 |
20.04.2022 |
По покана на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 20 април, на официално посещение в нашата страна пристигна председателят на Военния комитет на НАТО адмирал Роб Бауер. В рамките на визитата председателят на най-висшия военен орган на Алианса ще се срещне с министъра на отбраната Драгомир Заков и с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов. По време на посещението ще се обсъждат въпроси по усилване на отбраната на югоизточния фланг на НАТО в контекста на войната в Украйна и адаптацията на Алианса в отговор на променената геополитическа среда за сигурност. Утре, 21 април, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и председателят на Военния комитет на Алианса адмирал Роб Бауер ще участват в Деня за демонстриране на способности по време на съвместна подготовка на бойна група на учебен полигон „Ново село”.
Уважаеми колеги, След края на брифинга и показа, които ще се проведат от 10.00 до 11.30 часа, се предвижда началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов и председателят на Военния комитет на НАТО адмирал Роб Бауер да дадат изявления за представители на медиите. Постоянно акредитираните журналисти ще бъдат допускани в района на учебен полигон „Ново село“ до 09.45 часа, след представяне на лична и журналистическа карта.
|
19.04.2022 |
 В областта на отбраната България и Гърция споделят общи ценности, свързани с мира и сигурността в региона и просперитета на гражданите на двете държави. Около това се обединиха на среща днес, 19 април, министърът на отбраната Драгомир Заков и извънредният и пълномощен посланик на Гърция у нас. Н. Пр. Димитриос Хронопулос.
По време на разговора двамата подчертаха традиционно доброто ниво на сътрудничество в областта на отбраната и коментираха перспективите за неговото развитие. Обсъдени бяха и въпроси от актуалния дневен ред на сигурността в контекста на ситуацията в Украйна.
Сред основните теми, дискутирани по време на срещата, бяха развитието и надграждането на двустранните военни отношения, продължаването на стратегическия диалог и съвместните учения и тренировки на въоръжените сили на България и Гърция. Министър Заков и Н. Пр. Хронопулос обсъдиха и проектите за модернизация на Българската армия.
На срещата присъства и директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ в Министерството на отбраната бригаден генерал Радостин Илиев.
|
18.04.2022 |
Kомандващият на съюзното Съвместно командване на силите в Неапол адмирал Робърт Бърк пристигна днес, 18 април, на официална визита в България. В рамките на посещението му у нас той се срещна с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Двамата обсъдиха актуални теми и обмениха становища, свързани с прилагането на новоприети ключови стратегически документи, целящи дългосрочна адаптация на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса. Специално внимание бе отделено на новия модел на силите на НАТО и на формирането на бойна група на наша територия в контекста на мерките по засилването на военната бдителност на Алианса по източния фланг.
Дискутирани бяха резултатите от проведената на 24 март 2022 г. извънредна среща на върха, като акцент бе поставен върху продължаващата подкрепа за Украйна в отговор на руската агресия, оказването на политическа и практическа подкрепа на страни-партньори, изложени на руски натиск (Грузия, Молдова и Босна и Херцеговина), както и на противодействието на растящите предизвикателства пред сигурността в региона на Западните Балкани.
|
18.04.2022 |
Сили и средства от Сухопътни войски в състав до 150 военнослужещи и 20 единици техника изпълняват от днес, 18 април, задачи за подпомагане на органите на МВР за охрана на българо-гръцката и българо-турската граница. Военнослужещите, които са от състава на Центъра за подготовка на специалисти, както и от 2-а и 61-а механизирани бригади, провеждат съвместни патрули със служители на гранична полиция в районите за отговорност на ГПУ „Малко Търново“, ГОДГ „Граматиково“, ГОДГ „Звездец“, ГПУ „Болярово“ и ГПУ „Средец“.
Сухопътните войски ще изпълняват задачи по охрана на държавната граница до отпадане на необходимостта.
