 |
09.11.2011 |
Заместник-началникът на отбраната генерал-майор Йордан Йорданов ще участва утре, 10 ноември, в Деня за високопоставени гости на учението „Steadfast Juncture 2011” във Вилнюс, Литва. Демонстрациите ще се проведат в Центъра за военна подготовка в Неменцине и в Тренировъчния полигон на Литовските въоръжени сили в Пабраде, Република Литва.
„Steadfast Juncture 2011” е учение за сертифициране на Силите за отговор на НАТО и се финансира от Съюзното командване по операциите в Монс, Белгия. Целта на учението е да се проведе съвместна тренировка на Щаба на Съвместното командване на силите на НАТО в Брунсум и Съвместния щабен елемент със способност за развръщане от Командването на силите в Хайделберг.
|
09.11.2011 |
Модулна група за разузнаване, идентифициране и унищожаване на открити невзривени боеприпаси oт военно формирование 44220 - Пловдив унищожи вчера, 8 ноември, две отбранителни гранати (тип бухалка), една нападателна граната (тип бухалка) и един зенитен снаряд, открити при почистване на кладенец в местността “Радневи кории” край гр. Брезово, община Раковски. Действията на военнослужещите от Сухопътните войски се ръководеха от капитан Наско Арнаудов.
|
09.11.2011 |
На 8 ноември в 18.32 ч. местно време (16.02 ч. българско време) летище „Кандахар” в Афганистан е подложено на ракетен обстрел. Няма пострадали български военнослужещи и не са нанесени материални щети.
|
08.11.2011 |
|
08.11.2011 |
 Началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов изнесе днес, 8 ноември, доклад на тема „Ролята на НАТО в Северна Африка и Либия” пред участниците в международната конференция „Новата Арабска революция - какво се случи, какво означава, какво следва?”, организирана от Атлантическия клуб в България.
В изложението си генерал Симеонов очерта поредицата инициативи и операции, които Алиансът води в района на Северна Африка и Близкия Изток – Средиземноморския диалог, операция „Актив Индевър” и Истанбулската инициатива. „Всичко това определено доказва, че Алиансът има голям интерес за поддържането на сигурността и стабилността в региона на Средиземно море и Близкия Изток, като за постигането на тази цел ще се използват всички мерки”, отбеляза генерал Симеонов. В доклада си началникът на отбраната генерал Симеонов разгледа и причините, довели до избухването на „Арабската пролет”. По думите му събитията в страните от Северна Африка се характеризираха с един общ каскаден „ефект на доминото“ на нарастване на дестабилизацията.
Участниците в конференцията бяха запознати и с българското участие в операцията на НАТО в Либия „Обединен защитник”.
|
08.11.2011 |
    Заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова и президентът на Атлантическия клуб в България Соломон Паси откриха днес, 8 ноември, международна конференция на тема: „Новата Арабска революция: какво се случи, какво означава и какво следва”.
„Едва ли има по-подходящ момент за цялостна оценка на трансформационните процеси в Близкия Изток и Северна Африка от настоящия, когато те са достигнали своя преломен момент и на дневен ред излизат сложните въпроси за бъдещето на региона“. С тези думи заместник- министър Цветкова откри конференцията, която се провежда в Централния военен клуб в София. „Когато анализираме събитията в региона, не бива да забравяме, че усилията на НАТО бяха координирани с усилията на други международни организации – ООН, ЕС, Африканския съюз и др. Това взаимодействие изигра своята ключова роля при разрешаване на кризата в Либия в много направления“, подчерта тя.
В приветствието си към участниците в конференцията заместник-министър Цветкова отбеляза приноса на Република България в операцията „Обединен защитник” на НАТО, в която участвахме с фрегатата „Дръзки” и пет щабни офицери във военновъздушното и военноморското командване на операцията.
„Сигурността не само на Либия, но и на държавите в региона, зависи пряко от консолидирането на техните общества, икономическата им стабилност, борбата с корупцията и бедността” – посочи в заключение заместник-министър Цветкова.
