 |
07.08.2022 |
Специализиран екип от Сухопътните войски обезопаси и иззе невзривен боеприпас открит днес, 7 август. Модул от 91 батальон от състава на 55-и инженерен полк Белене е бил задействан след получено искане за обезвреждане на корозирала мина, открита в местността Голак в землището на село Ветрен дол, Община Септември, Област Пазарджик. На място военнослужещите са установили, че става дума за 82-мм мина с взривател, която е иззета и транспортирана на безопасно място. Утре боеприпасът ще бъде унищожен.
|
07.08.2022 |
Военнослужещи от Военноморските сили унищожиха днес, 7 август, при спазване на всички мерки за безопасност противопехотна мина, открита в залива на град Царево.
Сигналът за металния предмет, наподобяващ боеприпас, е подаден на 6 август. Специализираният екип от ВМС извърши обследване на обекта и го класифицира като противопехотна мина. С цел намаляване на риска при унищожаването на боеприпаса, военнослужещите решават да не го извличат от водата и да не го транспортират. Мината е унищожена днес около 9.15 ч. в района на залива на гр. Царево, при стриктно спазване на всички мерки за безопасност, които се изискват при взривяване на обекти, намиращи се под вода.
Сигнал за метален предмет, наподобяващ двигател на противовъздушна ракета, е получен днес към 9.45 ч. в Щаба на ВМС от Морския спасителен координационен център. Обектът е открит в района на къмпинг „Добруджа“. На място за изследване на предмета е изпратен екип от брегови пост за радиотехническо наблюдение „Шабла“. След направения оглед, военнослужещите класифицират намерения предмет като стартови двигател на противовъздушна ракета PANCIR – C1, който не представлява опасност. Към 10.45 ч. обектът е транспортиран на брега, в безопасен район.
|
06.08.2022 |
Специализирани екипи от състава на Военноморските сили (ВМС) реагираха на два сигнала за открити невзривени боеприпаси по Южното Черноморие, постъпили днес, 6 август, и се предприемат действия по обезвреждането им.
Днес в Министерството на отбраната е постъпило искане за изпращане на специализиран екип за обезвреждане на боеприпаси по сигнал от МВР за открит пластмасов предмет на Централния плаж на град Царево, област Бургас, на няколко метра навътре във водата, който наподобява противопехотна мина. Районът е отцепен от служители на МВР. Утре сутринта на място ще действат военнослужещи от военното формирование 32 140, които ще извършат разузнаване и, ако се налага – последващи действия за обезвреждане на боеприпаса.
Този следобед е подаден сигнал и за открит предмет на плаж Вромос, област Бургас, на сушата, който наподобява противопехотна или противотанкова мина. По заповед на командира на ВМС на място са били изпратени двама военнослужещи с един автомобил от Военноморската база в Атия, които са извършили разузнаване. Намереният предмет е противотанкова мина, корозирала, без взривател, която е прибрана и ще бъде унищожена в понеделник при спазване на мерките за безопасност.
Военноморските сили на Република България взимат всички мерки, за да следят ситуацията в района на Черно море чрез усилена система за наблюдение и създадена организация да се реагира при всички сигнали за миноподобни обекти.
|
06.08.2022 |
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов се срещна днес, 6 август, с командващия на Сухопътните войски на САЩ в Европа генерал Дарил Уилямс, който е на еднодневно работно посещение в нашата страна. По време на срещата беше обсъдено развитието в сухопътния домейн по отношение на възпирането и отбраната на Източния фланг на НАТО.
