 |
08.06.2022 |
        В тактическото учение с бойни стрелби (ТУБС) „Въздушен страж – 2022“, което завърши днес, 8 юни, на зенитния полигон „Шабла“, участваха военнослужещи от различни формирования на Военновъздушните сили. Общ ръководител на учението беше заместник-командирът на ВВС бригаден генерал Петьо Мирчев.
Екипажите от изтребителната авиация изпълниха с МиГ-29 дневни и нощни полети със стрелби по светеща парашутна мишена СПМ-100. За спускане на мишената също беше използван самолет МиГ-29, а по нея пилотите работиха с ракети въздух-въздух. В стрелбите участваха както опитни летци-инструктори, така и част от най-младите пилоти на авиобаза Граф Игнатиево.
Летците от авиобаза Крумово усъвършенстваха подготовката си за стрелба по надводни (морски) цели с вертолет Ми-17. За стрелбата бяха използвани неуправляеми ракетни снаряди. С вертолет AS 532 AL „Cougar“ се извърши аварийно-спасителното осигуряване на учението.
Екипажите на Су-25 от авиобаза Безмер изпълниха стрелби с неуправляеми ракетни снаряди и бомбопускане по надводни цели. За първи път по време на ТУБС „Въздушен страж - 2022“ бяха използвани повишените способности на модернизираните щурмови самолети. В условия, близки до бойните, и създадена тактическа обстановка беше тествана системата за навигационно бомбопускане на самолета от различни височини. За целта беше ползвана надводната мишена „Морско конче“, разработената от личния състав на Първа зенитно-ракетна база.
За първи път в тактическото учение на зенитния полигон на ВВС „Шабла“ тази година беше използван и българският дистанционно-управляем летателен апарат D6-R. „Дронът“ е разработка на фирма „FragaX“ съвместно с научно-изследователския състав на катедра „ВВС и ПВО“ от Военна академия „Г. С. Раковски“. Апаратът е оборудван с жиростабилизирана платформа и е предназначен за въздушно разузнаване и наблюдение с голяма продължителност. По време на учението летателният апарат беше използван за допълване оценката на тактическата обстановка и обективния контрол.
Тактическото учение с бойни стрелби „Въздушен страж - 2022“ е част от плановата дейност на Военновъздушните сили на Република България за 2022 година. То даде възможност за усъвършенстване на способностите и повишаване на подготовката на летателния, инженерно-техническия, щурманския и осигуряващия състав на ВВС. Въпреки сложната и изключително динамична метеорологична обстановка по време на цялото учение всички планирани задачи бяха изпълнени успешно.
|
08.06.2022 |
Министърът на отбраната Драгомир Заков заминава на официално посещение в Република Гърция днес, 8 юни. Визитата му е по покана на неговия гръцки колега Николаос Панайотопулос, министър на националната отбрана.
Двамата министри на отбраната ще проведат разговори в четвъртък, 9 юни, с акцент върху сътрудничеството между България и Гърция в областта на отбраната и перспективите за развитието му, както и двустранните отношения в контекста на партньорството в НАТО и Европейския съюз. В състава на българската делегация е заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков, както и представители на Министерството на отбраната.
|
06.06.2022 |
 Министърът на отбраната на Република България Драгомир Заков участва днес, 6 юни, в среща на министрите на отбраната на страните от формата „Букурещ 9“ (Б9). Срещата се проведе чрез видеоконферентна връзка. В нея участваха и помощник-генералният секретар на НАТО по отбранителна политика и планиране Патрик Търнър, министърът на отбраната на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия Бен Уолъс и помощник-секретарят по отбрана на САЩ по въпросите на международната сигурност Селест Уолъндър.
Б9 е многостранен формат за консултации и диалог по въпроси на сигурността, в който участват 9 страни-членки от Източния фланг на НАТО – България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Унгария и Чехия.
Форумът предостави възможност за обмяна на мнения и координиране на общи позиции по темите от дневния ред на НАТО, по които ще бъдат взети решения на предстоящите среща на министрите на отбрана на страните-членки на НАТО на 15-16 юни и на срещата на върха в Мадрид в края на юни. Министрите на отбраната споделиха общо разбиране за ситуацията в областта на сигурността на Източния фланг на Алианса в светлината на руската агресия в Украйна.