Включването на военнослужещите е в изпълнение на „Плана за провеждане на операция на Сухопътните войски за участие в охрана на южната граница на Република България и за противодействие на засилен миграционен натиск, съвместно с органите на МВР“.
|
16.04.2022 |
В периода от 16 до 18 април ще се извърши придвижване на военна техника по републиканската инфраструктура. През територията на България транзитно от Гърция към Румъния за участие в учение на НАТО ще преминат автоколони с военна техника от въоръжените сили на Република Португалия. Автоколоните ще бъдат ескортирани от екипи на служба „Военна полиция“.
|
15.04.2022 |
Тържествена церемония по официалното сдаване и приемане на длъжността командир на Многонационалната бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG) беше проведена днес, 15 април, в Скопие. Досегашният командир на бригадата генерал-майор Аристидис Илиопулос предаде командването на наследника си бригаден генерал Евангелос Митруцикос.
Българската страна беше представлявана от делегация, водена от заместник-министъра на отбраната Йордан Божилов, заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев и началника на отдел „Двустранно и регионално сътрудничество“ в дирекция „Отбранителна политика и планиране“ Даниела Григорова.
Заместник-министърът на отбраната Йордан Божилов участва в церемонията и в качеството си на председател на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (SEDM). В това си качество той отправи думи на благодарност към досегашния командир на бригадата генерал-майор Илиопулос като подчерта неговия съществен принос към дейността и развитието на формированието през последните години. От името на Председателството на SEDM Йордан Божилов му връчи медал за заслуги към SEEBRIG и благодарствено писмо. В речта си той се обърна и към новоназначения командир на бригадата генерал Митруцикос като изрази своята увереност, че ще продължи да надгражда и доразвива постигнатото от досегашния командир. Пожела му късмет и успехи при изпълнението на високоотговорната му длъжност.
Церемонията беше проведена в присъствието на заместник-министри на отбраната, заместник-началници на отбраната и представители на министерствата на отбраната на страните-членки на Многонационалните мирни сили от Югоизточна Европа (ММСЮИЕ) - Република Албания, Република България, Република Гърция, Република Северна Македония, Румъния и Република Турция. Присъстваха също министърът на отбраната на Република Северна Македония Славянка Петровска, началникът на отбраната на Република Северна Македония генерал-лейтенант Васко Гюрчиновски и представители на висшето военно и държавно ръководство на страната-домакин, посланиците и акредитираните в страната военни аташета на страните-членки на ММСЮИЕ в Скопие.
В рамките на посещението в Скопие българската делегация проведе срещи и в Министерството на отбраната на Република Северна Македония. Заместник-министър Йордан Божилов разговаря със заместник-министъра на отбраната на Република Северна Македония Башким Хасани. Обсъдени бяха обстановката на сигурност в света и региона, както и състоянието и перспективите за развитие на военното сътрудничество между двете държави. В края на разговорите беше подписан и Годишният план за двустранно сътрудничество между министерствата на отбраната на Република България и Република Северна Македония.
Процесът SEDM e иницииран през 1996 г. като механизъм за повишаване на регионалната сигурност и е един от най-важните форуми за сътрудничество в сферата на сигурността. В него участват 17 държави от ЮИЕ, като усилията на страните-членки са насочени към укрепване на мира и стабилността в региона, сътрудничеството и добросъседските отношения и подобряването на военните способности за справяне със заплахите пред сигурността.
Република България е ротационен председател на Процеса SEDM от 1 юли 2021 г. за срок от две години. Нашата страна е активен участник в този форум и за втори път председателства Процеса, като първият мандат беше реализиран в периода 2009-2011 г. Страната ни бе и първият домакин на бригада „Югоизточна Европа“ (SEEBRIG) от 1999 г. до 2003 г.
Многонационалната бригада SEEBRIG е пряк резултат от сътрудничеството в рамките на SEDM. Тя е създадена на 31 август 1999 г. в Пловдив по инициатива на България, Република Северна Македония, Италия, Гърция, Албания, Румъния и Турция с идеята да изпълнява задачи по поддържане на мира в региона и провеждане на хуманитарни операции.
|
15.04.2022 |
„Възможностите на F-16 са много по-добри. Изтребителите F-16 са сравними по възраст с МиГ -29, но заради многократните модернизации и отлична поддържка на практика усещането е, че летиш на нов самолет.“ Това каза капитан Александър Велинов – първият българин, обучен да пилотира F-16. Преди ден той се завърна у нас, след като завърши първоначалния курс на ВВС на САЩ.
