 |
27.09.2023 |
|
27.09.2023 |
„Модернизацията е в ход. Оптимист съм и за проекта за новите машини за Сухопътните войски. Правителството одобри проекта и в Народното събрание ще защитим нашите аргументи. Надявам се на мъдростта и държавническото мислене на отговорните лица този проект да стартира, за да видят военнослужещите отношението на държавата и признанието за своя труд“. Това заяви днес, 27 септември, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов при своето гостуване в студиото на „Денят започва“ на БНТ1. Той отбеляза, че с този модернизационен проект Сухопътните войски ще получат тласък, свързан не само със състоянието на въоръжението и техниката, но най-вече с хората и тяхната мотивация. „Заплата, социални придобивки, статут – те вървят паралелно с предоставените на военнослужещия въоръжение и техника“, подчерта той.
Адмирал Ефтимов поясни, че в настоящия проект за пехотата се предвиждат около 50 машини повече в сравнение с предходните предложения. „Предоставя се комплексна способност, която дава възможност да комплектуваме основните способности на една бригада. Веднага ставаме оперативно съвместими с нашите съюзници и може да изпълняваме задачите си в национален и колективен формат“, заяви адмирал Ефтимов.
Началникът на отбраната още веднъж подчерта голямото натоварване на личния състав на Сухопътните войски по трите мисии на Въоръжените сили. „Признание към Сухопътните войски – една рота в Косово, една рота в Босна и Херцеговина, три роти на границата, групи за ремонт на оградата, като това е в ротация и съчетано с учения и много други дейности“, каза адмирал Ефтимов.
Той посочи, че съвместните учения са колективният отговор на системата за сигурност на НАТО, в която сме пълноправен член. „Ученията стават все по-динамични, по-комплексни. Пращаме послание, че сме заедно. Военнослужещите виждат с очите си, че има смисъл това, което правим“, каза адмирал Ефтимов. „Много важно е възпирането, то отказва потенциалния агресор. Демонстрираме както в национален, така и в колективен мащаб това, че имаме способности, с които един потенциален агресор би трябвало да се съобразява“, допълни той.
България е поставила в дневния ред на Алианса проблемните въпроси по сигурността в Югоизточния фланг, на базата на което са взети решенията, потвърдени на Срещата на върха във Вилнюс. „Като държава подкрепихме три решения: създаването на многонационален дивизионен щаб на наша територия, инвестирането във войсковия район на Кабиле – в интерес на Българската армия и с възможност да приемаме сили и средства на НАТО, и подкрепа за инициативата на Румъния за създаването на регионално командване на Специалните сили на ротационен принцип“, посочи началникът на отбраната.
Той акцентира върху важния за Източния фланг процес на планиране и изграждане на отбранителни способности в Алианса. „Когато се разпределят цели по способности, да се има предвид ангажимента на нашите държави по Югоизточния фланг и общите фондове на Алианса да засегнат и нашата инфраструктура“, отбеляза началникът на отбраната. Той бе категоричен, че всяка инициатива има пряко отношение към Инвестиционната план програма, която се разработва в Министерството на отбраната и трябва да бъде представена пред правителството и Народното събрание до месец ноември. „Всяка инициатива е остойностена и е включена в Инвестиционната план програма. Силно се надявам този документ да стане работещ, защото това дава визията на държавата и ще стане настолна книга за това каква армия ще може да изградим до 2032 г.“, заключи адмирал Ефтимов.
|
26.09.2023 |
    „България като страна домакин полага усилия да създаде необходимите условия за провеждането на ефективна съвместна подготовка на формированията от Българската армия и силите, предоставени от нашите съюзници. Страната ни активно участва в изпълнението на мерките на НАТО за повишена бдителност и допринася за засилване на възпиращия и отбранителния потенциал на съюза в отговор на войната в Украйна“. Това заяви днес, 26 септември, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов след проведените демонстрации на учението „Noble Blueprint -2023“ на полигон „Ново село“.
