатият прогрес по отношение на сигурността в страната и напредъкът на афганистанските сили за сигурност.
Основното внимание е съсредоточено върху процеса на Преход, част от Всеобхватната стратегия на НАТО. Подготовката на процеса на Преход в първата група от 7 провинции/райони протича съгласно набелязания график. Преходът ще позволи на международната общност постепенно да предаде отговорността за сигурността на афганистанското правителство. Афганистан остава основен приоритет. Запазва се ангажиментът на страната ни в операцията, като добавяме 7 инструктори в Тренировъчната мисия на НАТО, както и готовност за поддържане на контингента ни в Афганистан в сегашния му състав през 2011 г.
|
09.06.2011 |
Министрите на отбраната на страните-членки на НАТО одобриха вчера, 8 юни, предложението на генералния секретар Андерс Фог Расмусен и военните органи на НАТО за състава и географското разположение на новата командна структура на Алианса. На работната вечеря България беше представена от министъра на отбраната Аню Ангелов. Той изрази подкрепата на страната ни за предложението и подчерта, че то ще доведе до по-стройна и по-ефективна Командна структура, включваща нови елементи, които отразяват поуките от операциите на НАТО.
На заседанието на Северноатлантическия съвет, което се проведе днес, 9 юни, министрите на отбраната обсъдиха инициативата за изграждане на отбранителни способности чрез многонационални и новаторски подходи, станала популярна като “интелигентна отбрана”. От Съюзното командване по трансформацията са предложени 46 проекта в 5 области, по-голямата част от които могат да бъдат осъществени с участието на малък брой страни, включително и партньори. Инициативата получи широка подкрепа от страните-членки. Министър Ангелов даде висока оценка на работата на целевата група от Съюзното командване по трансформацията. Той посочи, че България внимателно проучва предложените проекти, за да се оцени кои от тях най-пълно отговарят на изискванията на инвестиционния план-програма на Министерството на отбраната и потребностите на войските. На заседанието бе подчертано, че развитието на способностите се разглежда в по-широка перспектива, като включва не само придобиването на въоръжение и бойна техника, а и подготовката и поддръжката. Одобрени са и критериите за измерване и отчитане на резултатите от реализирането на проектите. Акцент в дискусията беше необходимостта да се избягва дублиране на способностите, което изисква интензивна координация на усилията на Стратегическото командване по трансформацията и Европейската агенция за отбрана в тази област, съответно по инициативите “Интелигентна отбрана” на НАТО и “Pooling and Sharing” на ЕС.
В рамките на срещата на министрите на отбраната на страните-членки на НАТО бе проведено и разширено заседание с държавите, допринасящи към операцията на ИСАФ в Афганистан. На него беше отчетен постигнатият прогрес по отношение на сигурността в страната и укрепването на афганистанските сили за сигурност. Отбелязано беше изпълнението на поетия ангажимент от предходната година и осигуряването от българска страна на седем офицери, които участват в Мисията на НАТО за подготовка на афганистанските сили за сигурност. Запазва се готовността за поддържане на контингента ни в Афганистан в сегашния му състав през тази година.
|
« 1 2 3
513 514 515
523 524 525 » |
|
 |