Адмирал Ефтимов и генерал Уилямс разгледаха трансформацията на бойната група, разположена на българска територия, в съответствие с взетите решения на Срещата на върха на НАТО в Мадрид. Обсъдени бяха темпото на провежданите учения и тренировки, както и възможностите за повишаването на нивото на оперативна съвместимост в многонационален формат. Адмирал Ефтимов отбеляза доброто взаимодействие на ротата „Страйкър“ с подразделенията от българските Сухопътни войски в рамките на съвместната подготовка.
|
05.08.2022 |
     В рамките на десетдневната подготовка „Platinum Lion – 22“, която започна на 25 юли на учебен полигон „Ново село“, военнослужещите от въоръжените сили на България, САЩ, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия развиваха уменията си за водене на бойни действия и за повишаване на оперативната съвместимост при изпълнение на задачи в коалиционен формат. Бяха проведени поредица от ротни тактически учения с военнослужещи от 42-и механизиран батальон – Ямбол и батальона за защита на силите от състава на 2-а механизирана бригада, екипаж БЛС от батальон ISTAR на 61-а механизирана бригада – Карлово, два танкови взвода от Центъра за подготовка на специалисти – Сливен, механизирана рота от Въоръжените сили на САЩ и пехотен взвод от Въоръжените сили на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия. Общо 430 военнослужещи с 90 единици сухопътни самоходни огневи средства и автомобилна техника изпълняваха задачи по темата на съвместната подготовка: „Участие на многонационална батальонна бойна група в отбранителна операция от състава на многонационални съвместни оперативни сили“.
В последния ден от подготовката участващите роти демонстрираха способности под командването на подполковник Велин Кехайов - офицер, провеждащ учението и командир на 42-и механизиран батальон. Те бяха наблюдавани от представители на посолствата на САЩ и Великобритания. След приключването на демонстрацията се състоя тържествена церемония по закриване на съвместната подготовка. Бригаден генерал Станимир Христов – офицер, планиращ учението и командир на 2-а механизирана бригада, благодари на участниците за положените усилия и подчерта, че всички поставени цели са изпълнени въпреки краткото време за сглобяване на действията на формированията. „Станахме свидетели на професионализма, волята и желанието на всеки един от вас да изпълни успешно планираните задачи“, посочи той и отбеляза, че в дни на усилена и динамична полева подготовка военнослужещите са показали съюзна решимост и сплотеност. Бригаден генерал Станимир Христов и подполковник Велин Кехайов връчиха сертификати на участниците в подготовката.
„Platinum Lion – 22“ е част от съвместната българо-американска подготовка, която се провежда на територията на България за повишаване на способностите на формированията за участие в съвместни многонационални операции.
|
05.08.2022 |
Военнослужещи и военна техника от състава на въоръжените сили на Италианската република ще се предислоцират в България. Те са част от сформиращата се бойна група с рамкова държава Италия на територията на нашата страна, съгласно решения на Министерския съвет от 2 март и от 20 май 2022 г. за принос в усилването на отбранителния потенциал на НАТО за защита на териториалната цялост на страните-членки. Шест автомобилни колони с личен състав, военна техника и материални ресурси ще се придвижват по републиканската пътна инфраструктура от Гърция към учебен полигон „Ново село“, ескортирани от екипи на служба „Военна полиция“.
Предвижда се до средата на август до 750 военнослужещи от въоръжените сили на Италианската република с 50 единици военна техника да се предислоцират в България. В състава на бойната група ще бъдат включени също една рота до 140 военнослужещи от българските Сухопътни войски и до 15 офицери в щаба на групата, както и до 40 военнослужещи от въоръжените сили на Албания. Към състава на бойната група, сформирана в нашата страна, се очаква да се присъединят формирования от въоръжените сили и на други страни-членки на Алианса.
Многонационалното формирование ще допълни националните способности за гарантиране на сигурността и териториалната цялост на страната ни. Изграждането на боеспособна бойна група на българска територия е израз на решимостта на страната ни и на съюзниците да споделим отговорността за гарантиране на сигурността на страните-членки, като допринесем за усилване на възпиращия отбранителен потенциал на Източния фланг на НАТО.
|
05.08.2022 |
Министерството на отбраната ще поиска с официално писмо съдействие от отбранителното ведомство на Полша за размяна и ремонт на шест двигателя за самолети МиГ-29.
За това се договориха служебният министър на отбраната Димитър Стоянов и заместник-ръководителят на мисията на Република Полша Ивона Якушко-Дудка на среща в Министерство на отбраната. В срещата участваха и заместник-министрите Теодора Генчовска и Катерина Граматикова, началникът на политическия кабинет Владко Владов, както и аташето по отбраната на Полша полковник Пьотр Грела.