Във фокуса на дискусиите бяха засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса и укрепването на Източния фланг, ролята на НАТО и ЕС в подкрепа на Украйна и новата Стратегическа концепция на Алианса, която предстои да бъде приета в Мадрид. Стратегическата концепция е вторият по важност документ след Вашингтонския договор, който определя заплахите за сигурността пред НАТО и очертава политическите и военни задачи, които Алиансът ще изпълнява.
Министрите на отбраната от Б9 приеха обща позиция по руската агресия в Украйна и очакваните действия на НАТО и ЕС, с оглед на последиците от новата реалност за евроатлантическата сигурност.
В своето изказване по време на срещата министърът на отбраната Драгомир Заков посочи, че сила, единство и солидарност в рамките на НАТО, както и икономически силен ЕС са подходящият отговор на опитите на Русия да дестабилизира Европа и да преформулира основания на правила международен ред. „Наш дълг е да подпомогнем Украйна – двустранно, многостранно, като Алианс и като съюз“, заяви министър Заков. „Силата и на НАТО и на ЕС идва от политическото единство на това уникално съчетание от страни и общества. Като членове на тези организации ние следва да използваме силните страни на всеки от нас за предоставяне на подкрепата, от която Украйна се нуждае“, допълни българският министър на отбраната.
По отношение на сътрудничеството между НАТО и ЕС министър Заков подчерта, че то е приоритетно за България и новата Стратегическа концепция и наскоро приетият Стратегически компас на ЕС предоставят възможност за засилване на това сътрудничество. Относно бъдещата Стратегическа концепция на НАТО министър Заков изтъкна, че тя трябва да даде всеобхватна визия за Алианса в светлината на фундаментално променената среда за сигурност и да обхване всички предизвикателства.
|
06.06.2022 |
Тактическото учение „Въздушен страж – 2022“ на Военновъздушните сили започва днес, 6 юни, на зенитния полигон „Шабла“. В периода от 9.30 ч. днес до 17.30 ч. на 8 юни 2022 година в района на полигона и прилежащата акватория на Черно море ще се проведат бойни стрелби. Над населените места и прилежащата морска акватория източно от гр. Добрич ще се изпълняват полети с военни самолети и вертолети, някои от които на малка височина.
Полетите за бойни стрелби в рамките на тактическото учение „Въздушен страж - 2022“ са част плановата дейност на Военновъздушните сили за 2022 година.
|
04.06.2022 |
|
03.06.2022 |
В рамките на глобалния форум по сигурността ГЛОБСЕК министърът на отбраната Драгомир Заков проведе днес, 3 юни, работна среща със словашкия си колега Ярослав Над. Двамата обсъдиха предизвикателствата за сигурността в региона и Европа след Руската инвазия в Украйна, както и важността на модернизацията на въоръжените сили.
Сред основните теми на разговора бяха още борбата с хибридните атаки и дезинформацията. Министър Заков и министър Над се обединиха около становището, че съществуват сходни предизвикателства и заплахи в регионален мащаб. Те договориха по-тясно сътрудничество и обмяна на опит между двете министерства в областта на противодействието на хибридните атаки и дезинформацията.
Глобалният форум по сигурността ГЛОБСЕК - една от утвърдените международни конференции по сигурност, се провежда от 2 до 4 юни в Словашката република. Министър Заков е член на официалната българска делегация, водена от премиера Кирил Петков.
|
03.06.2022 |
  Курсанти от трите висши военни училища, възпитаници на Военната академия „Г. С. Раковски“, студенти и любители в сферата на високите технологии, софтуера и изкуствения интелект представят страната ни в първия международен хакатон в областта на отбраната и Космоса. Участниците в хакатона „DefIn Space 2022“ бяха приветствани от заместник-министъра на отбраната Станимир Георгиев, днес, 3 юни в Международния панаир - Пловдив, където се провежда изложението „Хемус 2022“. Той им пожела успешна работа в следващите 24 часа.
„Активното участие от българска страна доказва ясната евроатлантическа ориентация на страната ни“, каза в словото си заместник-министър Георгиев. По думите му, активността на младите хора е гаранция, че най-после може да се осъществи нужния прелом в нашето общество и да се постигне развитие, което стъпва на най-новите технологии в Космоса.
В хакатона са се регистрирали 45 участници, разпределени в 11 отбора. Работата им ще бъде оценявана утре от четиричленно жури от експерти. Събитието е първото на националната научна програма „Сигурност и отбрана“ и е резултат от дългогодишното сътрудничество между Министерството на отбраната, Българската академия на науките, Института по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“, Френското космическо командване. Темата е управлението на космическия трафик. Тя има все по-голямо значение, поради значителното увеличение на изстрелваните изкуствени спътници в околоземна орбита и плановете на Европейския съюз за разработването на политика, свързана със способностите на ЕС да проследява обекти в Космоса и създаването на международни регулации за отговорно и безопасно използване на космическото пространство.
