 |
27.03.2023 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов ще изнесе лекция в Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“ – Велико Търново по покана на началника на НВУ бригаден генерал Иван Маламов. Лекцията на тема „Мотивацията да служим на България“ ще се проведе на 28 март, вторник, в Дома на културата на университета. На нея са поканени курсанти от трите факултета и преподаватели. След лекцията е предвидена дискусия с обучаемите във висшето военно училище.
Началникът на НВУ ще представи пред министъра на отбраната специалностите и учебно-материалната база на военния университет.
|
27.03.2023 |
   „Пощенската марка е послание да съхраним славното ни минало; да не забравяме подвига и саможертвата на нашите герои и да сме горди с историята си“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов на церемонията за валидиране на пощенско-филателно издание „110 години Балкански войни (1912 - 1913)“ днес, 27 март. Министърът на отбраната е председател на Националния инициативен комитет за честването през 2022 – 2023 г. на 110 години от Балканските войни (1912 - 1913). Комитетът е създаден с решение на Министерския съвет от 6 октомври 2022 г. и в него влизат представители на министерства, културни, образователни и научни институции.
„Балканските войни представляват естествено продължение на национално-освободителните борби на българския народ от XIX в. с военни средства. Те са закономерен акт, следствие на несправедливите решения на Берлинския договор, довел до разпокъсване на изконните български земи. Славните победи предизвикват възхищение, яркият стремеж към свобода и обединение буди възторг, а изводите и поуките и до днес вълнуват историци, изследователи и публицисти“, каза още министър Стоянов.
Той допълни, че със създаването на Националния инициативен комитет за честването на 110 години от Балканските войни е продължена изградената през годините традиция за отбелязване на бележити годишни от българската военна история. „Поставяйки акцент върху участието на Българската армия в Балканските войни, подвига и саможертвата на българските герои в борбата за национално освобождение и обединение, Националният комитет допринася за популяризирането на българската бойна слава“, отбеляза министърът на отбраната. Той пожела успех в реализирането на всички проекти и събития, свързани с отбелязването на 110-ата годишнина от Балканските войни.
Главният изпълнителен директор на „Български пощи“ Филип Алексиев съобщи, че темата за Балканските войни е интерпретирана многократно в 140-годишната история на българското маркоиздаване. През 1987 г. е издадена пощенска марка по повод 75-ата годишнина от обявяването на Балканската война, а през 2013 г. е пусната в употреба серия от 4 пощенски марки на тема стогодишнината от Балканските войни.
Пощенската марка „110 години Балкански войни“ бе пусната в употреба от министъра на отбраната Димитър Стоянов, главния изпълнителен директор на „Български пощи“ Филип Алексиев и началника на политическия кабинет на министъра на отбраната Владко Владов. Пощенско-филателното издание представлява пощенска марка с винетка, с номинал 1.90 лв., тираж 5200 броя и специален пощенски печат. Художник е Дамян Дамянов, който е изобразил документална фотография на генерал Георги Вазов пред пленени турски оръдия от 1913 г.
|
27.03.2023 |
  „Като наследник и носител на пламъка, ентусиазма и заветите на първопроходците във военната авиация, възстановеното преди 3 години Висше военновъздушно училище „Георги Бенковски“ има амбицията да се превърне в авторитетен център за комплексно авиационно образование – за подготовката на висококвалифициран летателен и технически състав и на специалисти по ръководство на въздушното движение, не само за нуждите на отбраната, но и за целия сектор за сигурност, за гражданската авиация и за авиационната индустрия и бизнеса“.
С тези думи заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска откри Първата международна курсантско-студентска седмица във ВВВУ „Георги Бенковски“. Във форума участват курсанти и студенти от военни училища и академии от Румъния, Гърция, Чешката република, Полша, Испания, Португалия и САЩ.
По думите на заместник-министъра реализирането на тези амбиции минава през радикална модернизация на учебната база и пълна професионална сертификация на обучението по националните, европейски и международни стандарти. „Съществен елемент от тази амбициозна политика на училището е активното му международно сътрудничество и отварянето му към регионалния образователен пазар“, посочи Теодора Генчовска.
„На тези от вас, които са решили да посветят живота си на небето и на летенето, ще кажа: тук е точното място, за да получите символично професионално причастие. България е една от люлките на военната авиация и е оставила трайна диря в световната история на въздухоплаването и военновъздушните сили“, каза още Генчовска.
В словото си тя очерта ключови моменти в историята на военната ни авиация, акцентира на значимия български принос в областта на авиационната теория и практика и подчерта богатите традиции в обучението и подготовката на летателен и технически състав.