Според капитан Велинов основните разлики между двата самолета са напълно новият радар и много различен метод на работа, както и изцяло обновената авионика, с която досега българските пилоти не са свикнали.
Освен него още 8 българи в момента са в различен етап на подготовка в САЩ. Предстои съвсем скоро още един българин да започне обучение на F-16, разказа капитан Велинов.
„Наясно съм с предизвикателствата, пред които ще бъдем изправени с връщането си тук, и се надявам да оправдаем очакванията“, сподели още Александър Велинов.
|
14.04.2022 |
    Четири самолета F-35 бяха пребазирани на 6 април от Кралство Нидерландия в Република България за предстоящото изпълнение на мисия по усилена съвместна охрана на въздушното ни пространство. Това е ярко доказателство за ангажираността на нашите съюзници от Нидерландия към сигурността на Югоизточния фланг на НАТО и към охраната на въздушното пространство на нашата страна. Това заяви днес, 14 април, в 3-а авиобаза в Граф Игнатиево началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на медийния ден за съвместното изпълнение на задачи по усилена охрана на въздушното пространство (Air Policing). На събитието присъстваха извънредният и пълномощен посланик на Кралство Нидерландия в България Н. Пр. Симон ван дер Бург и командирът на Военновъздушните сили на Кралство Нидерландия генерал-лейтенант Денис Лаут.
„Мисията по усилен Air Policing се носи от няколко години в отговор на променената среда на сигурност по Източния флаг на НАТО. Алиансът непрекъснато се адаптира, адаптират се и колективните механизми за сигурност“, посочи адмирал Емил Ефтимов. Той припомни, че българските Военновъздушни сили вече са изпълнявали успешно задачи по съвместна охрана на въздушното пространство със сили и средства от военновъздушните сили на САЩ и Италия, а в началото на тази година - със своите колеги от Кралство Испания.
Според адмирал Емил Ефтимов развръщането на пето поколение самолет още по-ярко демонстрира решимостта на нашите съюзници да бъдат до нас в критичен момент.
Адмирал Емил Ефтимов благодари на началника на отбраната на Нидерландия генерал Оно Айхелсайм, както и на командира на Кралските Военновъздушни сили генерал-лейтенант Денис Лаут, за поетия ангажимент, за вложените усилия в организацията и подготовката и за отделения ресурс за изпълнение на тази задача. Началникът на отбраната благодари и на командването и личния състав на авиобаза „Граф Игнатиево“ за организацията, подготовката и съвместното носене на бойното дежурство.
„Нидерландия е горда да бъде част от екипа по охрана на въздушното пространство. С четири изтребителя F-35 и около 100 души личен състав тук, в авиобаза „Граф Игнатиево“, ние приемаме изпълнението на бойно дежурство в НАТО, работейки в тясно взаимодействие с нашите приятели и съюзници от българските ВВС“. Това каза командирът на Военновъздушните сили на Кралство Нидерландия генерал-лейтенант Денис Лаут. Той изказа благодарност на българското правителство, на Министерството на отбраната и на авиобазата за изключителното домакинство. „Направихте всичко възможно, за да ни накарате да се почувстваме добре дошли и у дома си“, каза генерал-лейтенант Денис Лаут.
„Съвместните усилия на двете страни – съюзници в НАТО, са ясно послание към всеки агресор. Всички ние действаме като едно цяло. Ние трябва да помним, че докато стоим тук в този момент и сме свободни, народът на Украйна страда от агресията на Русия. Те трябва да бъдат в нашите мисли“, посочи генерал-лейтенант Денис Лаут.
