 |
15.04.2021 |
Министрите на външните работи и на отбраната на страните-членки на НАТО проведоха извънредна видеоконферентна среща на 14 април 2021 г. Форумът бе посветен на перспективите пред присъствието на НАТО в Афганистан и обстановката в и около Украйна. В срещата участваха намиращите се в Брюксел държавен секретар на САЩ Антъни Блинкен и секретар по отбрана Лойд Остин.
Министрите взеха решение за започване на постепенно и контролирано изтегляне на мисията на НАТО в Афганистан „Решителна подкрепа“ от 1 май 2021 г. Процесът ще е планиран и координиран и ще приключи в рамките на няколко месеца. Независимо от предстоящото прекратяване на мисията, министрите препотвърдиха ангажимента си към дългосрочната сигурност в Афганистан, мирния процес и стабилността в страната.
От страна на България беше изразена подкрепа за координираното и постепенно изтегляне на „Решителна подкрепа“. Подчертахме необходимостта от внимателно планиране на процеса и единен подход в консултациите и дейностите на съюзниците, с цел гарантиране на максимална сигурност на силите. Изтъкнат бе трайният ни ангажимент към общите усилия за постигане на дългосрочен мир в Афганистан.
Към момента Въоръжените сили на Република България участват в мисия „Решителна подкрепа“ с контингент с общ състав до 120 военнослужещи, разположени в база „Летище Баграм“ и в щаба на мисията в Кабул. Българските военнослужещи изпълняват задачи по охрана на базите за разполагане и по подпомагане работата на щаба в областите специални операции, личен състав и логистика.
На срещата бяха обсъдени и продължаващата ескалация на напрежението в и около Украйна, вследствие на продължаващото струпване на руски войски и въоръжение в близост до границите на страната. Съюзниците единодушно осъдиха руските действия и потвърдиха твърдата си подкрепа за суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна в международно признатите й граници.
|
14.04.2021 |
   Министърът на отбраната Красимир Каракачанов и началникът на Военната академия генерал-майор Груди Ангелов откриха барелеф на Георги Ст. Раковски днес, 14 април, по време на тържественото честване на 200-годишнината от рождението на великия революционер и възрожденец и патрон на Академията. С военен ритуал пред паметника на Раковски бяха поднесени венци и цветя.
На тържественото честване присъстваха още заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, представители на министерството на културата и други институции.
„Надявам се новият министър на отбраната да бъде човек, който ще продължи да развива процесите на модернизация и повишаване на бойните способности на нашата армия, да продължи политиката на увеличаване на доходите, да се придобиват жилища за нашите военнослужещи, да се подобрява социалният пакет. Започнахме доста амбициозно, четири години работихме упорито и мисля, че оставяме добро наследство. От тук нататък е въпрос на енергия да се продължи“. Това каза министърът на отбраната Красимир Каракачанов в отговор на журналистически въпроси.
Той сподели, че една от първите задачи, които ще има бъдещият министър на отбраната, е подготовката на бюджета за отбраната и Въоръжените сили. „Надявам се той да не бъде рязан, както се случваше преди моя мандат“, добави той.
„И преди да стана министър, и докато бях такъв, и след като вече няма да съм - армията ще продължи да бъде в сърцето ми. Ще продължа да помагам с каквото мога за това да имаме боеспособна армия. Армия, с която да се гордеем, а не само да гледаме на парадите“, заяви министър Каракачанов. На бъдещия министър той пожела да не забравя, че „Който не храни своята, храни чужда армия“.
|
13.04.2021 |
  Министърът на отбраната Красимир Каракачанов награди представители на завода в Беларус, изпълнил ремонтно-възстановителните дейности на самолетите Су-25, както и военнослужещи и цивилни служители за проявения професионализъм при сътрудничеството с беларуската страна по този проект. „За тези 4 години свършихме някои добри неща за българската авиация, но това, което успяхме да изпълним на сто процента, е ремонтът и възстановяването на самолетите Су-25“. С тези думи министър Каракачанов се обърна към наградените на церемонията в министерството днес, 13 април. „Въпреки че имаше много скептици, въпреки че имаше много противници извън министерството (хора с догматично мислене, немислещи за българската авиация), ние успяхме да завършим този проект. Радвам се, че с нашите приятели от Беларус се разбрахме и те изпълниха една чудесна работа (както ме уверяват и командирът на Военновъздушните сили (ВВС) и офицерите в авиобазата в Безмер). Оставяме на разположение на нашите ВВС един самолет, който е изключително важен“, допълни той. Министър Красимир Каракачанов изрази увереност, че доверието и сътрудничеството с беларуската страна ще продължат.
Награден знак „За принос към Министерството на отбраната“ получиха Павел Иванович Пинигин, директор на Открито акционерно общество (ОАО) „558 Авиационен ремонтен завод“ – Република Беларус и Олег Гаврилович Мухачов, първи заместник-директор на завода. Те бяха отличени за доказан професионализъм и принос в развитието на военнотехническото сътрудничество с Република Беларус във връзка с успешното изпълнение на договора за възстановяване и ремонт на самолетите Су-25. От българска страна с награден знак „За вярна служба под знамената“, първа степен бяха наградени полковник Милен Димитров, командир на военно формирование 26 030 и о.з. полковник Валентин Иванов, предишният командир на формированието. С наградни знаци и предметни награди бяха отличени още военнослужещи от авиобазата, както и експерти от Министерството на отбраната. На церемонията присъстваха още началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров и други представители на министерството.