Конференцията е организирана от Атлантическия клуб в България, заедно с Българския евро-атлантически младежки клуб и Института за културна дипломация в Берлин и се провежда със съдействието на Министерството на отбраната и Министерството на външните работи на Република България. Целта на двудневната конференцията е да анализира събитията в Близкия Изток и Северна Африка по време на Арабската пролет и последствията от революцията там.
С доклади в конференцията ще участват началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов и командирът на фрегата „Дръзки” капитан II ранг Панчо Панчев.
|
08.11.2011 |
Наблюдатели от държавите-участнички в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) пристигат днес, 8 ноември, на четиридневно посещение у нас. Те ще посетят 3-та авиобаза „Граф Игнатиево” и 61-ва механизирана бригада - гр. Карлово. Посещение от този тип се провежда веднъж на пет години и е едно от най-значимите доказателства за спазването от Република България на изискванията на Виенския документ по укрепването на доверието и сигурността в Европа.
Във връзка с посещението, по-късно днес, във Военна академия " Г.С. Раковски" ще бъдат изнесени брифинги от представители на Министерството на външните работи, на дирекции от Министерството на отбраната и от Щаба на отбраната, Командването на Военновъздушните сили и на командира на авиобаза „Граф Игнатиево”.
Утре, 9 ноември, наблюдателите ще посетят авиобаза „Граф Игнатиево”, където ще имат възможност да се запознаят с ежедневната дейност в поделението, с основните типове самолети и да наблюдават провеждането на демонстрационен полет със Миг-29 и МиГ-21.
По време на посещението в 61-ва механизирана бригада - гр. Карлово наблюдателите ще се запознаят с условията на живот и работа в поделението, ще присъстват на показ и демонстрации с бойна техника и въоръжение, ще посетят полигон "Анево" и полигон „Марино поле”.
Съгласно Виенския документ, посещенията в авиобаза „Граф Игнатиево” и 61-ва механизирана бригада - гр. Карлово ще завършат с оценяване от страна на наблюдателите.
Целта на посещението е да бъде потвърден авторитетът на Република България в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и откритостта в процеса на укрепване на доверието и сигурността между държавите - участнички.
|
07.11.2011 |
Военнослужещи от военно формирование 28880 – Белене, от състава на Сухопътни войски, участват от днес, 7 ноември, в четиридневно международно учение на територията на Република Хърватия.
То ще се проведе в град Пожега, където многонационално подразделение за обща инженерна поддръжка ще тренира оказване на помощ на населението при земетресение.
Ръководител на българските военнослужещи е подполковник Йордан Йорданов.
|
06.11.2011 |
     По повод Архангелова (мъжка) задушница вчера, 5 ноември, делегация от Министерството на отбраната, водена от постоянния секретар на отбраната д-р Николай Милков, дипломати от българското посолство в Скопие и Генералното консулство в Битоля, Република Македония, и представители на сдружения на българите в страната посетиха българските военни паметници и гробища на територията на Република Македония.
На военното гробище в с. Цапари, Битолско, където са погребани близо 200 български офицери и войници, беше отслужена панихида и бяха поднесени венци и цветя.
В памет на загиналите бяха поднесени цветя на паметниците в с. Беранци, Битолско, където са погребани 122-ма български воини и на военното гробище в град Прилеп, където са погребани 60 български офицери и подофицери, загинали през Първата световна война.
|
05.11.2011 |
         Във Военния мавзолей-костница на Софийските централни гробища днес, 5 ноември, се отслужи панихида по повод Архангелова (мъжка) задушница. На този ден се почита паметта на загиналите български военнослужещи във войните, в операции по поддържане на мира и при изпълнение на воинския им дълг в мирно време.
На ритуала присъстваха президентът на Република България и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Георги Първанов, министърът на отбраната Аню Ангелов, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов, представители на ръководството на Министерството на отбраната, висши офицери, военнослужещи от Столичния гарнизон, членове на военно-патриотичните съюзи и военните аташета, акредитирани у нас. Панихидата отслужи Стобийският епископ Наум.