„Въпросът за нас е критичен в момента, за да успеем да осигурим мисията на българските Военновъздушни сили за охрана на въздушното пространство. Ще подготвим всичко необходимо, за да може да стартираме процедурата за размяна на двигателите при първа възможност“, заяви министър Стоянов.
От своя страна заместник-ръководителят на мисията на Република Полша се ангажира да съдейства за възможно най-скорошно решение по този въпрос.
Двете страни потвърдиха отличните приятелски взаимоотношения между България и Полша и изключително доброто сътрудничество в сферата на отбраната.
„Бих искал да благодаря на Република Полша, че участва в проектите за модернизация на Българската армия. За съжаление, този процес се забави основно заради финансови причини. Нашето желание е през тези два месеца мандат на служебното правителство да положим максимални усилия, за да дадем тласък на този процес“, заяви министър Стоянов.
Сред обсъдените въпроси на срещата бяха войната в Украйна и последиците за България и Полша, както и активното участие на двете страни в инициативата „Три морета“.
|
02.08.2022 |
  Димитър Стоянов, министър на отбраната от състава на служебното правителство с премиер Гълъб Донев, официално встъпи в длъжност днес, 2 август. В зала „Тържествена“ на Министерството на отбраната той прие поста от досегашния министър Драгомир Заков в присъствието на ръководството на Щаба на отбраната, висшия офицерски състав на Българската армия, директори на дирекции. „Приемам поста министър на отбраната в изключително труден момент, породен от войната в Украйна. Убеден съм, че българските Въоръжени сили са и ще продължат да бъдат гарант за сигурност, суверенитета и териториалната цялост на страната. Няма просперираща държава без модерна, подготвена и боеготова армия“, подчерта министър Димитър Стоянов.
Като основна задача пред своя екип той посочи работата по модернизационните проекти на Въоръжените сили и документалната подготовка, която може да бъде извършена по тях без действащ парламент. Сред важните проекти са за нов боен самолет, за бойна машина на пехотата и др. „Очаква ни подготовка на бюджет за следващата година. Нашата роля като политическо ръководство на Министерството на отбраната е да постигнем 2 % за отбрана от БВП още през 2023 г., за което вече са водени разговори с Министерството на финансите“, посочи министър Стоянов. По думите му - ще се работи и за създаването на целеви фонд за отбрана, където да се натрупват нереализирани средства от всяка година. Продължава ежедневната бойна подготовка на формированията и предстои есенно-зимната подготовка на техниката, посочи още министър Димитър Стоянов.
„По никакъв начин няма да политизирам Българската армия. Българската армия е стожер на държавността. Очаквам от висшия команден състав пълно съдействие и заедно да постигнем поставените цели“, подчерта министър Димитър Стоянов.
Той благодари на екипа на досегашния министър Драгомир Заков за свършеното до момента.
„Оставяме добро наследство за кратките месеци, в които моят кабинет беше в Министерството на отбраната. Благодаря на колегите за упоритостта и всеотдайността, както и на висшия команден състав за отличното взаимодействие. Оставам с огромно уважение към всички военнослужещи и тяхната достойна професия в защита на Отечеството. Без добре оборудвана, силна и мотивирана армия, няма как да има сигурност“, подчерта Драгомир Заков.
По традиция досегашният министър на отбраната Драгомир Заков подари икона на Свети Георги на своя наследник Димитър Стоянов.
Заместник-министрите на отбраната на министър Димитър Стоянов ще бъдат Катерина Граматикова и Теодора Генчовска.
|
30.07.2022 |
  Първо офицерско звание получиха 118 курсанти от випуск „Полковник Борис Дрангов“ на Националния военен университет „Васил Левски“. На тържествената церемония, която се състоя тази вечер, 30 юли, на площад „Цар Асен I“ във Велико Търново, бяха връчени и свидетелствата на 59 кадети от Професионалния сержантски колеж.