Първата международна курсантско-студентска седмица се организира от ВВВУ „Георги Бенковски“ и ще продължи до 1 април. Целта на форума е да спомогне за подобряване на сътрудничеството между военните образователни институции от страните-участници, да спомогне за повишаване на обмена на курсанти, студенти и преподаватели и да създаде благоприятна основа за бъдещи съвместни проекти по различни програми, научни изследвания и разработки в сферата на отбраната и авиацията.
|
27.03.2023 |
Дежурен екипаж на самолет C-27J „Spartan“ от 16-а авиационна база „Враждебна“ беше задействан вечерта на 26 март със задача да транспортира медицински екип от Военномедицинска академия при създадена донорска ситуация за органна трансплантация.
Самолетът излетя в 17.49 ч. и кацна на летище Горна Оряховица в 18.21 ч. В 22.52 ч. същата вечер самолетът се приземи обратно на летище София, като задачата по транспортирането на медицинския екип беше изпълнена успешно.
Командир на екипажа е подполковник Пламен Дончев, помощник-командир – капитан Николай Калайджиев и борден инженер – майор Мирослав Пипев.
|
26.03.2023 |
Министърът на отбраната Димитър Стоянов и главният изпълнителен директор на „Български пощи“ Филип Алексиев ще пуснат в употреба пощенско-филателно издание, посветено на 110 години от Балканските войни (1912 - 1913). Церемонията ще се проведе на 27 март, понеделник. На официалното валидиране на марката ще присъства и началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Пощенско-филателното издание се състои от пощенска марка в блок и специален пощенски печат. Събитието е част от програмата на Националния инициативен комитет за отбелязване на 110-ата годишнина от Балканските войни, чийто председател е министърът на отбраната.
|
23.03.2023 |
 Двустранните отношения в областта на отбраната обсъдиха днес министърът на отбраната Димитър Стоянов и Лео Дохърти, парламентарен заместник-държавен секретар за Европа на Великобритания. В срещата, която се състоя в министерството на отбраната, участваха и Н. Пр. д-р Роб Диксън, посланик на Великобритания и заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска.
Министър Стоянов отбеляза отличните взаимоотношения между двете страни като съюзници в НАТО и партньори в общи предизвикателства и инициативи. Той благодари за оказваната от Великобритания подкрепа и сътрудничество.
Министър Стоянов запозна Лео Дохърти с направеното до момента по отношение на проектите за модернизация, както и с основните цели и предизвикателствата, пред които е изправено министерството.
Парламентарен заместник-държавен секретар Дохърти благодари за ползотворното сътрудничество и усилията на България в подкрепа на Украйна. Той подчерта, че България и Обединеното кралство са близки съюзници в НАТО и изрази увереност, че отношенията между двете страни в областта отбраната ще продължат да укрепват.
|
23.03.2023 |
   Министърът на отбраната Димитър Стоянов награди днес, 23 март, военнослужещи от състава на 16-а авиобаза Враждебна и медици от Военномедицинска академия, които участваха в дейностите в помощ на пострадалите от голямото земетресение в Република Турция в началото на февруари.
„Вие показахте героизъм в мирно време. Показахте, че на Българската армия може да се разчита във всеки един момент. Благодарение на Вас ние показахме на нашите съседи, че могат да разчитат на нас“. С тези думи министър Стоянов се обърна към наградените. Той припомни, че благодарение на бързата и професионална работа на военнослужещите само в рамките на два часа на 6 февруари бе създадена организация за превозването на техника, спасителни екипи и медици в помощ на съседна Турция.
„Това е поредното доказателство, че на Българската армия може да се разчита в трудни моменти. Доказахме го и в Карловско, доказахме го и след земетресението, доказваме го и с всеки полет за медицинска евакуация с участието на нашите медици. Хората разчитат на нас и това е благодарение на Вашите умения, благодарение на това, че доказахте, че може да се справите във всеки момент с всякакви сложни задачи“, подчерта министър Стоянов. Той изказа персонална благодарност на всеки един от отличените военнослужещи.
„Знаем, че винаги можем да разчитаме на Вас“, обърна се началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов към наградените военнослужещи. „Винаги съм твърдял, че Българската армия е близо до хората с действията си по третата мисия на Въоръжените ни сили, но в този момент бяхме близо и до нашите съседи в братска Турция“, подчерта той.