По-късно същия ден, в реставрирания храм “Свети Архангели” при Военна академия “Г. С. Раковски”, се отслужи панихида в памет на загиналите във войните и починалите през годините български офицери, възпитаници на военните на Негово Величество училища. На ритуала присъстваха министърът на отбраната Аню Ангелов, заместник-министърът на отбраната Августина Цветкова, заместник-командващият на Съвместното командване на силите контраадмирал Валентин Гагашев, началникът на Военна академия „Г. С. Раковски” комодор Димитър Ангелов, представители на ръководството на Министерството на отбраната, военнослужещи от резерва и запаса и членове на военно- патриотичните съюзи.
По повод Архангелова задушница бяха отслужени панихиди в памет на загиналите български воини в цялата страна.
|
04.11.2011 |
Панихида по повод Архангелова (мъжка) задушница ще се проведе утре, 5 ноември, в 11.00 ч. във Военния мавзолей-костница на Софийските централни гробища. На този ден се отдава признателност и се почита паметта на загиналите български военнослужещи във войните, в операции по поддържане на мира и при изпълнение на воинския дълг в мирно време.
На ритуала в София ще присъстват министърът на отбраната Аню Ангелов, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов, представители на ръководството на Министерството на отбраната, висши офицери, военнослужещи от Столичния гарнизон, членове на военнопатриотичните съюзи. Панихидата ще бъде отслужена от Знеполския епископ Йоан и Стобийския епископ Наум.
По-късно същия ден, в 13.30 ч., в реставрирания храм “Свети Архангели” при Военна академия “Г. С. Раковски” ще бъде отслужена панихида в памет на загиналите във войните и починалите през годините български офицери, възпитаници на военните на Негово Величество училища, организирана от Съюза на възпитаниците на Военните на Негово Величество училища, Школата за запасни офицери и Родолюбивото войнство и гражданство.
На Архангелова задушница ще бъдат отслужени панихиди в памет на загиналите български воини и в гарнизоните Варна, Пловдив, Плевен, Шумен , Асеновград, в град Добрич, както и в селата Росеново, Смолница и Ловчанци. В ритуалите почит ще отдадат военнослужещи от Българската армия.
Панихидата във Варна ще започне в 11.00 ч. пред „Паметника на загиналите офицери, подофицери и войници във войните 1912-1918 г.” в района на Старите гробища на града. В ритуала ще участват представителният духов оркестър и почетен караул от ВМС. След края на ритуала военнослужещи от военноморска база Варна ще поднесат цветя на надгробния паметник на капитан първи ранг Димитър Добрев, командвал отряда торпедоносци, атакували и торпилирали турския крайцер „Хамидие” на 7 срещу 8 ноември 1912 г.
В 13.30 ч. на Интернационалното военно гробище-музей в гр. Добрич ще бъде отслужена панихида и ще бъдат поднесени венци и цветя на признателност в памет на загиналите по бранните полета български войни. След края на ритуала, в който участват офицери и почетен караул от ВМС, военните моряци ще отдадат почит и пред надгробните паметници на загинали в боевете от Добричката епопея през 1916 г. офицери, подофицери и войници в селата Росеново, Смолница и Ловчанци.
Панихидата в Пловдив ще започне в 11.00 ч. в Централния гробищен парк. В нея ще участват военнослужещи от военно формирование 46 690 – Пловдив от състава на Сухопътните войски.
Панихидата в Плевен ще започне в 11. 30 ч. пред параклиса – мавзолей „Св. Георги Победоносец” на площад „Възраждане”. В нея ще участват военнослужещи от военно формирование 22 160 и представителният духов оркестър на Сухопътните войски.
Панихидата в Шумен ще започне в 10.00 ч. в Храм „Свети Три Светители”. Ще бъдат поднесени венци пред „Паметника на загиналите във войните шуменци” на площад „Кристал”. В ритуалите ще участват военнослужещи от гарнизона.