„Приветствам ви с добре дошли в строя на Въоръжените сили. Вие встъпвате в ключово време на трансформация и модернизация. За съжаление и във време, когато истинска война се води недалеч от нашата страна. Предизвикателствата пред сигурността и отбраната са многобройни. Ето защо и очакванията към вас са големи, защото ще трябва да решавате сложни задачи, често в условия на липса на време или при недостиг на ресурси“. С тези думи към випускниците се обърна заместник-министърът на отбраната Йордан Божилов.
„Убеден съм, че ще се справите и ще покажете висок професионализъм, воля и морал, защото сте получили знанията, уменията и закалката си в Националния военен университет и носите в сърцата си частица от морала и смелостта на вашите патрони – Левски и Дрангов“, категоричен бе заместник-министър Божилов. Той се обърна с персонален поздрав към отличниците на випуска и им благодари за старанието и високата мотивация. Заместник-министърът връчи пагоните и дипломата на първенеца на випуска - лейтенант Мадлен Пенева.
„Това е нашата отговорност – да гарантираме сигурността на страната си в национален и в коалиционен формат. Убеден съм, че и вашето поколение ще се справи с тази сериозна отговорност“, каза в словото си към випуска заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев.
„Днес нашите усилия са съсредоточени върху издигането на престижа на военната професия и върху модернизирането и превъоръжаването на Българската армия и Въоръжените сили – така че те да имат реални и надеждни способности да изпълняват важните си мисии и задачи в една сложна геополитическа и военностратегическа обстановка“, подчерта генерал-лейтенант Илиев. Той изрази увереност, че новопроизведените днес офицери и сержанти също ще усетят резултатите от тези усилия. „Ще продължим да правим всичко, което зависи от нас, за да ви осигурим условия на служба в техническа и технологична среда, съответстваща на повишените изисквания на средата за сигурност и на оперативните способности на нашите съюзници. А вие, от своя страна, ще вложите ум, интелект и постоянство в бъдещото успешно развитие на нашата армия“, категоричен бе заместник-началникът на отбраната. Той връчи пагоните и дипломите на отличниците на випуска сред курсантите и кадетите.
„Скъпи випускници, днес дойде и вашият час, в който ще трябва да показвате всичко, на което бяхте учени през тези пет години, всичко на което ви учиха вашите преподаватели и вашите командири. Вие сте випуск 144-ти, не забравяйте, че имате честта да носите името на един велик български офицер Борис Дрангов. Човек, който през целия си житейски път е олицетворение на единството между думи и дела. И който никога не изневерява на принципите, които застъпва и прокламира през цялата си военна кариера: „Работете, а не приказвайте, мислете, а не запаметявайте!”, каза в словото си началникът на Националния военен университет „Васил Левски“ бригаден генерал Иван Маламов.
|
28.07.2022 |
„Проектът за инвестиционен разход за придобиване вторите осем многоцелеви изтребители F-16 Block 70 няма как да бъде разгледан и одобрен в рамките на настоящето правителство. Причината за това е, че по получената наскоро американска оферта от страна на Военновъздушните сили вчера са идентифицирани 32 линии, по които имат въпроси. Линии, по които трябваше да има яснота още в периода, в който са водени разговори. Това ще наложи провеждането на допълнителни разговори.“ Това обяви днес, 28 юли, министърът на отбраната Драгомир Заков пред журналисти. Той изрази надежда, че проектът ще бъде одобрен и придвижен от служебното правителство и следващ парламент.
„Забавянето на тази модернизация създава реален риск ВВС да загубят способности и да не могат да изпълняват задълженията си по конституция“, заяви още министър Заков. Той подчерта, че проектът, който вкарва Военновъздушните сили в 21 век, зависи от мнозинството в следващото Народно събрание.
