 |
15.12.2011 |
 Министърът на отбраната Аню Ангелов се срещна с военните аташета, акредитирани в България. Традиционната годишна среща се проведе в резиденция „Лозенец” и на нея присъстваха заместник-министрите на отбраната Августина Цветкова и Валентин Радев, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и постоянният секретар на отбраната д-р Николай Милков.
Министър Ангелов запозна военните аташета с реалните стъпки и реформи, предприети в изпълнение на стратегическите документи – Бялата книга за отбраната и Плана за развитие на въоръжените сили през 2011 г. Той набеляза основни събития за предстоящата година и представи бъдещите планове на ръководството на Министерство на отбраната.
По време на срещата министър Ангелов благодари на военните дипломати за доброто сътрудничеството през 2011 г.
|
14.12.2011 |
 В транспортна авиобаза - Враждебна завърши подготовката на летателни екипажи на самолет PC-12, проведена от инстуктора от фирма „PILATUS AIRCRAFT” Ltd Ян Шатеман. Екипажите отработиха нормални и аварийни процедури, в зони с обледенение и установяване на двигателя във въздуха, полети на тавана на самолета и на малки височини. Подготвени за изпълнение на летателни задачи във всякакви метеорологични условия със самолет PC-12 са и капитан Иван Иванов – инструктор, и капитан Цветан Калайджиев – командир на екипаж.
Командирът на авиобазата полковник Димитър Иванов поздрави швейцарския пилот Ян Шатеман за изключително ползотворната и успешно проведена подготовка. „Използването на самолет PC-12 ще даде възможност за надграждане на подготовката на летателния състав и за повишаване на способностите, както на авиобазата, така и на ВВС. Ще започне обучение на млади пилоти на този тип самолет, което е изключително важно за целенасочената, систематизирана и поетапна подготовка за приучване на основния самолет в авиобазата – С-27J „Спартан”, посочи той. Самолет PC-12 дава възможност за овладяване на новия тип авионика в кабината - т.нар. “Glass Cockpit”, с която е оборудван и самолет „Спартан”.
|
14.12.2011 |
  Постоянният секретар на отбраната д-р Николай Милков участва днес, 14 декември, в откриването на 20-та международна конференция на тема: “Стратегията на НАТО за “умна” отбрана и инвестиционният план-програма на Министерството на отбраната до 2020 година". Двудневният международен форум се организира от АФСЕА - секция „София” и се повежда под патронажа на министъра на отбраната Аню Ангелов.
„Интелигентната отбрана не е декларация, тя е процес за изграждане на нов стил на мислене и работа, на нова стратегическа култура, която трябва да придобием заедно”, отбеляза д-р Милков в обръщението си към участниците в конференцията. Той допълни още, че България е активен партньор в търсенето на общи решения не само в рамките на НАТО, но и на регионално ниво.
В словото си д-р Милков подчерта, че в Инвестиционния план на Министерството на отбраната до 2020 година е намерен балансът между необходимите за Българската армия отбранителни способности и наличните ресурси. Той призова участниците в конференцията да анализират конкретните проекти и да предложат практически идеи за реализирането им.
Във форума участват още командирите на Сухопътни войски и на Военновъздушни сили генерал-майор Стефан Василев и генерал-майор Константин Попов, експерти от Министерството на отбраната и Щаба на Сухопътни войски, представители на държавни институции и на бизнеса.
|
12.12.2011 |
|
12.12.2011 |
Тактико-специално учение на тема „Действия на рота в зона за отбрана на външния периметър на летище” започва от утре, 13 декември, в района на Специализиран учебен център „Црънча”. В него ще участват военнослужещи от 22-ри контингент, предвиден за участие в операцията на НАТО в Афганистан. Контингентът е от състава на военно формирование 32990 – Пловдив, а командир на ротата е майор Божидар Бойков.
В продължение на три дни военнослужещите ще демонстрират степента на подготовка на ротата, която ще бъде сертифицирана за участие в състава на Международните сили за поддържане на сигурността (ISAF) в Кабул. Комисия от Щаба на отбраната, с председател полковник Павел Ананиев - началник на отдел в дирекция „Операции и подготовка”, ще извърши сертификацията на контингента.
|
10.12.2011 |
Ръководството на Министерството на отбраната на Република България приветства решението на Нобеловия комитет на Норвегия да връчи награда за мир за 2011 г. на Елън Джонсън Сърлийф, първата демократично избрана жена президент в Африка за нейния принос за запазването на мира в Либерия, на пацифистката Лейма Гбови за усилията й да бъде сложен край на продължителната война в Либерия и на Тауаккул Карман за водещата й роля в борбата за правата на жените, за демокрация и мир в Йемен преди и по време на „Арабската пролет”. Решението на Нобеловия комитет напълно съответства с основните препоръки, залегнали в Резолюция 1325 на Съвета за Сигурност на ООН за необходимостта жените да участват, наравно с мъжете в процесите по укрепване на мира и сигурността в света.