По-рано днес изложители и гости на „Хемус 2022“ наблюдаваха демонстрационни стрелби на Централния артилерийски технически изпитателен полигон „Змейово“ (ЦАТИП). Осем български фирми, включително и домакините от Полигона, представиха образци оръжия и боеприпаси от своята продуктова гама. Сред присъстващите на демонстрациите бяха министърът на отбраната на Руанда генерал-майор Алберт Мурасира, заместник-министърът на отбраната Станимир Георгиев, председателят на Фондация „Хемус-95” контраадмирал о.р. Николов, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, делегация от Република Ирак, чуждестранни военни аташета, акредитирани в България и командири от Българската армия.
|
03.06.2022 |
        Тактическото учение на Флотилия бойни и спомагателни кораби „Черно море 2022” завърши днес, 3 юни. Финалният етап бе наситен с много динамика и действия на море, които включваха обследване на райони и фарватери за наличие на морски мини, водене на бойни действия в район с химическо заразяване, оказване на помощ на аварирал кораб и др. Бяха изпълнени съпровождане и охрана на кораби, превозващи ценен товар, и превеждането им през опасен район, в който действат подводници и авиация на противникови сили. Конвоят се проведе с участието на всички тактически групи от състава на оперативното корабно съединение.
В пълен обем бяха изпълнени всички поставени задачи по прилагане на процедурите за организиране на командването и управлението на подчинените сили. Родовете сили от ВМС проведоха тактически действия в различни условия на бързо изменяща се среда на сигурност самостоятелно и съвместно с други формирования от Сухопътните войски и Военновъздушните сили.
Успешно завърши и първия етап от оценката на фрегата „Верни“ по стандартите на НАТО.
Учението постави акцент и на бойните действия срещу минната заплаха и снижаване на въздействието й върху свободата на корабоплаването в българските морски пространства.
В „Черно море 2022“ участваха над 800 военнослужещи и цивилни служители от състава на Флотилия бойни и спомагателни кораби, вертолети АS-565 MB „Panther” от морската вертолетна авиобаза, щурмова авиация от състава на ВВС, техника и личен състав от Втора механизирана бригада и Центъра за подготовка на специалисти от състава на Сухопътните войски.
|
02.06.2022 |
    С обединяване на усилията на Министерството на отбраната, на хората, които създават отбранителни продукти, и на тези, които разработват технологиите за тях, можем да постигнем успех. Това каза заместник-министърът на отбраната Йордан Божилов в приветствието си към участниците в XI Международна научна конференция, открита днес, 2 юни, в рамките на изложението за отбранителни продукти и услуги „Хемус 2022“. По думите на заместник-министър Божилов, съвременната среда за сигурност се характеризира с динамичност и висок рисков потенциал. По тази причина е необходимо максимално бързо и ефективно страната ни да изгражда своя отбранителен капацитет.
Той бе категоричен, че спойката между армия, наука и индустрия би допринесла за развитието на модерни отбранителни способности. Пред участниците в научния форум заместник-министър Йордан Божилов съобщи, че подобни теми е обсъждал днес с представители на Европейската агенция за отбрана, също в рамките на изложението. Пред тях е подчертал необходимостта от по-тясно взаимодействие с университетите и координация с партньорите от Европейския съюз и НАТО в реализирането на проекти в сферата на отбраната.
Научната конференция в Международния панаир се организира от Института по отбрана „Проф. Цветан Лазаров“. Директорът на института полк. доц. д.н. Борислав Генов посочи, че тазгодишната тема на форума „Научните изследвания, технологии и иновации - основа за изграждане на нови отбранителни способности“ е привлякла за участие представители на редица научни организации, които представят в докладите си съвременни технологични постижения.
|
01.06.2022 |
  В рамките на 15-ото Международно изложение за отбранителни продукти и услуги „Хемус 2022” днес, 1 юни, министърът на отбраната Драгомир Заков проведе делови срещи с министрите на отбраната на Република Ирак, Босна и Херцеговина и Република Руанда, които са гости на изложението.
На срещата с министъра на отбраната на Република Ирак Джума`а Инад Саадун бяха отбелязани дългогодишните приятелски отношения между България и Ирак. Потвърдено беше доброто ниво на съвместната работа през годините и беше заявено от страна на Ирак желание за задълбочаване на сътрудничеството във военнотехническата област.