Адмирал Ефтимов посочи, че за да бъде страната ни една от държавите, които първи се отзоваха след опустошителните трусове в южната ни съседка, основна заслуга имат обученият летателен, инженерно-технически и наземен състав от Военновъздушните сили и екипите от Военномедицинска академия. „Реагирахме своевременно, защото имаме изправна техника, отработени процедури и тренираме, за да бъдем готови за такива действия“, посочи началникът на отбраната.
Адмирал Ефтимов запозна наградените военнослужещи с благодарственото писмо, получено от началника на Генералния щаб на Въоръжените сили на Република Турция армейски генерал Яшар Гюлер. В него той изразява благодарност за ценната подкрепа, която България е оказала на страната им, както и своите пожелания към българските военнослужещи за здраве и благополучие.
С наградни знаци бяха отличени подполковник Пламен Дончев, капитан Николай Георгиев, майор Мирослав Пипев, капитан Любомир Кирилов, майор Цветан Станимиров, капитан Синан Емин, старшина Мария Борисова и младши сержант Илия Деков.
На тържествената церемония присъстваха членове на ръководството на Министерството на отбраната и Щаба на отбраната, висши офицери от Българската армия.
|
23.03.2023 |
 Военноморските сили (ВМС) на Република България ще се включат в националното военноморското учение с международно участие на Военноморските сили на Румъния ,,SEA SHIELD 2023”. Днес, 23 март, фрегатата “Верни” и базов миночистач “Прибой” отплаваха за учението, което ще протече на няколко етапа. След напускане на Военноморска база Бургас и преход до пристанище Констанца, екипажите на корабите ще проведат работни срещи, свързани с организацията и провеждането на учението. Същинската част ще започне с излизане на корабите от пристанището и изпълнение на планираните епизоди в акваторията на Черно море. След края му българските военни кораби ще извършат обратен преход до пункта за постоянно базиране.
Сред целите на плаването са: повишаване на нивото на оперативната съвместимост с ВМС на съюзническите страни; усъвършенстване на подготовката и способностите на личния състав на корабите за участие в провеждането на учения; усъвършенстване на тактиките, техниките и процедурите при съвместно плаване в съюзнически формат.
|
22.03.2023 |
Военнослужещи от Сухопътните войски унищожиха невзривен боеприпас, открит в ж.к. „Манастирски ливади“ в София. Формированиeто за овладяване и/или преодоляване на последствията от бедствия за унищожаване на невзривени боеприпаси от 78-ми батальон за осигуряване е задействано вчера, 21 март. Искането е отправено от главния секретар на МВР - за разузнаване, обезвреждане и транспортиране на 120 мм фугасен снаряд. Със заповед на командира на Сухопътните войски, формированието под ръководството на лейтенант Владислав Ставрев унищожи днес намерения невзривен, силно корозирал боеприпас при стриктно спазване на мерките за безопасност на учебен център “Сливница“.
|
20.03.2023 |
„България и българското правителство не подготвят допълнително споразумение за предоставяне на военна и военно-техническа помощ на Украйна“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов пред български журналисти в Брюксел след края на съвместното заседание на министрите на отбраната и на външните работи на държавите-членки на ЕС в рамките на Съвет „Външни работи“/Отбрана. „На заседанието днес беше обсъден проект за съвместно предоставяне и придобиване на 155-мм снаряди. България не е част от тази обща обществена поръчка и няма как да бъде, тъй като ние не използваме боеприпаси с такъв калибър. Българската армия не разполага със средства, които могат да използват 155-мм снаряди“, подчерта министър Стоянов.
„Българската армия е предоставила това, което може; ние сме под нормативите със запасите, така че няма как да бъде предоставена допълнителна военна помощ и съответно – мунициите, които се търсят“, поясни министър Стоянов в отговор на въпрос. По думите му - в заводите „Терем“, които са с принципал Министерството на отбраната, такива снаряди не се произвеждат; за възможностите на други предприятия от военнопромишления комплекс компетентно е Министерството на икономиката.
Той подчерта, че общите обществени поръчки са предпочитани, включително от българската страна. „Така се постига унифицираност, както и по-ниска цена, тъй като обемите, които се поръчват, са доста по-големи. По тази причина България стана част от т.нар. общо европейско небе (инициативата European Sky Shield) за придобиване на зенитно-ракетни комплекси. Идеята е да бъдат съвместими абсолютно всички комплекси и да бъдат придобивани на по-ниска цена“, поясни министър Стоянов.
На заседанието на съвета днес бяха разгледани способите за засилване на ефективността на европейския инструмент за мир. Той е създаден преди войната в Украйна и цели повишаване капацитета както на страни-членки, така и на страни – партньори – посочи още министърът на отбраната.
|
19.03.2023 |
Министър Димитър Стоянов ще участва в съвместно заседание на министрите на отбраната и на външните работи на държавите-членки на ЕС в рамките на Съвет „Външни работи“ в Брюксел.
