 |
04.12.2023 |
   „Доброто сътрудничество в областта на отбраната между Република България и Република Северна Македония спомага за развитието на икономическите и социалните отношения между двете страни.“ С тези думи министърът на отбраната Тодор Тагарев се обърна към студенти от Република Северна Македония и българските им колеги, които гостуваха в Министерството на отбраната по негова покана, днес, 4 декември. „В областта на отбраната и военното дело имаме много възможности и трябва да ги използваме по най-добрия начин, за да градим заедно общото си бъдеще“, подчерта той.
Взаимодействието между Република България и Република Северна Македония в рамките на НАТО беше основна тема в обръщението на министър Тагарев към студентите от двете държави. Той представи пред тях основни моменти от дейността си, откакто е поел поста през лятото на 2023 г. Специално внимание беше обърнато на модернизационните проекти на Българската армия и увеличението на ресурсите за отбрана в отговор на повишените рискове и заплахи вследствие на войната на Русия в Украйна.
Двете страни придобиват един и същи тип бойни машини за Сухопътните войски - „Страйкър“, и това създава много добри условия за бъдещо взаимодействие, подчерта министърът. По думите му, амбицията на България е да бъде изграден регионален център за ремонт и поддръжка на бойните машини тип „Страйкър“.
Той акцентира върху изграждането и дейността на многонационалната бойна група на НАТО в България, в чийто състав участват военнослужещи от Република Северна Македония. „Днес не можем самостоятелно да гарантираме отбраната си, затова работим заедно с нашите съюзници“, подчерта министър Тагарев.
Той припомни, че военнослужещи от двете страни участват в съвместни учения и подготовки, както и в състава на КФОР в Косово, което е от пряк интерес за регионалната сигурност. „Имаме готовност да поддържаме участието си в двете операции в Косово и Босна и Херцеговина“, подчерта министър Тагарев.
„Имаме много добро сътрудничество във военното образование като офицери от армията на Република Северна Македония редовно се обучават във Военната академия „Г. С. Раковски“. Има интерес и към други наши висши военни училища. Перспектива за обучение на македонски студенти има в областта на военната медицина. Учени и експерти от различни организации работят заедно по общи киберпроекти в сферата на сигурността, посочи още министърът на отбраната. Той подчерта също и взаимодействието на двете страни в рамките на Процеса на срещи на министрите на отбраната от Югоизточна Европа (SEDM).
„Нямаме никакви противоречия в областта на отбраната и въоръжените сили. Работим много тясно заедно на всички равнища на ниво Министерство на отбраната и Въоръжени сили на двете страни, което допринася за по-добро общо бъдеще“, подчерта министър Тагарев.
След срещата с министъра на отбраната експерти от дирекция „Отбранителна политика и планиране“ представиха пред студентите приоритетите в отбранителната политика на Министерството на отбраната в контекста на членството в НАТО. Специално внимание бе отделено върху аспекти от двустранното сътрудничество и сътрудничеството в рамките на НАТО между България и Република Северна Македония, както и върху техния принос за сигурността на Алианса. Младежите проявиха интерес към актуални рискове и заплахи за сигурността в региона и света и възможните отговори на НАТО и страните-членки; предизвикателствата в отношенията между двете държави, перспективите за съвместно обучение и др.
След официалните срещи те имаха възможност да разгледат сградата на Министерството на отбраната и да се запознаят с нейната история.
Студентите от Република Северна Македония са в София по инициатива на Софийския форум за сигурност и с подкрепата на Департамента за публична дипломация на НАТО. Заедно с български студенти те участваха в младежка конференция на тема: „Отговорът на НАТО на предизвикателствата пред сигурността в непредсказуемата международна среда“, която се проведе по-рано днес в Централния военен клуб.
|
01.12.2023 |
Народното събрание ратифицира днес, 1 декември, международния договор (LOA) BU-B-UCP „Придобиване на бойни машини Страйкър“ със 148 гласа „за“, 54 „против“ и 5 „въздържал се“.