Военнослужещите от военновъздушните сили на Нидерландия демонстрираха днес своя висок професионализъм при изпълнението на полети с изтребители F-35.
|
14.04.2022 |
  110 години от създаването на Военната академия „Г. С. Раковски“ бяха отбелязани тържествено днес, 14 април. Военната академия е основната образователна институция в страната ни в сферата на сигурността и отбраната, гражданско-военните отношения, военното изкуство и оперативната съвместимост със съюзническите армии от НАТО.
„Военната академия вече 110 години успешно изпълнява своята мисия – да подготвя висококвалифицирани кадри за Въоръжените сили на Република България и лидери в обществото“. Това каза заместник-министърът на отбраната Александър Петков в приветствието си на тържественото честване на годишнината. „Академията се адаптира успешно към съвременните предизвикателства в сигурността и отбраната и отговаря на актуалните потребности на Българската армия и държава. Тя успешно реализира една от главните цели в политиката на Министерството на отбраната по отношение на военното образование: да бъде тясно свързано със съвременните реалности, практики и потребности“, каза още заместник-министър Петков.
„Днес честваме 110-ата годишна на най-старото висше военно училище в страната. Решението за създаването на Академията е взето в сложно време на извънредно важни социално-икономически и военно-политически промени в България, на Балканите и в света, на предстоящи и очаквани широкомащабни военни конфликти в региона и в Европа“. Това заяви заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев пред участниците в тържественото отбелязване на празника.
„Ценим усилията на личния състав за създаване на адекватна теоретична интерпретация на предизвикателствата пред сигурността и активната им дейност по разработването на нови образователни програми в професионално направление „Военно дело“, които предстои да бъдат въведени още от учебната 2022 - 2023 година“, заключи генерал-лейтенант Илиев. Той подчерта важността на това теорията да е в крак с практиката, да е в пълно съответствие със съюзните стандарти, да е в унисон с приетите в хода на Стратегическия преглед на отбраната концепции, и със стратегическите документи в НАТО и ЕС.
„Водеща е ролята на Академията в процеса на усвояване на стандарти и процедури за участие в щабовете на НАТО и международните мисии и операции“, каза в словото си генерал-майор Тодор Дочев, началник на Военната академия. Той поздрави преподавателите и личния състав на Академията по случай годишнината и отбеляза, че високото качество на обучението във висшето учебно заведение е гарантирано благодарение на нейните кадри и преподаватели.
Пред паметника на патрона на Военната академия Георги Раковски бяха поднесени венци и цветя. Връчени бяха награди от името на министъра на отбраната и началника на отбраната.
|
13.04.2022 |
Заместник-министърът на отбраната Йордан Божилов и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участват утре, 14 април, в медиен ден с присъствие на високопоставени гости за съвместното изпълнение на мисията Air Policing от българските ВВС и ВВС на Кралство Нидерландия. На събитието, което ще се проведе в авиационна база „Граф Игнатиево“, ще присъстват още извънредният и пълномощен посланик на Кралство Нидерландия в България Н. Пр. Симон ван дер Бург и командирът на Военновъздушните сили на Кралство Нидерландия генерал-лейтенант Денис Лаут.
По време на медийния ден ще бъде представена и авиационната техника, с която се изпълняват съвместни задачи по охрана на въздушното пространство. Ще бъде организиран статичен показ на МиГ-29 и F-35, както и демонстрационни полети.
Уважаеми колеги, постоянно акредитираните представители на медиите ще бъдат допускани в района на авиационна база „Граф Игнатиево“ от 12.15 ч. на 14 април след представяне на лична и журналистическа карта. *** Български и нидерландски изтребители ще изпълняват съвместно задачи до 31 май 2022 г. съгласно решение на Министерския съвет от 8 март 2022 г. Мисията е в изпълнение на мерките по гарантиране на сигурността на страните-членки по източния фланг на НАТО и ще се изпълнява по плановете и процедурите на Интегрираната система на Алианса за противовъздушна и противоракетна отбрана (NATINAMDS).