На заседанието ще бъде дискутиран годишният доклад на Върховния представител по изпълнението на Стратегическия компас за сигурност и отбрана.
На 20 и 21 март 2023 г. министърът на отбраната ще участва и в първото издание на Форума за партньорства на ЕС в областта на сигурността и отбраната. Планира се такъв форум да се провежда на всеки две години. Целта е повишаване на ефективността и координацията на усилията на ЕС за засилване на сътрудничеството с партньорите по линия на Общата политика за сигурност и отбрана.
Форумът ще стартира с дискусии на министрите на отбраната и на външните работи на държавите-членки на ЕС и с министрите на отбраната на страните-партньори по въпросите на съвместното управление на съвременните предизвикателства пред сигурността в глобален мащаб.
|
18.03.2023 |
„Целта на посещението на европейския комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон беше единствено и само да оцени възможността за увеличаване на производствения капацитет на нашата отбранителна индустрия с оглед необходимостта от производството на боеприпаси за попълване на запасите на страните-членки на ЕС и НАТО“. Това каза министърът на отбраната Димитър Стоянов днес, 18 март, в предаването „Брюксел 1“ на телевизия Bulgaria ON AIR. „Предложението на еврокомисаря е и с друго значение – откриването на нови работни места и съответно данъците от производството да останат в България“, допълни той. Министърът на отбраната разясни, че за да се попълнят запасите от боеприпаси, трябва да се увеличи производството основно на 155- милиметрови снаряди. „Българската армия все още не използва такива снаряди, но с нейната модернизация ще бъде променен и калибърът на използваните боеприпаси. Ние сме бъдещи потребители и подготовката на такова производство би помогнало армията да създаде необходимите си запаси от боеприпаси“, посочи министър Стоянов. „До края на януари България предостави на украинската страна въоръжението и боеприпасите по споразумението с Украйна, ратифицирано от Народното събрание. Това, което беше предоставено е в топ три от исканията на Украйна“, припомни министър Стоянов. Министерството на отбраната е предоставило и хуманитарна помощ в рамките на 7 милиона лева, 50-60% от които предстои да бъдат възстановени от фонд на Европейския съюз. „Допълнително споразумение за изпращане на въоръжение в Украйна няма, служебният кабинет стриктно изпълнява решенията на Народното събрание“, посочи той. „Категорично няма да изпращаме войски в Украйна. Интерпретациите на промените в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България бяха крайно неудачни в една сложна предизборна ситуация“. Така министърът на отбраната коментира опитите за манипулирането на общественото мнение с предоставяне на грешна информация, заигравайки се със страховете на хората. „Средствата за Българската армия не трябва да бъдат орязвани“, категоричен беше министърът на отбраната по темата за бюджета. „България има национален план за 2% от БВП за отбрана през 2024 г. През 2023 г. този процент е 1,85%. Националният план е представен и пред нашите съюзници в НАТО и се надявам да бъде изпълнен“, каза той и отново посочи, че 2% от БВП няма да бъдат достатъчни за модернизацията на Българската армия. „Нашите съюзници вече коментират, че 2% трябва да бъде най-ниското ниво. Трябва да се стремим да гледаме в перспектива за увеличаване на разходите за отбрана. Не може да се спира модернизацията на Българската армия“, заяви той. По друга актуална тема – охраната на държавната граница, Димитър Стоянов съобщи, че в момента над 400 военнослужещи участват в помощ на своите колеги от МВР. Българската армия оказва съдействие и с транспорт, и с допълнителни средства за логистика. Ремонтирани са 110 км от оградното съоръжение по държавната граница и дейностите по възстановяване на изправността продължават. Министърът на отбраната посочи, че се очаква засилване на мигрантските потоци и помощта, която Българската армия оказва по охраната на държавната граница ще продължи и след април. „Натискът върху границата ни е значителен. Необходими са технически средства, които трябва да бъдат разположени по границата – системи за видеонаблюдение, датчици и т.н.“, посочи министър Стоянов. „Шансовете за предоставяне на финансови средства от ЕС за дооборудване на българската граница са изключително големи. Над 100 км. от границата не са защитени от технически средства, а за тях трябват финансови ресурси. Не трябва да се забравя фактът, че тази граница не е само българска, тя е външна граница и на ЕС и разходите за поддръжка би трябвало да бъдат споделени“, отбеляза той.
|
17.03.2023 |
Втори български пилот завърши курса за усвояване на самолет F-16. Капитан Тодор Тодоров успешно премина основния курс след своя колега капитан Александър Велинов, който се дипломира през 2022 г. Церемонията по завършването на обучението се проведе в базата на Националната гвардия на САЩ в Тусон, Аризона.