Министър Заков бе категоричен, че правителството и Министерството на отбраната са постигнали безпрецедентни условия за България по американската програма за чуждестранна помощ. „Ще получим 25 млн. долара по един от трите договора - за ракетите, които се поставят върху крилата на F-16. Имаме възможност, при ново забавяне на самолетите, да поискаме отлагане на първата вноска за 2025 г. по евентуален втори договор до получаване на първите самолети от първите осем. Това беше условие, на което много държим и е безпрецедентно“, категоричен бе министър Заков. Той припомни, че офертата важи до 1 ноември и американската страна не може да гарантира, че условията ще останат същите, ако поискаме удължаване на този срок.
|
28.07.2022 |
  Министърът на отбраната Драгомир Заков и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов наградиха отличниците и връчиха дипломите на офицерите от випуск „Полковник Борис Дрангов“ 2022 – Първа смяна на Военна академия „Г. С. Раковски“, специалност „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили“(СРОВС), днес 28 юли.
„Бъдещето на армията, това сте вие – бъдещите висши командири. Днес взимате символично причастие от вашите предшественици, от героите и светините на нацията. Сигурен съм, че вашата кариера ще бъде под знака на патрона на вашия випуск – полковник Борис Дрангов“, каза в приветствието си министърът на отбраната Драгомир Заков. Той поздрави първенеца на випуска подполковник Борис Куманов и подчерта, че всички тринадесет завършващи са с отличен успех. Министърът отбеляза и факта, че стратегическия курс завършват и двама офицери от Република Северна Македония. „Това е ярък пример какво може да бъде практическото сътрудничество между двете държави“, каза министър Заков.
„Програмата, която завършвате, е важен инструмент за формиране на съвременен военен опит. Този опит ще ви изгради като лидери с модерна военна и политическа култура, висококвалифицирани военни специалисти с широк кръгозор, способни да взимат стратегически решения“, подчерта министърът на отбраната. Той пожела на випускниците да следят и усвояват новостите в своите области, да ги прилагат в практиката и да носят с чест името на Военна академия „Георги Стойков Раковски“ като средище на националната стратегическа мисъл и истинска академична работилница за модерни лидери.
„Днес ние, военнослужещите, имаме особена роля - да бъдем едновременно пазители на националните ценности и идеали, както е било през вековете, но и да показваме, че сме гъвкави и приспособими към новия свят. Надявам се, че вие - завършващите днес, ще бъдете проводник на тази теза на отговорните длъжности, които ще заемете“, обърна се началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов към офицерите, завършващи специализация СРОВС.
Той подчерта, че се намираме в условията на сложна военностратегическа среда и на война в непосредствена близост до нашите граници, както и върху наблюдавания в последните години значителен тласък във военното дело с използването на все по-иновативни въоръжения, техники и технологии. „Именно тук интелектът и вашата компетентност придобиват още по-съществено значение. Изключително важни са те за офицерите, които имат функцията да осъществят стратегическо ръководство на армията в мирно време и при въоръжени конфликти, да управляват ефикасно наличните ресурси, да работят в съюзнически щабове, да командват национални и съюзнически формирования“, категоричен бе адмирал Ефтимов.
От създаването на специалността „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили“ са обучени 228 офицера от Въоръжените сили на Република България и 30 слушателя от Германия, Гърция, Китай и Северна Македония. „Обучението формира индивидуални способности и компетентности, непосредствено свързани с управленските потребности на системата за национална сигурност, планирането на отбраната, използването на Въоръжените сили“, подчерта в словото си началникът на Военната академия генерал-майор Тодор Дочев.
„Ние израснахме през тази една година, придобихме полезни знания, усъвършенствахме своите умения и надградихме своите способности за анализиране на сложните условия и за отчитане на основните фактори, които формират стратегическата среда на националната сигурност и отбраната, като по този начин изградихме качества, необходими на висшия ръководен и команден състав при планирането и управлението на въоръжените сили, подчерта отличникът на випуска подполковник Борис Куманов. Той благодари на ръководството на Министерството на отбраната и на Въоръжените сили.