При изпълнение на съвместните задачи по Air Policing българските дежурни изтребители ще се използват приоритетно. Охраната на въздушното пространство на НАТО е мирновременна колективна отбранителна мисия. Нейното предназначение е да гарантира целостта и сигурността на въздушното пространство на съюзниците от Алианса.
|
13.04.2022 |
  25 кандидата издържаха конкурсите за прием в Специалните сили, които се проведоха през април. Те са за набиране на военнослужещи от цивилни лица за военните формирования на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) в Пловдив и Банкя.
За първи път се въвеждат нови, по-високи изисквания за кандидатстване в Специалните сили при провеждане на изпита по физическа подготовка. Това се налага поради специфичните особености на изпълняваните задачи от СКСО, които изискват от военнослужещите да имат добре развити както физически качества, така и психическа устойчивост и мотивация. Към Единния армейски тест, по който до сега се провеждаше изпитът по физическа подготовка, за кандидатстване в бойните формирования на СКСО са добавени допълнителни дисциплини – набиране на висилка, крос 5000 м и ускорено придвижване 10 000 м с 20 кг товар.
И.д. началникът на Учебен център за подготовка и бойно осигуряване на СКСО майор Петър Влахов заяви: „Промяната на изискванията за прием на кандидатите има две основни цели. От една страна изменението на изпитните упражнения по физическа подготовка и повишаването на критериите за прием има за цел да се привлекат качествени, подготвени и мотивирани хора. От друга страна, заложените критерии не биха допуснали кандидати, които са физически и психически непригодни за изпълнение на задачите на Специалните сили. Покриването на нормативите до голяма степен ще увеличи и шанса за успех на бъдещите военнослужещи, които ще преминат през процеса на превръщането им от цивилни граждани в обучени, високоподготвени и способни оператори от групите „Специални сили“. Този процес включва преминаване на шестседмична базова военна подготовка, която дава първоначалните знания и умения, необходими на войника. Като неделима част от нея е и последващата „Интензивна подготовка“, която е една от основните бариери, които новоназначените военнослужещи е необходимо да преодолеят, за да продължат да служат в редиците на Специалните сили на Българската армия“.
От 46 души, подали документи във военните окръжия за двата гарнизона, до изпит са допуснати 42-ма. След провеждането на конкурсите на 25 кандидата ще бъдат предложени длъжности във формированията на СКСО.
|
11.04.2022 |
     Военнослужещи от 68-а група „Специални сили“ от състава на Съвместното командване на специалните операции (СКСО) участваха в международното учение „Oрион - 22”, което се проведе от 28 март до 10 април т.г. на територията на Република Гърция. Те заедно със своите колеги от формирования от специалните сили на Гърция, Франция, САЩ, Израел и Кипър проведоха в рамките на учението занятия по тактико-специална, огнева, инженерна и медицинска подготовка и изпълняваха задачи по специално разузнаване и директни действия. Целта учението беше да се повиши оперативната съвместимост между специалните сили на страните-участнички като част от Силите за отговор на НАТО за изпълнението на задачи при кризи от военен характер с основен акцент - провеждане на съвместни специални операции.
На 7 април в базата на Специалните сили на Гърция „Неа Перамос“ беше проведен заключителният етап на международното учение и денят за високопоставени гости, в който участваха гръцкият заместник-министър на отбраната Николаос Хардалиас, началникът на отбраната на Република Гърция генерал Константинос Флорос, посланикът на САЩ в Гърция Джефри Пайът, командирите на видовете въоръжени сили на Гърция, както и командирите на специалните сили и военните аташета на участващите страни.
Гостите наблюдаваха съвместните действия на сухопътните, морските и военновъздушните специални сили при провеждане на операция с единен замисъл по суша, въздух и вода. Показани бяха способности при провеждане на директни действия, обезвреждане на терористи, контакт с противник, бординг операция за обезвреждане на плавателен съд и ексфилтрация по способа „външен товар“. Въздушната поддръжка се осигуряваше от хеликоптери KAIWA, NH-90, AH-64 и CH-47, които са част от командването на Специалните операции на Гърция.