В началото на тази година с приемането на План за прилагане на Резолюция 1325, ръководството на Министерството на отбраната отправи силен политически сигнал към българската и международната общественост за приоритетите при реализирането на политиките на равнопоставеност и при прилагането на евроатлантическия опит в тази област.
В Българската армия жените са около 14 % от личния състав и те професионално изпълняват своите задължения и активно участват в операции по поддържане на мира и сигурността в света.
България е водеща страна по изпълнението на проекта „Ръководната роля на жените в областта на сигурността и отбраната”, който е част от многонационалните подходи за изграждане на способности в НАТО и в рамките на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (SEDM). Той дава възможност не само за обмен на опит и мнения, но е и основата за развитие на диалог и сътрудничество на стратегическо ниво. България ще бъде домакин на първата конференция по проекта, под егидата на НАТО, която ще се проведе през втората половина на 2012 г.
До този момент не съществува форум на високо ниво за жените-лидери в сигурността и отбраната и България в рамките на НАТО и страните-членки от Процеса SEDM ще постави началото.
|
09.12.2011 |
„През последните години сътрудничеството между България и Китай е все по-видимо и ползотворно", каза министърът на отбраната Аню Ангелов днес, 9 декември, по време на срещата си с генерал Сю Цайхоу, член на Политбюро на ККП и заместник-председател на Централната военна комисия на Китайската народна република в правителствената резиденция „Дяо'ю'тай“, Пекин.
„Израз на това е и подписаният вчера Меморандум за сътрудничество в областта на отбраната, който ще ни позволи да фокусираме усилията си към сфери, които са приоритетни и за двете страни. Срещата между нас през септември в София и постигнатите договорености изиграха ключова роля за подписването на този документ", допълни още министър Ангелов.
От своя страна генерал Сю Цайхоу изрази увереност, че доброто сътрудничество в областта на отбраната допринася за задълбочаване на взаимното доверие и приятелството между двете армии и двете страни. Той подчерта, че Меморандумът ще стане основа за развитие на взаимоотношенията между Китайската народна република и България в сферата на отбраната.
Меморандумът определя като приоритетно сътрудничеството във военното образование, военнотехническо и военно-икономическо сътрудничество, обмена на опит при мироопазващи операции, антитерористична дейност и подготовка на Силите за специални операции, действия при бедствия и аварии и съвместни дейности на Военноморските сили. Документът беше подписан вчера на официална церемония в Министерството на народната отбрана в Пекин от министър Аню Ангелов и министъра на националната отбрана и член на Държавния съвет на КНР ген. Лян Гуанлие.
В рамките на визитата си в Китай министър Ангелов посети Колежа за отбранителни изследвания към Националния университет по отбрана и Шеста механизирана дивизия от състава на Сухопътни войски. Командирът на дивизията старши полковник Сю представи подробна информация за задачите, състава и организацията на дивизията. Бяха демонстрирани и действия в симулационния тренировъчен център.
|
09.12.2011 |
|
09.12.2011 |
Командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Атанас Самандов ще участва утре, 10 декември, в тържествено честване на Деня на признателността на гражданите на Плевен към загиналите за неговото освобождение и на 134-ата годишнина от Плевенската епопея.
В организирания от община Плевен ритуал ще вземат участие още командирът на военно формирование 22 160 - Плевен бригаден генерал Валентин Буров, подразделения от военното формирование и Представителният духов оркестър на Сухопътните войски.
В историята на руско-турската освободителна война от 1877-1878 г. боевете за Плевен имат основно значение, а неговото освобождение е с решаващ принос за изхода на войната. Тържественият ритуал ще започне от 11.00 часа на 10 декември 2011 г. на площад „Възраждане” гр. Плевен.
|
08.12.2011 |
Днес, 08 декември 2011 г., Народното събрание прие на второ четене пакета с пенсионни промени, включени в бюджета за Държавното обществено осигуряване за 2012 г. Депутатите приеха повишение на общия осигурителен стаж на военнослужещите от 25 на 27 години, от които две трети действително изслужени като военнослужещи по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.