Директорът на ОАО „558 Авиационен ремонтен завод“ Павел Иванович Пинигин благодари на министър Каракачанов за сътрудничеството. Той му подари книга – албум „Наследството на Беларус“ с пожелание: „Нека тя да ви напомня за нашия общ завършен проект, за което ви благодаря лично на вас“.
|
13.04.2021 |
Двеста години от рождението на Георги Стойков Раковски и патронният празник на Военната академия ще бъдат отбелязани тържествено утре, 14 април. Проявите ще започнат с преждеосвещена литургия в храм „Св. Архангели“ в района на Академията. С тържествен ритуал пред паметника на Раковски ще бъдат поднесени венци и цветя в знак на почит и преклонение. Официално ще бъде открит и барелеф на видния възрожденец и революционер.
Събитието ще се проведе при спазване на предписаните от здравните власти противоепидемични мерки.
Уважаеми колеги, Каним Ви да присъствате на тържественото честване на 200 г. от рождението на Г. Ст. Раковски, което ще се състои от 10.00 ч. на 14 април 2021 г. във Военната академия. Пропускането в района на Академията ще бъде от 9.30 ч., заповядайте!
|
12.04.2021 |
    Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов поздрави личния състав на Висшето военновъздушно училище (ВВВУ) „Г. Бенковски и на Военновъздушната учебна база в Долна Митрополия по случай Международния ден на авиацията и космонавтиката днес, 12 април. “Командно-преподавателският състав и курсантите влагат усилия, умения, енергия и жар да възстановят традициите, заедно да надградим и създадем условия за устойчиво бъдеще“, заяви адмирал Ефтимов в словото си във ВВВУ „Георги Бенковски“. Той изрази задоволство, че идеята за възстановяване на ВВВУ се е оказала работеща.
„Пред очите ви расте нещо стойностно, за което поколения са отдали сили и енергия, превърнали са го в своя кауза. Вие имате своето предизвикателство да го възстановите и да го поставите в съвременните реалности. С признание към вашите предшественици, отправяме днес своя поглед напред и нагоре“, посочи адмирал Ефтимов. Той изрази убеденост, че има с какво да се гордеем като нация с традиции в авиацията и принос за развитието на космонавтиката.
„Светът се променя с бързи темпове и се развива високотехнологично, a нашата задача е да отговорим реципрочно, да бъдем адекватни и да можем да реагираме на предизвикателствата пред системите за сигурност. В основата на това до голяма степен стоят подготовката и образованието“, категоричен бе началникът на отбраната. Той посочи, че модернизацията и технологичното развитие на армията са основни цели, залегнали в Стратегическия преглед на отбраната, Програмата за развитие на Въоръжените сили 2032 и в Плана за развитие на Въоръжените сили до 2026 г. Адмирал Ефтимов подчерта, че за Военновъздушните сили (ВВС) приоритет е успешното приемане и усвояване на изтребителите F-16 Block 70, с което авиацията ни стъпва в 21-ви век. Сред ключовите проекти са също придобиването на нови трикоординатни радари, дистанционно управляемите системи за далечно и близко наблюдение, за командване, управление и целеуказване, за съвременна Противовъздушна отбрана.
„В НАТО космосът е приет като оперативен домейн. В момента тази концепция се операционализира, предстои изграждането на космически център на Алианса. Нашата амбиция е да имаме свои представители в него, изработва се национална позиция и се залагат доктринални и концептуални документи, които трябва да намерят своето практическо приложение и в учебните програми“, заяви адмирал Ефтимов. Той допълни, че България има кадри за този център, като се осъществява подбор на кандидати за специализирана подготовка, за да имаме своето национално представителство при откриването на този център.
Началникът на ВВВУ „Г. Бенковски“ бригаден генерал Юлиян Радойски отбеляза, че в утвърждаването на България като държава, която развива авиационна наука и участва в космическите изследвания, винаги активно са се включвали възпитаниците на висшето военно авиационно училище. „Няма нито една страна с нашите мащаби и население, която да е с двама космонавти и да е извела на орбита повече от 150 апаратури, прибори и системи, с които са проведени около 300 експеримента на борда на различни спътници и орбитални станции. Страната ни е 18-ата в света според класацията на ООН за държави, изпратили собствена научна апаратура в Космоса, шеста със собствен космонавт, трета, която произвежда специална космическа храна и е изпратила втори космонавт, само след СССР и САЩ“, припомни бригаден генерал Радойски в словото си пред курсанти и преподаватели.
В отговор на журналистически въпрос за поддръжката на учебната авиация, адмирал Ефтимов поясни, че тя е в обхвата на Закона за обществените поръчки, съгласно който има множество процедури и възможности за обжалване, в резултат се срещат определени затруднения. „Те са незначителни и не влияят пряко на подготовката на курсантите и на пилотите от ВВС. Надявам се към средата на годината да бъдат преодолени и да имаме такава бройка учебни самолети, която позволява нарастване на летателните часове“, категоричен бе началникът на отбраната.
За отбелязване на 60-ата годишнина от първия полет на човек в Космоса адмирал Ефтимов награди отличили се курсанти с книгата на изобретателя, инженера и авиатора Асен Йорданов „Вашите криле“. „Имате ли крилете на младостта, на дръзновението, на вашата амбиция – хоризонтите са отворени пред вас“, призова ги той.
В рамките на своето посещение във ВВВУ „Георги Бенковски“ началникът на отбраната разгледа битовия корпус, изцяло ремонтиран през последната година. Той проведе среща с командването на Военновъздушната учебна база в Долна Митрополия по въпросите на учебната авиация.
|
» архив новини
|
 |