Адмирал Ефтимов отбеляза, че като държава от Югоизточния фланг на Алианса в близост до военната зона, на България се налага непрекъснато да надгражда националните си отбранителни способности, да поддържа взаимодействие със съюзните сили и да бъде оперативно съвместима с тях. „Единствено по този начин и заедно ще можем адекватно да посрещнем заплахите пред националната и колективна сигурност“, категоричен бе началникът на отбраната.
Началникът на отбраната приветства у нас командира на Съвместното командване на силите на НАТО в Неапол адмирал Стюарт Мънч. Началникът на отбраната благодари за успешното организиране и провеждане на учението „Noble Blueprint - 2023“ на командирите на Съвместното командване на силите, Военновъздушните сили и Сухопътните войски генерал-майор Валери Цолов, генерал-майор Димитър Петров и генерал-майор Деян Дешков, на командира на бойната група у нас с рамкова държава Италия полковник Микеланджело Дженки, както и на всички командири и военнослужещи от Албания, България, Гърция, Италия, Северна Македония, САЩ и Черна гора.
„Днес наблюдавахме демонстрация на различни видове сухопътни и военновъздушни, бойни и спомагателни способности от формирования на многонационалната бойна група. Показано бе единството и решимостта за възпиране и отбрана в Черноморския регион и готовността им за колективен отговор“, отбеляза той. Адмирал Ефтимов подчерта, че учения като това показват, че с усилията на съюзниците постигаме необходимата готовност и надграждаме съвместния си отбранителен потенциал.
„НАТО е Алианс на 31 държави, обединени в името на колективната отбрана. Нашият ангажимент да защитаваме всеки сантиметър от територията на НАТО гарантира сигурността и допринася за просперитета на народите от съюза. Мирът и стабилността на нациите в НАТО са запазени, благодарение на постоянната бдителност в съвместните ни усилия за укрепване на сътрудничеството и на способностите ни да се защитаваме като един“, заяви адмирал Стюарт Мънч.
Командирът на Съвместното командване на силите на Алианса в Неапол подчерта, че учението „Noble Blueprint -2023“ подпомага постигането на по-добра представа за видовете способности, които съюзниците биха предоставили за една отбранителна операция. „Познаването на терена и на самите нас ще ни позволи да участваме безпрепятствено в съвместна операция“, категоричен бе адмирал Мънч. Той отбеляза, че учението включва голямо разнообразие от способности, за да демонстрира капацитета на съюзниците за защита в няколко различни домейна. Допълни, че показаните днес безпилотни летателни апарати ще бъдат от съществено значение за информираността на Алианса за маневрите на евентуални противникови формирования.
„Съвместното командване на силите на НАТО в Неапол си взаимодействаше със страната домакин и с всеки един от участниците, за да осигури успешното провеждане на учението. България и много от съюзниците, участващи в днешните дейности, се намират на Югоизточния фланг на Алианса, който е доста близо до войната в Украйна. В това време на опасности и заплахи се изисква твърда ръка и решителност. Ние опазваме мира, благодарение на нашата колективна мощ“, заключи адмирал Мънч.
Целта на учението „Noble Blueprint - 2023“ е да подготви войските на НАТО за провеждане на пълния спектър от военни операции в отговор на кризи. Това дава възможност на командирите на оперативно и тактическо ниво да постигнат всеобхватно разбиране на процедурите на НАТО и да бъдат по-добре подготвени за действия в рамките на колективната отбрана. Учението е планирано и се ръководи от Съюзното съвместно командване на силите на НАТО в Неапол и се координира от българска страна от Съвместното командване на силите.
Днес участниците в „Noble Blueprint - 2023“ от състава на многонационалната бойна група демонстрираха способности за действия в съвместна настъпателна операция. В трите фази на учението участваха близо 220 военнослужещи от състава на механизиран взвод, снайперски екип, инженерен взвод, артилерийско отделение, артилерийски минохвъргачен взвод, две механизирани роти и формирование за противовъздушна отбрана с общо 53 бойни и логистични машини, включително безпилотни летателни апарати. Беше извършена и медицинска евакуация на пострадал военнослужещ с използването на линейка и хеликоптер Black Hawk.