Във връзка с това бе повишена пределната възраст за различните военни звания, както следва: за сержантите (старшините), офицерските кандидати и младшите офицери - 52 години; за офицерите със звание "майор" ("капитан III ранг") - 54 години; за офицерите със звание "подполковник" ("капитан II ранг") - 54 години; за офицерите със звание "полковник" ("капитан I ранг") - 56 години; за офицерите със звание "бригаден генерал" ("комодор") - 58 години; за офицерите със звание "генерал" ("адмирал" ) - 62 години;
Няма промяна в обезщетенията при напускане на служба, като дължимите заплати остават 20.
|
08.12.2011 |
  На официална церемония в Пекин днес, 8 декември, министърът на отбраната Аню Ангелов и министърът на националната отбрана и член на Държавния съвет на Китайската народна република генерал Лян Гуанлие подписаха Меморандум за разбирателство за по-нататъшно засилване на сътрудничеството между Република България и Китайската народна република в областта на отбраната. Министър Ангелов беше посрещнат в централната сграда на Министерството на народната отбрана „Първи август“ с тържествена церемония и почетна гвардейска част.
Подписаният меморандум потвърждава добрите отношения между двете държави в сферата на отбраната и определя приоритетните насоки за развитие на сътрудничество: военното образование и обмен на обучаеми и преподаватели, военнотехническо и военно икономическо сътрудничество и трансфер на технологии, обмен на опит при мироопазващи операции, антитерористична дейност и подготовка на Силите за специални операции, бедствия и аварии, дейности на ВМС.
“Меморандумът дава хоризонт за още по-практично и ползотворно сътрудничество между двете държави в сферата на отбраната и ще допринесе за засилване на традиционно добрите връзки между двете армии“, каза министър Ангелов по повод подписването на документа. Той определи Китайската народна република като ключов партньор в Азия в областта на отбраната. От своя страна генерал Лян Гуанлие изрази задоволство от състоянието на двустранните отношения , както и от интензивния диалог на стратегическо, политическо и военно равнище. Двамата се съгласиха, че съществуващите форми на сътрудничество, като диалога, обмена на кадри в сферата на военното обучение и делегациите на добра воля, трябва да се консолидират и затвърдят. Обменът на опит за действия при бедствия и аварии, справяне с нетрадиционните заплахи, борбата с тероризма бяха определени като приоритетни.
По-рано днес министър Ангелов посети Колежа за отбранителни изследвания към Националния университет по отбрана, където по споразумение между двете страни се обучават и български офицери. Той разговаря със заместник-началника на Колежа старши полковник Гуо и разгледа учебната база. "Ще продължим да изпращаме български офицери, тъй като тази практика допринася не само за повишаване на уменията и познанията, но и за по-голямо взаимно доверие", каза министър Ангелов. От 2003 г. досега 12 български офицери са преминали обучение в колежа.
Официалното посещение на министър Ангелов и водената от него делегация в Китайската народна република започна от старата столица на Китай - Си'ан. В първия ден от своята визита министър Ангелов разговаря с командващия на военния окръг Шанкси генерал майор Гуо. Двамата обмениха мнения за състоянието и перспективите пред Въоръжените сили на двете държави. Генерал майор Гуо запозна министър Ангелов с основни характеристики и със значението на провинцията Шанкси и подчерта добрите връзки с България. Министър Ангелов обясни, че запазването и поддържането на добрите отношения са приоритет и за двете страни. Той посети Историческия музей в Си'ан и Теракотената армия.
|
08.12.2011 |
     „Учените са призвани да видят невидимото и затова трудът им е толкова важен за нас и ние все повече ползваме техния научен продукт. Взаимодействието между Института по отбрана с БАН, с научните организации в страната, с Военна академия и с Националния военен университет дава своите резултати. Това е от полза както за въоръжените сили, така и за българския бизнес от отбранителната промишленост”, каза заместник-министър Валентин Радев днес, 8 декември, при откриването на двудневната международна научна конференция на тема: ”Научни технологии и системи за осигуряване на отбраната”. „Интелигента отбрана не значи да се намаляват разходи, а разумно да се разходва. Науката е тази, която може да помогне това да се осъществи”, изтъкна още заместник-министър Радев.
В приветствието си към участниците в конференцията началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов каза: „Форуми като този показват, че ние търсим начин да се справим с предизвикателствата към сигурността на 21 век и в национален, и в международен аспект, че подхождаме отговорно и съзнателно към съюзническите ни ангажименти в НАТО и ЕС. Те показват, че с помощта на научноизследователската и научно-техническата експертиза армията ще продължава да бъде това, което трябва – гарант на мира и сигурността.”
Форумът продължава с дискусии в три тематични направления: комуникационни и информационни технологии и системи, защита на информацията; въоръжение и военна техника; военна стандартизация, сертификация, качество и изпитвания.