По време на срещата на министър Заков с колегата си от Босна и Херцеговина Сифет Поджич беше отбелязано значението на интензивното двустранно сътрудничество и липсата на открити въпроси между двете страни. Двамата министри обсъдиха и актуални въпроси на сигурността.
В първата по рода си среща на ниво министри на отбраната, провела се днес в Конгресния център на Панаирната палата в Пловдив, министър Драгомир Заков и министърът на отбраната на Република Руанда генерал-майор Алберт Мурасира поставиха историческо начало на двустранните отношения в областта на отбраната. Те заявиха желанието си за бъдеща работа в областта на военнотехническото сътрудничество.
По-рано днес, в рамките на изложението се проведе и заседание на Индустриалния форум на тема „Приоритети на България за развитие на отбранителни способности и иновации в отбраната – прилагане на засилено военно-техническо сътрудничество в рамките на ЕС и НАТО“. Участниците в него бяха приветствани от заместник-министъра на отбраната Станимир Георгиев и заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков.
„Пред нас стои задачата да мобилизираме националния ресурс за най-ефективно използване на предоставените възможности за сътрудничество и развитие на отбранителния сектор у нас и в Европа", каза пред тях заместник-министър Георгиев. От своя страна генерал-лейтенант Стойков посочи, че усилията на военното и политическото ръководство на Министерството на отбраната са фокусирани към успешното реализиране на основните инвестиционни проекти за модернизация във възможно най-кратки срокове.
Утре, 2 юни, ще се проведе XI международна научна конференция, организирана от Института по отбрана „Професор Цветан Лазаров“ на тема „Научните изследвания, технологии и иновации - основа за изграждане на нови отбранителни способности“.
|
01.06.2022 |
 Съвместната мисия по усилена охрана на въздушното пространство, изпълнявана в продължение на два месеца от Военновъздушните сили на Република България и Кралските военновъздушни сили на Нидерландия с пето поколение изтребители F-35 завърши успешно днес, 1 юни.
„Това беше нашата първа съвместна мисия с нидерландски F-35 за усилен Air Policing в българското въздушно пространство“, каза командирът на авиобаза „Граф Игнатиево“ бригаден генерал Николай Русев. „За нас беше удоволствие да бъдем домакини и да работим съвместно с такова високо ефективно и лесно за поддръжка военно формирование. Подготвихме пътя за бъдещи пребазирания на F-35 в България и се надявам, че това ще бъде началото на едно по-тясно приятелство и сътрудничество. Благодаря на нашите нидерландски колеги за техните усилия, професионализъм и разбиране“, посочи бригаден генерал Русев.
„Изключително сме благодарни на българското Министерство на отбраната и особено на личния състав на авиобаза „Граф Игнатиево“ за сътрудничеството и отличното домакинство по време на пребазирането на нашите F-35“, каза майор Винкен, командир на формированието от Кралските военновъздушни сили на Нидерландия. „Благодарение на съвместната ни работа, успяхме да изпълним всичките си задачи по безопасен и ефективен начин. Заедно с българските изтребители МиГ-29, ние изпълнявахме мисиите по Air Policing на Източния фланг на НАТО, гарантирайки суверенитета на съюзническото въздушно пространство”, заяви още майор Винкен.
„Освен охрана на въздушното пространство, нашите F-35 изпълняваха и дейности по бдителност над България и показаха готовността си за опазване на целостта на обозначеното въздушно пространство. Изпълнявахме тренировъчни мисии, съвместно с българските МиГ-29 и други съюзнически сили, пребазирани в Черноморския регион, демонстрирайки оперативна съвместимост и съгласуваност между съюзниците”, добави командирът на формированието от Кралските военновъздушни сили на Нидерландия.
Мисията на НАТО по Air Policing се осъществява под контрола и ръководството на Съюзното военновъздушно командване в Рамщайн, Германия. Обединеният център за въздушни операции на НАТО в Торехон осигурява контрола на непрекъснатата денонощна мисия. Организацията на Северноатлантическия договор решително продължава да осигурява изпълнението на задачи в мирно време, гарантиращи опазването на въздушното пространство на всяка една от страните-членки на Алианса.