За първи път връчването на дипломите на завършващите СРОВС на Военната академия се състоя в зала „Тържествена“ на Министерството на отбраната. Не него присъстваха членовете на политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната, висши офицери от Българската армия, постоянният секретар на отбраната Антон Ластарджиев, представители на военно-образователни структури.
|
28.07.2022 |
Във времето до 5 август 2022 г. по републиканската пътна инфраструктура ще се извърши транспортиране на бронирана военна техника на въоръжените сили на САЩ. Влекачите ще преминат транзитно през територията на страната от Република Северна Македония към Румъния. Колоните ще бъдат ескортирани от екипи на служба „Военна полиция“.
|
27.07.2022 |
>Вертолет Ми-17 с екипаж от 24-а авиационна база Крумово от състава на Военновъздушните сили се включи днес, 27 юли, в погасяването на горски пожар между селата Тешел и Гьоврен, община Девин.
Вертолетът излетя в 8:53 часа и в продължение на близо 3 часа извърши 16 пуска на общо 32 тона, с което огънят беше потушен.
Военнослужещите действаха след отправено искане от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“.
|
26.07.2022 |
  Започна съвместната подготовка „PLATINUM LION 22“, която ще се проведе в периода от 25 юли до 5 август на учебен полигон „Ново село“. В нея участват до 450 военнослужещи с около 90 единици техника, като темата на подготовката е „Участие на многонационална батальонна бойна група в отбранителна операция от състава на многонационални съвместни оперативни сили“.
„PLATINUM LION 22“ се провежда под формата на ротни тактически учения с участието на военнослужещи от 42-и механизиран батальон – Ямбол и батальон за защита на силите от състава на Втора механизирана бригада – Стара Загора, екипаж безпилотни летателни средства от батальон ISTAR на 61-ва механизирана бригада – Карлово, два танкови взвода от Центъра за подготовка на специалисти – Сливен, механизирана рота от въоръжените сили на САЩ и пехотен взвод от въоръжените сили на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия. На церемонията по откриването на съвместната подготовка тържествено бяха издигнати националните знамена на страните-участнички България, САЩ и Великобритания, а военнослужещите бяха поздравени от бригаден генерал Станимир Христов – командир на Втора механизирана бригада. В обръщението си той подчерта значимостта на „PLATINUM LION 22“ като част от предприетите мерки по усилена бдителност за гарантиране на сигурността на страните-членки и усилване на възпиращия отбранителен потенциал на източния фланг на НАТО в отговор на усложнената среда на сигурност. „Имайки предвид поставените цели и краткото време за сглобяване на действията на формированията, очаквам една изключително динамична подготовка, в която всички вие ще покажете на какво сте способни“, каза още бригаден генерал Христов.
|
24.07.2022 |
Продължава участието на военнослужещи и техника от Военновъздушните сили(ВВС) в погасяването на големи горски пожари на територията на страната.
Малко след 7.30 ч. днес, 24 юли, хеликоптер Кугар 532 с екипаж от 24-та авиобаза Крумово излетя, за да подпомогне гасенето на горския пожар между селата Стрелци и Сърнегор, община Брезово, област Пловдив. Пожарът възникна вчера следобед, като снощи от 19.40 до 21.10 ч. вертолет Кугар облита района и извърши 15 пуска на общо 24 тона вода.
Военнослужещи и техника на ВВС два дни оказваха помощ в гасенето на големия пожар в района на село Лесичово, област Пазарджик. На 22 юли два вертолета - Кугар и Ми-17 в продължение на няколко часа извършваха действия по гасенето. Вертолет Кугар остана във въздуха над 5 часа, като направи 52 пуска и изля 78 тона вода. За повече от три часа вертолет Ми-17 направи 25 пуска, като изля над 62 тона вода. Участието на вертолет Ми-17 в погасяването на пожара продължи и на следващия ден, 23 юли. За два часа и половина, при силен вятър и турболенция бяха извършени 29 пуска и хвърлени над 72 тона вода.
Техниката и военнослужещите от ВВС се включват по искане на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, след разрешение на Началника и отбраната и по заповед на командира на ВВС. Освен военнослужещите на борда на вертолетите при всяка задача присъства координатор от ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“.
|
« 1 2 3
475 476 477 » |
|
 |