В рамките на конференцията, по-рано днес, заместник-министър Валентин Радев се срещна с директора на Института за военни изследвания към Министерството на отбраната на Република Сърбия полковник Зоран Райч. По време на разговорите беше обсъдено сътрудничеството между научните военни организации на двете страни и се очертаха перспективите за бъдеща съвместна дейност.
|
08.12.2011 |
  Шестото редовно заседание на Съвместната комисия по прилагане на Споразумението между правителството на Република България и правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната се проведе днес, 8 декември, в Министерството на отбраната.
Заседанието беше открито от постоянния секретар на отбраната д-р Николай Милков То се ръководи от генерал - майор Йордан Йорданов, заместник-началник на отбраната от българска страна и от генерал-майор Марк Шислер, директор на дирекция „Планиране и политика” в Европейското командване на Въоръжените сили на САЩ, съпредседател на Съвместната комисия от американска страна.
По време на разговорите бяха отчетени резултатите по прилагане на Споразумението в периода април-декември 2011 г. и бяха обсъдени въпроси, свързани с изграждането, използване и сигурността на съвместните съоръжения както и планираните за 2012 година съвместни българо-американски подготовки и учения.
В работата на заседанието участват още представители на българското Министерство на отбраната, представители на Европейското командване на Силите на САЩ, от командванията на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Moрската пехота и Инженерния корпус на САЩ в Европа, посолството на САЩ в София и от други български ведомства.
По-рано днес генерал-майор Марк Шислер се срещна със заместник-министъра на отбраната Августина Цветкова, с началника на отбраната генерал Симеон Симеонов и с командващия на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Атанас Самандов.
|
08.12.2011 |
 „Изключително високо ценя участието на Българската армия в операция „Алтея” в Босна и Херцеговина”, каза днес, 8 декември, председателят на Военния комитет на ЕС генерал Хакан Сирен. Той е на двудневно официално посещение у нас по покана на началника на отбраната генерал Симеон Симеонов.
Двамата висши военни обсъдиха инициативата за „Обединяване и споделяне на способности” и ключовата й роля в развитието на съвременни многонационални способности на ЕС за управление на кризи, както и българския принос към инициативата.
Генерал Сирен беше запознат и с процеса на трансформация в Българската армия и с участието на български контингенти в мисии и операции под ръководството на ЕС. Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов обсъди със своя гост и Стратегическата рамка на ЕС за Африканския рог.
По-късно днес той се срещна и със заместник-министъра на отбраната Валентин Радев. Заместник-министър Радев връчи на генерал Хакан Сирен почетен знак на Министерството на отбраната „Св.Георги” І ст. за неговия принос в изграждането и развитието на общата политика за сигурност и отбрана на ЕС.
|
08.12.2011 |
  Постоянният секретар на отбраната д-р Николай Милков откри днес, 8 декември, международна конференция на тема: „Интелигентната отбрана – нова визия на сътрудничество, координация и съгласуваност в Югоизточна Европа”.
В словото си д-р Милков подчерта, че концепцията за интелигентната отбрана е една от най-важните теми обсъждани в Алианса по отношение на системата за сигурност и е в отговор на рестриктивните отбранителни бюджети на всички държави. „Освен предизвикателство, световната финансова криза е и възможност развитието на отбранителните способности да се осъществява чрез обединяване и споделяне на усилията. България е водеща нация в проекта, свързан с ролята на жените на ръководни длъжности в областта на сигурността и отбраната и участва в проект за изграждането на Център за управление на кризи и борба с природни бедствия”, каза още той.
„Съществуващото сътрудничество и доверие между страните от Югоизточна Европа е основата за надграждането на регионалния подход при интелигентната отбрана”, заяви д-р Милков. Той изтъкна, че нуждата от рязко снижаване на разходите и повишаване на способностите е в основата на възможностите за съвместно придобиване на многоцелеви изтребител, обединяването на усилията за охрана на въздушното пространство на Балканите и общ подход за използване на съвместните българо-американски съоръжения.
По време на двудневните дискусии ще бъдат дискутирани въпроси свързани с практическото приложение на възможностите за интелигентна отбрана, като сътрудничество между НАТО и ЕС и изграждането на регионален съвместен офис на агенциите на НАТО в България.
Форумът се провежда под патронажа на заместник-министъра на отбраната Валентин Радев и в него участват представители на български и международни институции и неправителствени организации. Международната конференция се организира от Института за европейски инициативи с подкрепата на дирекция „Публична дипломация” на НАТО, в сътрудничество с Университета за национално и световно стопанство и на сдружението „Джордж Маршал” – България.
|
« 1 2 3
487 488 489
523 524 525 » |
|
 |