В периода април-май два изтребителя F-35 и до 120 военнослужещи от Военновъздушните сили на Кралство Нидерландия участваха в мисия по колективна отбрана и опазване сигурността на въздушното пространство на съюзниците от Алианса над България. От началото на мисията Кралските военновъздушни сили на Нидерландия изпълняваха тази задача съвместно с българските си колеги от Трета авиационна база „Граф Игнатиево”.
|
01.06.2022 |
       „Със своята четвъртвековна история международната изложба на отбранителна техника „Хемус“ се утвърди като една от водещите и атрактивни специализирани изложби в региона. Тя винаги е била място за срещи, създаване на контакти, започване на нови проекти във военната област. Светът днес обаче не е какъвто беше. Пандемията наруши веригата на доставки, което създаде недостиг на технологии. Успоредно с това започнатата от Русия война срещу Украйна ни показа, че модернизацията във въоръжението е без алтернатива, че сигурността означава силна армия и въоръжение“. Това каза министърът на отбраната Драгомир Заков при откриването на 15-ото Международно изложение за отбранителни продукти и услуги „Хемус 2022” днес, 1 юни, в гр. Пловдив.
Министърът подчерта, че са нужни незабавни решения и действия, които да осигурят възможността за защита на територията на Република България и на Източния фланг на НАТО.
„Това включва и гарантиране, че българските въоръжени сили са добре оборудвани, подготвени и оперативно съвместими с нашите съюзници“, каза министър Драгомир Заков. „Трябва ясно да осъзнаем, че ние имаме нужда от отбранителна индустрия, която да е достатъчно стабилна, че да може да ни подкрепя както във време на пандемия, така и когато до нас има война“, посочи той.
Приветствие към участниците и организаторите отправи и президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев.
На откриването присъстваха началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, постоянният секретар на отбраната Антон Ластарджиев, членове на политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната, представители на Министерството на икономиката, военни аташета, чуждестранни делегации, включително на министерски ниво и др. С прелитане на техника на ВВС бе отправен и своеобразен авиопоздрав към участници и гости.
По-рано днес се проведе и пресконференция за медиите, на която беше отчетен ръст на изложителите. Това прави тазгодишното изложение едно от най-силните. Заместник-министърът на отбраната Станимир Георгиев съобщи на пресконференцията, че ръководството на Министерството на отбраната работи върху Инвестиционен план-програма, която да бъде внесена в Народното събрание. Тя очертава перспективите в модернизацията на Въоръжените сили за 10-годишен период. „При реализацията на проектите целим пълна прозрачност във всички фази, отговорно изразходване на публичните финанси и максимално участие на български фирми, в съответствие с техните възможности", подчерта заместник-министър Георгиев.
На въпрос на журналисти, свързан с охраната на въздушното пространство след края на участието на нидерландските Военновъздушни сили, министърът на отбраната Драгомир Заков заяви:
„Винаги ще има кой да пази българското небе, и в момента също има, в лицето на българските Военновъздушни сили“. Министър Заков уточни, че страната ни ще продължи да бъде подпомагана от съюзниците по различни начини, в рамките на НАТО. По думите му, в момента текат различни операции на НАТО, които включват подкрепа по охраната на българското небе, в които не се прилага стациониране на самолети на съюзниците по български летища. Сред тях е и т. нар. Air Policing от дистанция, разясни министър Заков. Той посочи, че продължава обсъждането на различни варианти за подсилване на охраната на българското въздушно пространство със сили и средства на съюзниците.
В дискусия с Министерството на финансите ще се реши какви средства да бъдат отпуснати за отбраната при актуализацията на бюджета, съобщи още той.
|
31.05.2022 |
„С одобрението на Стратегическия компас Европейският съюз демонстрира своята решимост за скок към засилена европейска отбрана, по-силни отбранителни способности и стратегическа автономия, които трябва да позиционират ЕС като глобален участник в сигурността.“ Това каза министърът на отбраната Драгомир Заков по време на участието си в международна конференция, посветена на Стратегическия компас на ЕС и бъдещето на европейската политика за отбрана и сигурност в контекста на войната в Украйна.
„Руската война в Украйна демонстрира необходимостта от по-силен и способен Европейски съюз в областта на сигурността и отбраната. Тази криза ни напомни кои са основните стълбове на европейския проект – мир, просперитет и сигурност“, посочи министър Драгомир Заков. Той акцентира върху политиката за европейска отбрана до 2030 г., основите на която са очертани в Стратегическия компас на ЕС, като припомни, че той съдържа 80 конкретни мерки, сред които засилване на боеспособността, партньорството и инвестициите в областта на отбраната. Компасът залага амбициозни задачи, като насоки за технологична напредналост и гъвкавост на войските. Той съветва държавите-членки да повишат инвестициите в областта на отбраната и да развиват способности от ново поколение.