Командирът на СКСО генерал-майор Явор Матеев благодари на домакините за отличната организация на учението и на участниците в „Орион – 22“ - за ползотворната съвместна работа. Той поздрави военнослужещите от СКСО за успешното им представяне.
|
09.04.2022 |
Официална церемония по награждаване на победителите в 15-ото издание на националния приз „Студент на годината“, организиран от Националното представителство на студентските съвети в Република България, се проведе на 8 април 2022 г.
В категория „Сигурност и отбрана“ на първо място беше класирана курсант-старшина Мадлен Пенева - курсант в Националния военен университет „Васил Левски“. Нейни подгласници в същата категория бяха курсант-старшина Димо Савов - курсант във Висшето военноморско училище (ВВМУ) „Н. Й. Вапцаров“, и младши сержант Борислав Иванов - курсант във Висшето военновъздушно училище „Г. Бенковски“.
Номинирани бяха също така курсант-старшина Филотея Димитрова - курсант във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, и курсант-старшина Рафаел Кънев - курсант във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ в категория „Спорт“, както и Димитър Димитров - студент във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ в категория „Природни науки, математика и информатика“.
Заместник-министърът на отбраната Йордан Божилов връчи на номинираните награди от министъра на отбраната на Република България.
Първото издание на националния конкурс „Студент на годината“ се провежда през 2006 г. по инициатива на делегатите в Общото събрание на Националното представителство на студентските съвети в България.
Целта на конкурса е всяка година да бъдат отличавани студенти от различни области на висшето образование в България за постигнати от тях значими резултати в науката, културата, спорта и други дейности, свързани с образователния процес на национално и международно ниво.
|
07.04.2022 |
От днес, 7 април, до края на седмицата изтребители от Кралските Военновъздушни сили на Кралство Нидерландия ще изпълнят дневни опознавателни полети във въздушното пространство на Република България с облитане на граждански и военни летища в районите на градовете Пловдив, София, Варна, Бургас и на село Безмер, област Ямбол.
Четири самолета F-35 се предислоцираха в нашата страна вчера, 6 април, за предстоящото изпълнение на мисия по съвместна охрана на въздушното ни пространство с ВВС на Република България. Полетите, които се изпълняват до края на тази седмица, са планирани за опознавателно облитане на райони, свързано с предстоящото съвместно изпълнение на задачи.
|
07.04.2022 |
 Министърът на отбраната Драгомир Заков и Н. Пр. Бръндуша Предеску, извънреден и пълномощен посланик на Република Румъния у нас, обсъдиха днес, 7 април, двустранните отношения в областта на отбраната.
„През миналата година говорехме за следващата Стратегическа концепция на НАТО. Динамиката в средата на сигурност през последните месеци промени и приоритетите. Сега говорим за новата Стратегическа концепция, която определя стратегията на Алианса“, заяви министър Драгомир Заков.
Министър Заков и Н. Пр. Бръндуша Предеску подчертаха традиционно доброто сътрудничество и очертаха перспективите за развитие на двустранния диалог в контекста на предстоящата Среща на върха на НАТО в Мадрид. Двамата обсъдиха и ситуацията в Украйна, усложнената среда на сигурност и предизвикателствата в Черноморския регион, пред които са изправени и двете страни.
Н. Пр. Бръндуша Предеску изтъкна важната роля на Румъния и България в източния регион на отговорност на НАТО. Обсъден бе и въпросът за изпълнение на съвместни презгранични операции по охрана на въздушното пространство от българските и румънските военновъздушни сили. Бяха засегнати и приоритетните за страната ни въпроси, свързани с придобиването на нови способности и модернизацията на ВВС.
Акцент в разговорите бе поставен и върху развитието на сътрудничеството в областта на военно-историческата наука, както и върху възстановяването и поддържането на военните паметници и гробове.
Срещата се състоя в Министерството на отбраната. На нея присъстваха заместник-министърът на отбраната Йордан Божилов и военният аташе на Румъния у нас полковник Адриян Енаке.
|
« 1 2 3 4
469 470 471 » |
|
 |