Министърът на отбраната Тодор Тагарев благодари на народните представители, които подкрепиха Проекта за инвестиционен разход и ратификацията на договора. „Днес Вие ще направите един малък празник за Сухопътните войски, които над 35 години очакват нова бойна техника“, обърна се той към депутатите.
Договорът е изготвен съобразно изискванията на американското законодателство за военни продажби по Програмата Foreign Military Sales (FMS), която регламентира възможностите за придобиване на американско военно оборудване и техника. В хода на дебата министър Тагарев разясни, че правителството на САЩ работи по този начин с над 60 страни в света, което на практика представлява почти целия демократичен свят. Той увери народните представители, че в договора, който е първият от серията договори по Проекта за инвестиционен разход, има уточнени количества и срокове и че той предвижда значително индустриално участие. „Очакваме това да доведе до значим индустриален ефект не само при изпълнение на договора за доставка на машините, но и за последващата им поддръжка, т.е. в резултат на този договор осигуряваме работа десетилетия напред“, подчерта министър Тагарев. Той посочи, че плащането трябва да приключи преди доставката на последните машини и уточни, че в тази рамка страната ни е избрала и договорила най-добрия вариант, като са взети под внимание възможностите за плащания по години и други разходи от бюджета на Министерството на отбраната.
*** Прогнозната стойност на международния договор (LOA) BU-B-UCP „Придобиване на бойни машини Страйкър“ е 1,208,560,357.00 щатски долара. Той ще влезе в сила след превеждането на първоначалната вноска по него, която е в размер на 263 360 000 щатски долара. Договорът предвижда разсрочено плащане на годишни вноски в периода 2023-2027 г.
Гарант на процеса за предоставяне на американски отбранителни продукти, услуги и обучение по изпълнението на договора е американското правителство.
Договорът „Придобиване на бойни машини Страйкър“ е подписан на 17 ноември 2023 г. от директора на дирекция „Политика по въоръженията“ в Министерството на отбраната на основание на Решение на Министерския съвет от заседанието, проведено на 1 ноември 2023 г., и в САЩ – на 26 септември 2023 г.
Договорът предвижда придобиване на 198 бойни, разузнавателни и командно-щабни машини, специални машини за ядрено, химическо и биологично разузнаване, за медицинска евакуация, за инженерно осигуряване, транспортни и евакуационни машини. Срокът за производство и доставка на машините е около 36 месеца от възлагането на договора за производство от страна на Сухопътните войски на САЩ. Началото на доставките е предвидено за третото тримесечие на 2025 г., а краят им - за първото тримесечие на 2028 г. Основното количество от бойни и спомагателни машини ще бъде доставено през 2026 г. и 2027 г., с темп на доставките - 10 машини на месец.
Предвиждат се възможности за индустриално сътрудничество, трансфер на технологии и създаване на способности в „ТЕРЕМ - Холдинг“ ЕАД.
|
01.12.2023 |
  Военномедицинската академия отбеляза тържествено днес, 1 декември, 132-ата годишнина от нейното създаване. Министърът на отбраната Тодор Тагарев прие почетния караул на Националната гвардейска част, построен в чест на празника. Пред Паметника на загиналите медицински чинове бяха положени венци и цветя от политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната, вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, министъра на здравеопазването проф. д-р ХристоХинков.
„Министерството на отбраната високо цени работата, усилията и всеобхватните грижи, които ежедневно полагате за живота и здравето на българските военнослужещи“, се казва в поздравлението на министър Тагарев към ръководството и колектива на ВМА. „Научното и професионално израстване на екипа, в съчетание с усилията за модернизация, технологично обновяване, въвеждане и прилагане на световните достижения в медицината отреждат на Военномедицинска академия водещо място и в системата на националното здравеопазване като авторитетна институция, задаваща високи стандарти за диагностика, лечение и рехабилитация“, подчертава министър Тагарев.
„За мен е чест и гордост да ви поздравя по случай рождения ден – 132 години от основаването на Военномедицинска академия, и да изразя благодарността на всички военнослужещи и цивилни служители от Българската армия за грижата, вниманието и отношението, които имате към нас. Вашият професионализъм, знания и умения на световно ниво поддържат физическото и психическото състояние на мъжете и жените в униформа, за да могат те с увереност да изпълняват воинския си дълг“, обърна се началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов към личния състав на ВМА. Той изказа своята признателност към военните медици за това, че те винаги са до Българската армия в мирно и във военно време - във формированията, на полигоните и на плавания, при учения и подготовки, в мисии и операции в чужбина.