Панихидата в Асеновград ще започне в 11. 30 ч. пред Паметника на загиналите във войните 1912-1913г. в района на военно формирование 24 490. Ритуалът в памет на загиналите български воини се провежда от 1924 г. Прекъснат е през 1946 г. През 1992 г., Министерството на отбраната и Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите възстановяват ритуала.
|
03.11.2011 |
       "Поздравявам ви с 20-годишния юбилей и с празника на Служба „Военна полиция” от името на правителството и лично от мое име. Искам да изразя своята благодарност за всеотдайната ви работа, изпълнена с чест и достойнство”, каза днес, 3 ноември, министърът на отбраната Аню Ангелов при освещаването на представителното знаме на служба „Военна полиция”. „ Вие ще бъдете основен двигател, моторът на военнополицейските формирования в Българската армия от новата 2012-та година. Носете знамето на службата с чест, чисто и неопетнено”, каза министър Ангелов.
По повод празника министър Ангелов посочи, че военните полицаи работят много професионално и с високи темпове. Като пример за думите си той припомни бързото разкриване на извършителите на кражбата на боеприпаси, предназначени за утилизация, в Челопечене. Министърът на отбраната отбеляза, че военните полицаи са действали в отлично взаимодействие с националната полиция и с всички служби, които са подпомогнали тяхната дейност.
Министър Аню Ангелов посочи, че предстои много работа по създаването на военнополицейски формирования през следващата година в армията. Служба „Военна полиция” ще ги ръководи методически и ще предава своя опит.
Според ритуала по тържествено връчване на представително знаме, на него се приковат последните три габъра към пиката. Първият се приковава от знаменосеца в основата на знамето, вторият - в средата от директора на службата и третият в горната част на знамето – от министъра на отбраната. На последния габър има изобразен лъв, а приковаването се извършва с чук, металната част на който има оловна пластина. Министър Ангелов предаде знамето на полковник Данчо Дяков, директор на Служба „Военна полиция”. След това то бе осветено от свещеник според православния ритуал.
|
03.11.2011 |
Летище Кандахар в Афганистан беше подложено на ракетен обстрел днес, 3 ноември, в 20.00 часа местно време (17.30 ч. българско време). Няма пострадали български военнослужещи и нанесени материални щети.
|
03.11.2011 |
От 14 до 18 ноември 2011 г. в Националния военен учебен комплекс „Чаралица“ ще се проведе многонационално компютърно - подпомагано, командно-щабно учение „Енергиен пламък 2011” за повишаване способностите на страните от Балканския полуостров в отговор на възникнали регионални кризи в сферата на сигурността.
На 17 ноември 2011 г. в рамките на учението ще се проведе Ден за високопоставени гости и медии.
Журналистите, постоянно акредитирани да отразяват дейността на Министерството на отбраната и Българската армия трябва да потвърдят своето участие в Деня за високопоставени гости и медии до 12:00 часа на 8 ноември 2011 г. на телефон: 02 92 20 956 или на ел. адрес: presscntr@mod.bg.
За журналистите от София, които желаят да присъстват, ще бъде организиран транспорт. Информация за програмата на Деня за високопоставени гости и медии ще ви бъде предоставена допълнително.
|
02.11.2011 |
Министърът на отбраната Аню Ангелов ще вземе участие утре, 3 ноември, в освещаването на представителното знаме на Служба „Военна полиция”. Ритуалът се провежда по повод 20 години от създаването на службата.
По време на честването ще бъдат направени и демонстрации пред ученици от професионална гимназия по автотранспорт „Хенри Форд”. Ще бъде представена и сбирка от експонати от историята на Военна полиция.
В страната, по повод юбилея, ще се състои Ден на отворените врати в регионалните служби „Военна полиция” в София, Пловдив, Сливен, Плевен и Варна.
Колеги, Ритуалът по освещаване на знамето на Военна полиция и откриването на сбирка от експонати от историята на службата ще се проведе от 14.00 ч., утре 3 ноември 2011 г ., в регионална служба „ВП”- София на адрес - ул. „Асен Йорданов” № 2.
|
« 1 2 3
471 472 473
502 503 504 » |
|
 |