Министър Драгомир Заков определи сътрудничеството между ЕС и НАТО като ключово. Според него то трябва да се задълбочи, най-вече в областта на иновациите и киберсигурността. Той подчерта, че Европа трябва да се възползва от предимствата на двете организации, за да оформи бъдещето на Съюза в полза на неговите граждани и заяви, че по-силни ЕС и НАТО означават повече сигурност за гражданите на цяла Европа. В заключение министър Заков изтъкна важността на ключови проекти в областта на отбраната, които са от голямо значение и за икономическия просперитет и развитието на регионално и общоевропейско ниво.
Борбата с дезинформацията и пропагандата определи като една от най-важните задачи, пред които сме изправени, заместник-министърът на отбраната Йордан Божилов. Той посочи като един от проблемите в сферата на сигурността остарялото оборудване на армиите на някои страни от Източния фланг на НАТО и подчерта, че Европейският съюз има възможност да помогне страните за преодоляване на тези дефицити и за изграждане на отбранителен капацитет.
Организатори на конференцията, която се проведе в Централния военен клуб днес, 31 май, са Посолството на Франция в България, Фондация „Конрад Аденауер“ и Военната Академия „Г. С. Раковски“.
* * * Стратегическият компас предоставя на Европейския съюз амбициозен план за действие за укрепване на политиката за сигурност и отбрана до 2030 г. Документът съдържа обща оценка на стратегическата среда, в която действа ЕС, и на заплахите и предизвикателствата, пред които е изправен Съюзът. В него се правят конкретни и изпълними предложения с много точен график за реализация, за да се подобри способността на ЕС да действа решително при кризи и да защитава своята сигурност и своите граждани. Компасът покрива всички аспекти на политиката за сигурност и отбрана и е структуриран около четири стълба: да действаме, да инвестираме, да си партнираме и да защитаваме.
|
31.05.2022 |
|
31.05.2022 |
Министърът на отбраната Драгомир Заков и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще открият утре, 1 юни, 15-ото Международно изложение за отбранителни продукти и услуги „Хемус 2022”. То се провежда от 1 до 4 юни в Международния панаир в Пловдив. Церемонията по откриването ще започне в 11.00 ч. пред Палата 3 на Международния панаир – Пловдив.
Преди откриването на „Хемус 2022“, от 10.00 ч. в зала „Пресклуб“ на панаирния град заместник-министърът на отбраната Станимир Георгиев ще даде пресконференция. В нея ще участват представители на Министерството на икономиката и индустрията и на организаторите на изложението от фондация „Хемус 95“.
Международната специализирана изложба „Хемус 2022” се провежда под патронажа на Министерството на отбраната и Министерството на икономиката и индустрията и се организира от фондация „Хемус - 95“. В първия ден на изложението ще се проведе заседание на Индустриалния форум на тема: „Приоритети на България за развитие на отбранителни способности и иновации в отбраната – прилагане на засилено военно-техническо сътрудничество в рамките на ЕС и НАТО“.
На 2 юни ще се проведе XI международна научна конференция, организирана от Института по отбрана „Професор Цветан Лазаров“ на тема „Научните изследвания, технологии и иновации - основа за изграждане на нови отбранителни способности“. На 3 юни в демонстрационните стрелби на полигона „Змейово“ ще бъдат представени нови разработки и продукти на седем компании.
Уважаеми колеги,
На 1 юни каним журналистите, акредитирани да отразяват 15-ото Международно изложение за отбранителни продукти и услуги „Хемус 2022”, да присъстват на пресконференцията и на церемонията по откриването на международното изложение. Очакваме ви от 09.15 часа на 1 юни в зала „Пресклуб“ на Международния панаир за регистрация, получаване на журналистическите баджове и отразяване на пресконференцията, която ще започне в 10.00 ч. Вход: ВИП – Запад, откъм бул. „Цар Борис III Обединител“ 37.
За отразяване на откриването на изложението, което ще започне в 11.00 часа, ще може да се влиза с баджовете през КПП, намиращо се пред откритите площи на Палата 3.
В района на Международния панаир – Пловдив, както и в Централния артилерийски технически изпитателен полигон „Змейово“, ще бъдат допускани журналисти, които имат акредитация за „Хемус 2022“, както и тези с постоянна акредитация към Министерството на отбраната и към артилерийския полигон.
|
« 1 2 3 4
473 474 475 » |
|
 |