Съгласно договора от 2020 г. за придобиване на самолети F-16 Block 70 в САЩ ще бъдат обучени 14 български пилота. Към момента 8 летци се намират на различен етап от обучението си, като се очаква през тази година всички 14 пилота да се включат в графика. Той се актуализира регулярно в зависимост от постигнатите резултати.
|
17.03.2023 |
Заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска и посланикът на Република Гърция в България Н. Пр. Алексиос Мариос Либеропулос обсъдиха двустранните отношения в областта на отбраната на среща днес. Те подчертаха отличното сътрудничество между двете държави както в регионалните инициативи, така и в съюзнически формат. Очертани бяха и перспективите за развитие на двустранния диалог.
Заместник-министър Генчовска изказа благодарност за приноса на въоръжените сили на Гърция в Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която България е страна-домакин. Гърция беше една от първите държави, които заявиха участие в бойната група и се включиха във формированието с противотанков взвод.
Сред основните дискутирани теми по време на разговорите беше проектът „Военна мобилност“ към Постоянното структурирано сътрудничество в областта на отбраната (ПССО) между държавите-членки на Европейския съюз и възможностите за сътрудничество между България и Гърция в контекста на проекти от общ интерес. Обсъдени бяха и процесите по разширяване на НАТО и ЕС в региона на Западните Балкани. Заявено бе, че България и Гърция ще продължат взаимодействието си в областта на образованието и подготовката на военни кадри и цивилни служители, както и в обмена на обучаеми в рамките на образователни програми.
В срещата в Министерството на отбраната участваха директорът на дирекция „Отбранителна политика и планиране“ бригаден генерал Радостин Илиев и аташето по отбрана на Република Гърция полковник Димитриос Сакеларис.
|
16.03.2023 |
„Военната мобилност е приоритет на нашето военностратегическо и политическо ръководство, особено в контекста на променената среда за сигурност. Бързото и гладко придвижване на военен персонал и оборудване е от голямо значение за сигурността на нашите страни както в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС, така и в контекста на колективната отбрана на НАТО“. Това каза заместник-министърът на отбраната Теодора Генчовска днес, 16 март, на откриването на 12-ата среща на страните от проекта „Военна мобилност“ към Постоянното структурирано сътрудничество в областта на отбраната (ПССО) между държавите-членки на ЕС. „За да постигнем значителен напредък в областта на военната мобилност, трябва да продължим усилията си за хармонизиране и стандартизиране на националните законодателства по отношение на трансграничните процедури и на сроковете за издаване на разрешения за движение, така че да поддържаме нивото на амбиция, поставено през юни 2018 г. и през март 2022 г. със Стратегическия компас на ЕС“, посочи тя в обръщението си към участниците в срещата. Заместник-министърът на отбраната отбеляза, че в дискусиите на неформалната среща на министрите на отбраната на страните-членки на ЕС, проведена през изминалата седмица в Стокхолм, е изтъкнато значението на важен аспект, свързан с военната мобилност - адекватността на транспортната инфраструктура за придвижването на военен персонал и техника.
Срещата, на която нашата страна е домакин, е организирана от дирекция „Логистика“ в Министерството на отбраната съвместно с координатора на проекта – Министерството на отбраната на Кралство Нидерландия. В нея участват представители на 27 страни по проекта, както и на Европейската служба за външна дейност, Военния секретариат на Европейския съюз, Европейската агенция по отбрана, Командването по поддръжка и осигуряване на НАТО и на структури на Европейската комисия по мобилност и транспорт.
В откриването на форума участва бригаден генерал Хени Баумън, заместник-началник щаб по логистиката в Щаба на отбраната на Кралство Нидерландия. Той запозна участниците с изпълнението на проекта и представи основните направления за работа.
Военната мобилност е инициатива на ЕС от 2017 г., чиято цел е осигуряването на бързо и ефективно придвижване на военни контингенти и оборудване на територията на страни-членки на Съюза чрез всички видове транспорт. От март 2018 г. стартира проектът „Военна мобилност“ в рамките на ПССО. Основната цел на проекта е да се координират националните дейности, насочени към подобряване на придвижването на сили, включително хармонизиране на процедурите и времето за издаване на разрешения за преминаването на военни контингенти и оборудване през националните граници на държавите-членки за участие в операции и многонационални учения.
|
« 1 2 3
497 498 499 » |
|
 |