„Иска ми се Българската армия да следва модела на развитие на Военномедицинска академия, да се радваме на същия обществен консенсус и да ни дават същия приоритет, да имаме същия темп на развитие на въоръжение, техника и модернизация, да бъдем така привлекателни за младите хора и военната професия да привлича с възможности за личностно и професионално развитие. Работим в тази насока и следваме модела на ВМА“, отбеляза адмирал Ефтимов.
„Успяхме да направим Военномедицинската академия най-високотехнологичната болница в България, най-добре подготвените кадри на световно ниво и да обучаваме собствени кадри“, заяви началникът на ВМА генерал-майор проф. Венцислав Мутафчийски. „Колеги, вие продължавате да бъдете голямата надежда за много нуждаещи се със сърцатата си работа и човечност, с вярата занапред и с личния си пример, който давате на идващите след нас поколения цивилни и военни медици“. С тези думи той благодари на личния състав на ВМА за техния всеотдаен труд.
За високи професионални постижения по време на тържественото събрание във ВМА заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов връчи награди от името на министъра на отбраната на медици.
|
01.12.2023 |
 Днес, 1 декември, министърът на отбраната Тодор Тагарев се срещна с парламентарния секретар към министъра на външните работи на Канада и народен представител Роб Олифант и с посланика на Канада за Румъния и България Н. Пр. Гавин Бюкан, за да обсъдят двустранното сътрудничество в областта на отбраната.
Основни теми на разговор бяха динамично променящата се среда на сигурност и рисковете и заплахите за сигурността в Черноморския регион. Друг акцент на разговорите беше необходимостта от постоянна адаптация към новата среда и заделянето на повече средства за отбрана и превъоръжаване.
Двете страни се съгласиха, че подкрепата за Украйна е дългосрочен ангажимент и споделиха информация относно своя принос.
|
01.12.2023 |
  България участва в петнадесетото издание на учението на НАТО по киберзащита „Cyber Coalition 2023“, което е сред най-големите киберучения в света. Тази година в него се включиха повече от 1000 участници от над 30 структури на НАТО, страните-членки, партниращи нации и структури на ЕС.
„Тези учения са особено ценни за отработване на взаимодействията между отделните заинтересовани страни в държавата. Ние разчитаме, че в сложна ситуация усилията ни ще бъдат подкрепени от нашите съюзници, така че за нас е ключово да разполагаме с изградени и работещи механизми за взаимодействие“, с тези думи министърът на отбраната Тодор Тагарев се обърна към участниците от българска страна в учението по време на посещението си в Института по отбрана „проф. Цветан Лазаров“. Той добави, че една от задачите на Стратегическия преглед на отбранителната политика е именно да бъде идентифициран и предложен такъв механизъм за взаимодействие на национално ниво. Министър Тагарев изрази задоволство от участието на студенти и курсанти, което е съществен елемент за изграждане на капацитет за справяне с такива задачи и подчерта, че киберучения следва да се организират и на национално ниво поне веднъж или два пъти в годината.
По време на учението „Cyber Coalition 2023“ се упражняват реалистични сценарии, включващи използването на съвременни заплахи и ефекти в киберпространството. Основната цел е да се изгради кибер коалиция от структури на НАТО, на страните-членки и на партньорски държави, с цел укрепване на способностите на Алианса да възпира, защитава и да противодейства на заплахите в киберпространството.
В рамките на учението страната ни, която участва за единадесети път, си постави следните национални цели: да се създаде съвместен екип с представители на държавни структури, бизнеса и академичната общност, да се усъвършенства подготовката и натренираността на участниците за справяне с кибератаки и инциденти и да се отработят и тестват процедури и консултации за реагиране, докладване и сътрудничество на национално и съюзно ниво.
|
» архив новини
|
 |