На статичен показ след демонстрациите бяха представени образци на въоръжение и техника на военните формирования от състава на многонационалната бойна група.
|
26.09.2023 |
„Сухопътните войски работиха много задълбочено и аналитично. Благодаря на командирите на Сухопътни войски и на екипа, който работи за реализацията на проекта за новата бойна машина на пехотата. През годините успяхме да изведем нужните поуки и да анализираме обстановката, за да настъпи така очакваната и критична модернизация за Сухопътните войски, да предложим машина, която е добра, удачна и усъвършенствана комбинация между огнева мощ, мобилност и защита. С това, което предлагаме и в контекста на това, което се случва на полигона, Сухопътните войски могат да изпълняват задълженията си в колективен и национален мащаб“. Това заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на въпрос за предложението за инвестиционен разход за проекта за новата бойна машина на пехотата, което ще бъде внесено за одобрение в Народното събрание. Той отговаря на журналистически въпроси след проведеното днес, 26 септември, учение „Noble Blueprint – 2023“ на учебен полигон „Ново село“.
„За изграждането на инфраструктура ние се ползваме от колективната система за сигурност, включително и от общи фондове на НАТО. Иска ми се така, както се развива проектът за машините за Сухопътните войски, така да имаме и подобряване на инфраструктурата. В България казарми не са строени от 30 години. Крайно време е българският войник да живее, да се труди и да тренира съгласно съвременните стандарти, за да бъде горд, че носи униформата като войник от Българската армия“, каза адмирал Ефтимов на въпрос за модернизацията на войсковия район „Кабиле“.
„Нашето въоръжение и техника основно е от съветско време, затова е нормално някои системи и специално зенитно-управляеми ракети да не могат да се поддържат“, заяви адмирал Ефтимов в отговор на журналистически въпрос за предложението на депутати за предоставяне на боеприпаси с дефекти на Украйна. Той посочи, че редовно запознава министъра на отбраната и държавното ръководство със състоянието на наличното въоръжение и техника, както и че в Щаба на отбраната се изготвят постоянни анализи и годишен доклад. Адмирал Ефтимов уточни, че в предложението на народните представители става въпрос за няколко броя ракети от посочения тип. Той бе категоричен, че няма възможност те да бъдат ремонтирани от наша страна, както и че съхранението им в складове на Българската армия би могло да представлява риск за личния състав.
„Имаме проекти за модернизиране на нашите системи за противовъздушна отбрана. Това, което имаме на въоръжение в Българската армия, с малки изключения, е в изправност и можем да изпълним конституционните си задължения“, заключи началникът на отбраната.
|
26.09.2023 |
Летателна тренировка „Blue Bridge - 2023“, която се проведе днес, 26 септември, потвърди успешните съвместни действия на българските летателни екипажи на МиГ-29 и румънските на F-16 по приемането и предаването на самолет-нарушител във въздушното пространство на България и Румъния.
Бойните самолети на двете страни бяха приведени в действие срещу български военнотранспортен самолет Спартан J-27 в ролята на самолет-нарушител и осъществиха прехвата, съпровождането и контролното му предаване на границата на двете страни при спазване на всички процедури за провежданата мисия по охрана на въздушното пространство.
Следвайки командите на българските и румънски пилоти, „нарушителят“ кацна на заповядани летища в двете страни.
Тренировъчните полети под названието „Blue Bridge“ се провеждат ежегодно от 2012 г. Те допринасят за поддържането на добра координация и взаимодействие между дежурните екипажи на България и Румъния при осъществяване на презгранични операции при контрол над въздухоплаването и охраната на въздушното пространство.
|
» архив новини
|
 |